جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۸

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات  در اجلاس معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه های سراسر کشور با…

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات  در اجلاس معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه های سراسر کشور با اعلام این که امنیت جامعه از  فرهنگ، باورها و ایمان مردم نشات می گیرد، گفت: ایجاد امنیت در جامعه در پویائی فرهنگی و شکوفائی اقتصادی تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه هم اندیشی در عرصه پویائی فرهنگی در دانشگاه ها یک ضرورت است، اظهار داشت: در دین اسلام مبحث علم و دین توأمان مطرح می شود و آن علمی مد نظر است که با فرهنگ و ایمان همراه باشد تا به عنوان تقوی و ملاک برتری انسان مطرح شود.
 
وزیر اطلاعات با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: امنیت زیر ساخت فرهنگ و اقتصاد جامعه است و اگر مردم از امنیت روانی و فیزیکی برخوردار نباشند نمی توانند به برنامه های خلاق و نوآورانه بپردازند و نبود امنیت موجب توقف فعالیت های فرهنگی و اقتصادی مردم می شود.

حجت الاسلام علوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که اگر خواهان رشد و پویائی فرهنگی و اقتصادی جامعه هستیم باید امنیت جامعه را فراهم کنیم، گفت: همه دانشگاهیان و بویژه استاد و دانشجو در سایه امنیت در جمهوری اسلامی می توانند به نوعی فعالیت های علمی و فرهنگی را انجام دهند که موجب رشد و شکوفایی فرهنگی جامعه شود  در غیر این صورت هیچ شکوفایی در کار نخواهد بود.
 
وی با تاکید بر اینکه دستگاه های امنیتی جایگاه حساسی در مقوله امنیت در کشور دارند، گفت: وظیفه وزارت اطلاعات این است که امنیت را برای همه اقشار جامعه فراهم کند نه اینکه امنیت را بر مردم و محیط های فرهنگی حاکم کند و مردم باید در همه زمینه ها احساس امنیت داشته باشند و این مقوله را باید مهندسان امنیتی جامعه فراهم کنند که ما این کار را انجام داده ایم و آثار مثبت آن را نیز مشاهده   کرده ایم.
 
وزیر اطلاعات افزود: در حکومت اسلامی مقوله امنیت باید با نشاط و شادکامی همراه باشد و باید توجه داشت وقتی قاطبه مردم با اعتماد و همدلی در خصوص ایجاد امنیت در جامعه همراهی کنند امنیتی مطلوب و بدون هزینه در جامعه به وقوع می پیوندد.
  
حجت الاسلام علوی با بیان اینکه اسلام در همه جا و همه موارد به رعایت اخلاق توصیه می کند، گفت: ما باید در تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی همیشه اخلاق را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم و کار کرد این دستگاه‌ها را در چارچوب آموزه های اسلامی تعریف کنیم زیرا مقوله امنیت باید شرع محور، ارزش محور، اخلاق محور و بر پایه قانون باشد.
 
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه که یک محیط علمی است باید سبقه علمی بودنش بر سایر موارد برتری داشته باشد، گفت: در محیط دانشگاهها بزرگان دانشگاهی باید با سعه صدر و در فضایی علمی در شکل گیری فرهنگی سیاسی و رشد علمی دانشجویان تاثیر گذار باشند و در چنین شرایطی است که دانشجو می تواند با طیب خاطر و آرامش کامل و به صورت شفاف در مسیر آرمان گرایی فعالیت کند.
 
علوی در بخش پایانی سخنان خود گفت: امت اسلام یک امت واحده است و ما باید این وحدت را حفظ کنیم و با این روش عقلانیت ، اعتدال و خرد ورزی را در امت اسلام حفظ  کرده و سعی کنیم امور کشورمان در ریل اخلاق و انسانیت قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.