دوشنبه، ۱۷ شهریور ۹۳ - ۱۱:۳۷

«بان‌مزاران» نام روستایی دیدنی در استان کرمانشاه است. به گزارش خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، روستای «بان مزاران» در دهستان «بان زرده»…

«بان‌مزاران» نام روستایی دیدنی در استان کرمانشاه است.

به گزارش خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، روستای «بان مزاران» در دهستان «بان زرده» منطقه «ریجاب» شهرستان «دالاهو» از توابع استان کرمانشاه قرار دارد.

این روستا به دلیل اینکه محصور در پوشش جنگلی بلوط است، برای گردشگران از چشم اندازهای بسیار بکر و دست نخورده‌ای برخوردار است.

در این منطقه باغداری رونق خاصی دارد، به خصوص اینکه در این روستا باغداران رغبتی به مصرف کودها و سموم شیمیایی ندارند و از جایگزین‌های طبیعی استفاده می‌کنند، لذا محصولات آنان معمولا سالم وارگانیک بوه که برای سلامتی بشر بسیار اهمیت دارد.

روستای بان‌مزاران به عنوان یکی از روستاهای نمونه استان کرمانشاه در سال‌های اخیر به عنوان پایلوت محصولات سالم و ارگانیک‌(بدون کود و سم) معرفی شده است.

در این روستا باغات انجیر، زیتون، گردو و انگور به وسعت حدود 2000 هکتار وجود دارد که بدون مصرف مواد شیمیایی (کود و سم) عملکرد مناسبی دارد.

روستای بان مزاران در جنوب دهستان ریجاب واقع شده و 550 خانوار دارد.

از لحاظ فرهنگی و آموزشی در بان مزاران دبستان، مدرسه راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه وجود دارد. همچنین در این روستا آموزشگاه زبانهای خارجی، مهدکودک، درمانگاه و مطب پزشکان عمومی وجود دارد.

مساله قابل توجه در این روستا این است که توسط جهاد سازندگی سابق خانه همیار در آن تشکیل شده که وظایف و امور شهرداری را انجام می‌دهد که می‌توان به دفع زباله سطح روستا، سایر خدمات عمومی‌(کوچه‌ها و خانه‌های این روستا به سبک شهر نامگذاری و پلاک گذاری شده است. کف پوش خیابان‌ها و کوچه‌ها اغلب سیمانی و بعضاً آسفالت شده است‌) اشاره کرد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری این روستای دیدنی استان کرمانشاه وجود یک مسجد بسیار قدیمی است که به اعتقاد مردم محلی جزء اولین مساجدی است که در صدر اسلام در ایران ساخته شده است.

همچنین در این روستا بنای تاریخی آشپزخانه یزدگرد سوم که بخشی از مجموعه بزرگ قلعه یزدگرد است، وجود دارد.

‌با سفر به این روستا، طبیعت‌گردی در «بان مزاران» را هرگز فراموش نخواهید کرد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *