یکشنبه، ۰۴ اسفند ۹۸ - ۱۱:۲۲
باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی

این روزها خبر وجود باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌ المللی فضایی موجب نگرانی شدید فضانوردان شد که در این میان…

این روزها خبر وجود باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌ المللی فضایی موجب نگرانی شدید فضانوردان شد که در این میان محققان با بررسی آن دریافتند که این باکتری ها چندان هم خطرناک نیستند.

هر چند که باکتری‌ ها عموما باعث ترس در وجود ما انسان ها می‌شوند بلکه می‌توانند کشنده نیز باشند و باعث عفونت‌های ویرانگر شوند. این فکرها چیزهایی است که هنگام کشف یک گونه عجیب از باکتری‌ها در دستگاه آب‌سردکن ایستگاه فضایی بین‌ المللی ISS از ذهن فضانوردان گذشت.

باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی

در حالی کشف باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی باعث نگرانی محافل علمی شده است که فضای کوچک ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌تواند محلی خطرناک برای نگه داشتن باکتری‌ ها باشد. خوشبختانه، تحقیقات بیشتر روی این باکتری‌های جدید که در مجله PLOS ONE منتشر شد، ثابت کرد که این باکتری‌ها خطرناک‌تر از همسانان خود در زمین نیستند.

باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی از دو نوع باکتری معروف به “بورخولدریا کاپاسیا Burkholderia Cepacia و بورخولدریا کانتامینانس Burkholderia Contaminans هستند که ممکن است باعث عفونت‌ های ریوی دوره‌ای شوند، اما منجر به چیزی فراتر از آن نخواهند شد.

باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی

نابودی این باکتری‌ها با استفاده از روش‌ های معمول استریلیزه کردن بسیار دشوار است و به رغم شستشوی دوره‌ای با محلول پاکسازی ید، در منبع تأمین آب ایستگاه فضایی بین‌المللی زند مانده‌اند.

محققان ژنوم باکتری‌ها را مرتب کردند و دریافتند که هنگام خروج آب از کره زمین، از باکتری‌هایی که در روی زمین وجود دارند، نشات گرفته‌اند و در صورت ایجاد عفونت، می‌توان آن را به راحتی با آنتی بیوتیک‌ها درمان کرد و هم اکنون دانشمندان می‌گویند همه چیز خوب است و دریافته‌اند که باکتری‌ها در حالت کلی جای نگرانی ندارند.

باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی

محققان نیز در خصوص وجود باکتری‌ های عجیب در آب‌ سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی می‌گویند:

به طور کلی جمعیت باکتری‌ های موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی مسری‌ تر و خطرناک‌ تر از گونه‌های موجود روی زمین نیستند و با آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده در زمین قابل درمان هستند.

اگرچه خوشحالیم که هیچ باکتری جهش یافته‌ ی در ایستگاه فضایی بین‌ المللی در حال گردش به دور زمین نیست، اما فکر وجود باکتری در منبع تامین آب ایستگاه فضایی بین‌المللی هنوز لرزه بر اندام فضانوردان می‌اندازد.

 

منبع : scitechdaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *