چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۲

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، آیت الله هاشمی رفسنجانی در آستانه هفته محیط زیست در دیدار کمیته محیط زیست مجمع و معاونان،…

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، آیت الله هاشمی رفسنجانی در آستانه هفته محیط زیست در دیدار کمیته محیط زیست مجمع و معاونان، مسؤولان و مدیران این سازمان، حفظ محیط زیست را برای جهان، منطقه و کشور بسیار مهم دانست و گفت: هشدارهای طبیعی، مردم و مسؤولان را بیدار کرد تا نگذارند محیط زیست ما بیش از این به خاطر سؤمدیریت‌ها به سوی نابودی برود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام «تولید بنزین از پتروشیمی» را شاهکار سیاسی مدیران سابق خواند و گفت: به قیمت به خطر انداختن سلامتی مردم، ادعای خودکفایی در بنزین می‌کردند.

وی تدوین سیاست‌های کلی مربوط به محیط زیست را دغدغه مسؤولان عالی رتبه نظام دانست وگفت: متأسفانه دولت سابق به سیاست‌ها، برنامه‌ها و قوانین توجهی نمی‌کرد و اجرای 23 درصدی برنامه چهارم توسعه کشور نشان می‌دهد که اگر هیچ دولتی هم نبود، کشور در حرکت طبیعی به این مقدار می‌رسید.

هاشمی رفسنجانی پالایش در طبیعت را قدرت خداوند خواند و گفت: اگر بشر به دلایل مختلف، طبیعت را زخمی نکند، حکمت الهی بر حفظ توازن آن است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آیات متعدد قرآن درباره خاک و زمین گفت: تعبیر «طهور» در روایات برای زمین بسیار معنادار است.

وی هشدار خداوند در آیه «ظهر الفساد و فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس لیذیقهم بعض الذی عملوا» را بسیار جدی دانست و گفت: بعضی از تفاسیر، آلوده کردن محیط زیست در دریا و خشکی را مصداق فسادی می‌دانند که خداوند می‌فرماید به سبب اعمال مردم فساد در خشکی و دریا آشکار شد تا به آنان جزای بعضی از کارهایشان را بچشانند.

وی مصرف 85 درصدی آب برای کشاورزی را مهم خواند و گفت: مدیریت و حاکمیت باید با دانش‌های نوین، استفاده بهینه از آب را در اولویت قرار دهند که نیاز اقتصادی و اجتماعی امروز و آینده کشور است.

هاشمی رفسنجانی با بیان ویژگی‌های آبی و خاکی ایران، گفت: مهار آب‌هایی که از طریق مرزها به خارج می‌روند و استحصال از حقابه‌های رودخانه‌های مرزی می‌تواند نیازهای کشور را در نقاط مرزی تأمین نماید که هم بهترین زمین‌ها را و هم سخت‌کوش ترین مردم را دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح‌های دولت سازندگی برای مهار آب‌ها که نقش اساسی در حفظ محیط زیست دارند، گفت: یکی از آن طرح‌ها آبخوانداری‌ها بود که علاوه بر ذخیره آب‌ها در زمین‌ها، موجب سرسبزی محیط اطراف آن می‌شود که طرح آبخواندار فسا و نرماشیر دو نمونه است که روستاهای پایین دست آنها مهاجرت معکوس پیدا کرده بودند.

وی استفاده از دانش روز، استعداد نیروهای متخصص و اشتیاق مردم را سرمایه کشور جهت تقویت عوامل تثبیت طبیعت و محیط زیست دانست وگفت: شایسته ایران نیست که دریاچه ارومیه، هامون و زاینده‌رود که در ادبیات و فرهنگ ما نماد سرزندگی بود، خشک شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته محیط زیست را به مردم و کسانی که شغلشان حفظ محیط زیست در رشته¬های مختلف است، تبریک گفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.