جمعه، ۱۳ اسفند ۹۵ - ۱۰:۳۸
بازیافت پلاستیک

یکی از معضلات بزرگ زندگی امروزی که باعث نابودی محیط زیست نیز شده است پلاستیک ها هستند . بازیافت پلاستیک می تواند تا…

یکی از معضلات بزرگ زندگی امروزی که باعث نابودی محیط زیست نیز شده است پلاستیک ها هستند . بازیافت پلاستیک می تواند تا حد زیادی این معضل بزرگ را بهبود ببخشد . به تازگی دانشمندان دانشگاه تیش موفق به ساخت یک افزودنی شده اند که می تواند انقلابی بزرگ در زمینه بازیافت باشد . در ادامه با میهن پست همراه شوید .

بازیافت پلاستیک هایی از جنس پلی اتیلن‌ و پلی پروپلین‌ تاکنون کاری امکان ناپذیر تلقی می شد اما استاد  شیمی و زیست‌ شناسی شیمیایی دانشگاه تیش ، جفری کوتس و همکارانش با کمک گروهی از محققان دانشگاه مینه‌ سوتا موفق به ساخت پلیمری شده اند که با افزودن آن به مواد ناسازگار پلیمر سخت مکانیکی تولید می شود .

حال با اضافه کردن یک درصد از این افزودنی تولید شده  به مواد پلاستیکی ، درجه پلاستیکی آن ها  افزایش می یابد و در حقیقت دارای خواص بالاتری می‌ شوند. در این صورت است که عملیات بازیافت بهبود یافته و گروهی جدید از ترکیبات پلیمری سخت مکانیکی ایجاد می شود . این نوع پلاستیک جدید با هزینه بسیار پایینی تولید می شود و علمکرد بهتری نیز نسبت به نمونه های قبلی دارد .

بازیافت پلاستیک

اما جالب است بدانید بصورت سالانه چیزی در حدود ۷۸۰ میلیون کیلوگرم نایلون از جنس پلاستیک تنها برای بطری های آب ، ظرف غذای یکبار مصرف و البته بیش از همه برای بسته‌ بندی استفاده می‌ شود . اما از این مقدار پلاستیک تولید شده تنها دو درصد از آن بازیافت می شود و بیش از یک سوم آن در محیط  زیست رها خواهند شد البته  ۱۴ درصد از آنها سوزانده می شوند و ۴۰ درصد نیز بصورت زباله در زیر خاک دفن می شوند که همه این موارد نشان می دهند مواد پلاستیکی بیشترین آسیب را به محیط زیست می زنند .

با این روش جدید در بازیافت پلاستیک ها مواد نفتی کمتری برای تولید پلاستیک استفاده می شود و این به معنای استفاده کمتر از سوخت‌ های فسیلی است .

[highlight]منبع [/highlight]: phys

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.