سه شنبه، ۰۸ مهر ۹۳ - ۰۳:۳۲

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: جهاد دانشگاهی به دانش فنی تولید نهال گردوی پیوندی در کشور دست پیدا کرده است. به…

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: جهاد دانشگاهی به دانش فنی تولید نهال گردوی پیوندی در کشور دست پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، دکتر نصرتی در جمع تعدادی از مسوولان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه ایران رتبه دوم در تولید گردو را دارد اما از لحاظ صادرات این محصول در جایگاه 22 جهان قرار دارد، افزود: یکنواخت نبودن محصول علت این امر است.

وی با بیان اینکه 95 درصد از باغات گردوی کشور از نوع بذری است، ادامه داد: کشور آمریکا با وجود اینکه وارد کننده این محصول است، تمام باغات گردوی آن از نوع پیوندی می‌باشد.

نصرتی با ذکر اینکه به منظور تولید محصول با کیفیت و یکنواخت باید به سوی ایجاد باغات گردوی پیوندی گام برداریم، اظهارکرد: هم اکنون جهاد دانشگاهی به دانش بومی تولید گردوی پیوندی دست یافته است.

وی بیان کرد: طی تحقیقات انجام شده بر روی این نهال‌ها، میزان ماندگاری محصول آنها حدود 80 درصد بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اعلام موافقت مبنی بر اینکه باغ مادری با همکاری جهاد دانشگاهی برای تولید نهال‌های گردوی پیوندی در این استان راه اندازی شود، گفت: برای این منظور 10هکتار زمین اختصاص خواهد یافت.

یاوری همچنین آمادگی خود را برای واگذاری چند هکتار زمین در مرکز تحقیقات این استان برای انجام کارهای پژوهشی به جهاد دانشگاهی اعلام کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.