یکشنبه، ۲۳ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۸

‌رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معتقد است، بانک‌ها و شرکت‌های وابسته قدرت رقابت را از سایر بخش‌ها گرفته‌اند. کیوان کاشفی در گفت‌وگو با…

‌رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معتقد است، بانک‌ها و شرکت‌های وابسته قدرت رقابت را از سایر بخش‌ها گرفته‌اند.

کیوان کاشفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، با انتقاد از وضعیت بانک‌ها و سیستم بانکداری در ایران، گفت: بالاخره صحبت‌هایی که ما از پیش داشتیم و ادله‌ای که آوردیم به اثبات رسید و اخیراً مقام معظم رهبری و شخص رئیس جمهور نیز به صراحت تاکید کردند که بانک‌ها باید از این وضعیت فعلی خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما تامین منابع مالی برای بخش تولید عمدتاً در حیطه بانک تمرکز دارد، یادآوری کرد: همین امر موجب پیوندی بین عملکرد سیستم بانکی و بخش تولید کشور شده و هرچه بانکداری موفق باشد بخش تولید هم رونق خواهد داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: اتفاقی که طی چند سال اخیر برای بانک‌های ما افتاد این بود که بانک‌ها از تامین نقدینگی و کمک به تولید خارج و وارد حوزه ایجاد شرکت‌های سرمایه گذاری و بنگاه‌های اقتصادی شدند و به کسب درآمد پرداختند.

کاشفی افزود: هم اکنون بانک‌ها به واسطه شرکت‌های اقماری که دارند و با توجه به حجم نقدینگی که از سپرده های مردم در دست آنها است به عنوان یک قدرت اصلی در اقتصاد امکان رقابت را از سایر بخش‌ها گرفته‌اند و هم اکنون اکثر مناقصات به نفع شرکت‌های وابسته به بانک ها تمام می شود.

وی معتقد است، همین امر باعث شده هم اکنون بسیاری از صنایع بزرگ کشور در اختیار بانک‌ها باشد و سیستم بانکی در فضای اقتصاد مشغول به دست آوردن سود باشد و کمتر به فکر حمایت از بخش تولید باشد.

کاشفی تاکید کرد: این سود بانک‌ها و پولی که مردم به دست آنها می‌سپارند باعث شده بانک‌ها در جاهایی از جمله مسکن که نرخ ارزش افزوده بالایی دارد ورود کنند و بهترین مناطق هر شهر در اختیار بانک‌ها باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه یکی از دلایلی که موجب شده بانک‌ها به سمت فعالیت‌های اقتصادی سوق داده شوند را نرخ سود سپرده‌های بالا دانست که بانک مجبور است برای تامین آن کار اقتصادی کند.

کاشفی با تاکید بر اینکه بانک‌ها نباید چنین نرخ سودی را به سپرده‌های مردم بدهند، تصریح کرد: باید ارتباط منطقی بین نرخ سود سپرده، نرخ سود تسهیلات و نرخ تورم وجود داشته باشد.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی هم اکنون بسیاری از بانک‌ها خصوصاً بانک‌های دولتی با مشکل کمبود نقدینگی مواجهند، چون بانک‌های خصوصی روند خاص خود را دارند و کمتر از بانک مرکزی و بانک‌های دولتی حرف شنوی دارند.

وی در ادامه از تعداد بالای شعب بانکی در کشور انتقاد کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.