چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۷:۳۲

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مازندران گفت: متاسفانه بانک‌ها در عمل به دنبال سودجویی رفته‌اند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه…

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مازندران گفت: متاسفانه بانک‌ها در عمل به دنبال سودجویی رفته‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، ابوالقاسم اثنی عشری، امروز 30 مهر در جلسه هم اندیشی اقتصاددانان شمال کشور که با موضوع اقتصاد مقاومتی برگزار شد، با اشاره به حرام بودن ربا در نظر همه مسلمانان، افزود: آیات قرآن به صراحت ربا را حرام کرده است و در اسلام نرخ بهره وجود ندارد.

وی با اعتقاد براینکه بانک مرکزی مدیریت کامل بر همه شئونات خویش ندارد، ادامه داد: از نظر بنده، دریافت ربا و بهره حرام است و بورس بازی و عملیات سفته بازی بی‌فایده است.

این اقتصاددان بیان کرد: مبانی تئوری بانکداری اسلامی روشن است. همه ربا را حرام می‌دانند. ربا در اسلام به اندازه یک درصد هم باشد حرام است و نباید ربا وجود داشته باشد. متاسفانه برخی موسسات مالی با وجود آنکه نام یک امام بر سر در آنها قرار داده شده، با سود بالا تسهیلات می‌دهند.

اثنی عشری خاطرنشان کرد: باید متذکر شد که آنچه در تئوری گفته می‌شود در جامعه به علت تاثیرگذاری مولفه‌های مختلف به طور 100 درصد قابل اجرا نیست. واقعیت مسئله این است تصمیم‌گیری‌ها در عرصه اقتصاد، تنها با نظر اقتصاددانان اتخاذ نمی‌شود و مسائل سیاسی، اجتماعی نیز در اقتصاد تاثیر بسزایی دارد.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه در حال حاضر اقتصاد به سمت انحصار پیش می‌رود، افزود: وجود شورای رقابت برای جلوگیری از انحصاری شدن اقتصاد است که متاسفانه بسیاری از مصوبات شورای رقابت به دلیل نبود امکانات مناسب ضمانت اجرایی پیدا نمی‌کند.

وی تاکید کرد: برای توسعه اقتصادی در شرایط بحران نیاز به برنامه‌ریزی است. اقتصاد مقاومتی باید به صورت جدی‌تر از سایر مسائل مطرح شده در کشور پیگیری شود. حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی باید گام به گام و مبارزه با مفسدان اقتصادی به صورت مداوم باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مازندران اظهار کرد: حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع پولی و ارزی و نقش اقتصاد دانش بنیان باید در اقتصاد مقاومتی دیده شود.

اثنی عشری افزود: برخی افراد متاسفانه به دنبال احتکار کالا و سوء استفاده اقتصادی هستند که باید برخورد جدی با آنان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین علت تورم در ایران را نقدینگی بالا دانست و افزود: بانک‌ها باید برای تولیدات وام دهند نه برای مصرف که در اقتصاد مقاومتی توجه بیشتری به این اصل می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مازندران تصریح کرد: بانک مرکزی مسئولیت حفظ ارزش پول را برعهده دارد و باید تلاش کند تا عرضه و تقاضای پول را کنترل کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.