یکشنبه، ۱۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۳۱

سلامت نیوز: در اين مطلب به نتايج تحقيقات درباره برخي از بايد ها و نبايدهاي مصرف مواد غذايي اشاره شده است. موز نرسيده…

سلامت نیوز: در اين مطلب به نتايج تحقيقات درباره برخي از بايد ها و نبايدهاي مصرف مواد غذايي اشاره شده است.

موز نرسيده هم مصرف کنيد:موز سبز، غلات سبوس دار و سبزيجات، حاوي نشاسته و فيبر است. فيبر غذايي اين مواد در روده کوچک هضم نمي شود بلکه به آرامي در روده بزرگ تخمير مي شود تا انرژي طولاني مدت ايجاد کند. نشاسته مقاوم موجود در موز نوعي کربوهيدرات است اما بر خلاف کربوهيدرات هاي ديگر، ساختار شيميايي دارد که باعث افزايش قند خون نمي شود.

بنابراين براي مبتلايان به ديابت خطري ايجاد نمي کند. همچنين اين ميوه با افزايش ترشح هورمون، ميزان سوخت و ساز چربي را افزايش مي دهد.

سيب زميني ها را پوره نکنيد: شيوه تهيه مواد غذايي مي تواند ميزان قند رها شده در خون را تغيير دهد. به عنوان مثال، سيب زميني آب پز و له شده، ۲۵درصد قند بيشتري از خود رها مي کند. سيب زميني و کربوهيدرات هاي ديگر حاوي دانه هاي درشت نشاسته است و حرارت دادن و له کردن آن، باعث افزايش ميزان قند مي شود. اين امر نشاسته را به قند تبديل و در خون رها مي کند.

براي سرخ کردن، کمي آب اضافه کنيد:دماي بالا باعث شکسته شدن روغن مي شود و ماده شيميايي سمي به نام «ليپيد پروکسيد» توليد مي شود.

از اين رو هنگام مصرف، مي تواند با پروتئين و دي ان اي واکنش نشان دهد که خطر بروز سرطان و بيماري قلبي را بالا مي برد. نکاتي را در اين مورد مي توان از چيني ها ياد گرفت: افزودن کمي آب به ماهيتابه. اين کار دماي سرخ شدن روغن را کاهش مي دهد و آسيب هاي اکسيده شدن چربي را پايين مي آورد.

براي کاهش کمردرد، آب کافي مصرف کنيد:کمبود آب بدن باعث افزايش حجم بدن به ويژه در ناحيه کمر مي شود. نتايج بررسي هاي اوليه نشان مي دهد، مصرف کافي آب در روز به طور چشمگيري درد کمر و مفصل را تا ۸۰ درصد کاهش مي دهد زيرا کمبود آب، مايعات مفصل را غليظ تر مي کند و کريستال هاي اسيد اوريک در مفصل ها به وجود مي آورد که درد مشابه به نقرس ايجاد مي کند.

کم آبي مي تواند ميزان سوخت و ساز را ۳ درصد کاهش دهد. علاوه بر آن مصرف آب قبل از ساعت خواب، مانع بروز گرسنگي در نيمه شب مي شود. برخي محققان مي گويند مصرف روزي ۵ ليوان آب، بروز خطر سرطان کولون را تا ۹۲ درصد کاهش مي دهد.

همانند ماسايي (قبيله اي در آفريقاي شرقي) غذا بخوريد:همواره به ما گفته مي شود که مصرف چربي براي سلامتي مضر است. در نتيجه بسياري از مردم ميزان مصرف چربي را کاهش داده اند و اين امر باعث افزايش مصرف کربوهيدرات هاي تصفيه شده مانند برنج سفيد، پاستا و نان شده است که در بروز چاقي مفرط نقش دارد زيرا کربوهيدرات هاي تصفيه شده، گرسنگي ايجاد مي کند.در حالي که چربي، سيري طولاني تر ايجاد مي کند. مردم قبيله اي در آفريقاي شرقي با مصرف چربي کاملاً سالم هستند و کلسترول بالا ندارند همچنين بيماري قلبي نيز در آن ها ديده نمي شوداما با مهاجرت آن ها به مناطقي که مصرف کربوهيدرات بالاست، ميزان کلسترول مضر آن ها نيز افزايش مي يابد.

منبع:روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.