یکشنبه، ۳۰ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۷

یک کار‌شناس فرهنگی گفت: امروز سن ازدواج میان آقایان بین ۳۰ تا ۴۰ سال است و در بانوان به ۳۰ تا ۳۵ سالگی…

یک کار‌شناس فرهنگی گفت: امروز سن ازدواج میان آقایان بین ۳۰ تا ۴۰ سال است و در بانوان به ۳۰ تا ۳۵ سالگی رسیده است که این وضعیت با آموزه‌های دینی و فرهنگی جامعه ما منافات دارد.

امیرعلی حیدر امیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، در رابطه با آسیب‌شناسی درباره علل بالا رفتن سن ازدواج در جامعه، بیان کرد: بحران بیکاری و نبود شغل یکی از مهم‌ترین عواملی است که مردان را به‌عنوان مسئول تأمین معیشت و مخارج خانواده برای ازدواج آسان و به‌هنگام در تنگنا قرار داده است.

وی ادامه داد: از دیگر عواملی که موجب بالا رفتن سن ازدواج در جوانان شده می‌توان به تضعیف اعتقادات، سخت‌گیری والدین در تعیین مهریه بالا، تبلیغات فرامرزی از طریق ماهواره، فضای مجازی و بعضاً روزنامه‌ها و مجلات، هزینه سنگین برگزاری مراسم خواستگاری، عقد، عروسی و خرید جهیزیه، طلا، لباس و… اشاره کرد.

امیری اظهارکرد: امروز رسانه‌های غرب جوانان را به ولنگاری، زندگی مجردی و بدون مسئولیت زن و بچه‌داری فرامی‌خوانند و در اکثر موارد، قداست خاصی به زندگی مجردی بخشیده و سعی می‌کنند که جوانان را به داشتن روابط خارج از شرع و عرف مانند دوستی دختر و پسر، خانه سپید و ارتباطات نامشروع مجازی و فیزیکی ترغیب کنند.

این تحلیل‌گر سیاسی اظهارکرد: در حال حاضر دشمن با شناسایی آسیب‌های اجتماعی جامعه ما اعم از عدم اشتغال، تورم و گرانی و انتظارات بالای والدین و زوجین به‌واسطه برجسته کردن این قبیل مشکلات درصدد تهییج جوانان برای روی آوردن به روابط نامشروع است و متأسفانه امروز سن ازدواج میان آقایان بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی بوده و در بانوان به ۳۰ تا ۳۵ سالگی رسیده است که این وضعیت با آموزه‌های دینی و فرهنگی جامعه ما منافات دارد.

حیدر امیری بیان کرد: در گذشته میانگین سن ازدواج جوانان بسیار کمتر از سن فعلی بود اما در چند سال اخیر شاهد افزایش موج ناامیدی میان جوانان و به تبع بالارفتن سن ازدواج میان آن‎‌ها هستیم.

وی با اشاره به تبعات بالارفتن سن ازدواج در جامعه، تصریح کرد: بدون شک بالارفتن سن ازدواج روحیه نشاط و شادابی را از جامعه می‌گیرد و موجب از بین رفتن روحیه نشاط و شادابی در جامعه، تحدید نسل و کاهش نرخ رشد جمعیت، رواج آسیب‌های اخلاقی و فساد و فحشا خواهد شد که به‌ دنبال آن امید از جامعه رخت برمی‎بندد و میدان برای طراحان جنگ نرم در ترویج زندگی مجردی باز می‌شود.

امیری اضافه کرد: در تبلیغات مسموم رسانه‌ای علاوه‌ بر ترویج زندگی مجردی، مسئله عدم باروری و نداشتن فرزند برای زوجین نیز به‌طور پیوسته مطرح می‌شود که این نشان از یک توطئه خطرناک و از پیش برنامه‌ریزی شده دارد و باز هم این تفکر جایگاهی در آموزه‌های دینی ما ندارد.

این کار‌شناس فرهنگی بیان کرد: بالارفتن سن ازدواج چون توقع و انتظارات را بالا می‌‎‌برد، زوجین درک درستی از زندگی ندارند و هر زمانی که احساس کنند انتظاراتشان برآورده نمی‌شود کار به جدایی و طلاق می‌کشد.

امیری تصریح کرد: از لحاظ روان‌شناسی هرچه سن ازدواج بالا می‌‎‌رود، قدرت انتخاب پایین می‌آید و فرد با حساسیت خاصی، مدت‌ها در جست‌و‌جوی زوج مناسب می‌گردد و بعضاً هم به پوچی و سردرگمی می‌رسد و یا این‌که خسته از جست‌وجو به گزینه‌ای غیر از مورد ایده‌آل و موردپسند خود بسنده کرده که این احتمال ناسازگاری و طلاق در آینده را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *