سه شنبه، ۰۳ تیر ۹۳ - ۱۱:۱۳

شخصی مانند امیر منصور آریا ، باید مجازات می‌شد به دلیل اینکه آبروی نظام را برد و مشکل ایجاد کرد، ولی از سوی…

شخصی مانند امیر منصور آریا ، باید مجازات می‌شد به دلیل اینکه آبروی نظام را برد و مشکل ایجاد کرد، ولی از سوی دیگر باید به او جایزه داد نه از بابت کاری که انجام داده است بلکه از بابت اینکه دالان قانونی فساد را در سیستم نشان داد

به گزارش تسنیم، حسين طلا نماينده مردم تهران در مجلس با اشاره به اختلاس سه هزار ملياردي گفت:  اگر شخصی مانند امیر منصور آریا دچار مشکل شد هر چند باید مجازات می‌شد به دلیل اینکه آبروی نظام را برد و مشکل ایجاد کرد، ولی از سوی دیگر باید به او جایزه داد نه از بابت کاری که انجام داده است بلکه از بابت اینکه دالان قانونی فساد را در سیستم نشان داد و کشف کرد؛ شاید این دالانی بوده که خیلی‌ها از آن سوء استفاده می‌کردند ولی کسی اطلاع نداشته است. البته ما از این مشکلات زیاد داریم.

 طلا ادامه داد : به طور مثال زمانی که به این اختلاس سه هزار میلیاردی نگاهی می‌اندازید، مشکل اصلی برگه‌های اعتبار اسنادی LC کپی بود. هنگامی که شما چکی را می‌گیرید بر روی آن پرفراژ و شماره درج شده است و اسم و شماره صاحب حساب نیز روی آن نوشته می‌شود اما ال سی اینگونه نبوده است؛ یعنی برگه‌ای که فرمی ثابت داشت و از آن کپی می‌گیرند و بعد از آن روی برگه شماره و تاریخ ثبت می‌شد.

 وي افزود: به مدت 2 سال اشکال ال سی(برگه‌های اعتبار اسنادی) در کارگروهی که مسئول آن کارگروه اتفاقاً از خود بانک ملی مربوطه بودند، مطرح بود که اصلاح شود. ولی مشاهده می‌کنید که در این جریان نسبت به این موضوع کوتاهی می‌شود و این آسیب در سیستم بانکی کشور رخ می‌دهد. لذا وظیفه ما و کارشناسان و قانون‌گذاران این است که دالان‌های قانونی فساد که آسیب، خلأ و ضعف در آن وجود دارد را پیدا کرده و برای آن قانون ایجاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.