چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۵۹

به گزارش میهن پست –زندگي بدون رنگ يعني يکنواختي و روزمرگي زيرا رنگ جزو جدايي ناپذير زندگي انسان است. اين رنگ است که…

به گزارش میهن پست –زندگي بدون رنگ يعني يکنواختي و روزمرگي زيرا رنگ جزو جدايي ناپذير زندگي انسان است. اين رنگ است که سبب تمايز يک جنس با جنس ديگر مي شود. گاهي نيز وسايلي از يک جنس را تنها برحسب تفاوت رنگ آنها طبقه بندي مي کنيم. حتي در روزگاري نه چندان دور، انسان ها به خاطر نوع رنگشان به فرودست يا فرادست تقسيم مي شدند.

به طور کلي تاثير رنگ در زندگي انسان از همان دوران غارنشيني تا امروز حائز اهميت بسيار بوده است. امروزه با توجه به امکانات و پيشرفت هايي که بشر به دست آورده است، زندگي خود را در تلاقي با رنگ ها مي سازد. خانه خود را به رنگ هاي گوناگون مي آرايد و طرح ها و نقش هاي رنگي را از در و ديوار خانه خود مي آويزد.

انگار زندگي بدون رنگ چيزي جز نبودن و مردن نيست. همانطور که شاعر خوش قريحه اي مثل سهراب سپهري از مرگ عاطفه و انسانيت در قرن حاضر با عنوان مرگ رنگ ها ياد مي کند.

اما مسئله مهمتري که در اين ميان وجود دارد، نحوه استفاده بجا و مناسب از رنگ هاست. رنگ ها در روحيه و شخصيت انسان تاثير بسزايي دارند. گاهي رنگ ها تعيين کننده هويت آدم ها نيز هستند. حتي گاهي با توجه به رنگ هايي که يک شخص در خانه و حتي در پوشش خوداستفاده کرده است، مي توان وجوه شخصيتي او را تا حدود زيادي تشخيص داد و رفتارهاي او را پيش بيني کرد.

● رنگ در اتاق خواب
رنگ در هر قسمتي از خانه نما و ويژگي هاي خاصي ايجاد مي کند. آنچه در اينجا مورد توجه است، اهميت رنگ در اتاق خواب است. رنگي که در اتاق خواب استفاده مي کنيد، بايد باعث آرامش شما شود. از ميان طيف وسيع رنگ ها معمولا رنگ هاي سرد و ملايم براي اتاق خواب استفاده مي شود. از نظر رواني نيز اين رنگ ها پيام آور راحتي هستند و شما را براي خوابي آرام و بدون استرس و فشار آماده مي کنند.

● رنگ بستر آرامش
رنگ هايي مثل آبي آسماني، سرمه اي و گل بهي رنگ هايي مناسب براي روتختي و بالش هاي اتاق خواب شماست. همچنين تابلوهايي که در اتاق خواب خود مي آويزيد، بهتر است که از رنگ هاي تند و گرم مثل قرمز، زرد يا نارنجي در آن استفاده نشده باشد زيرا اين رنگ ها بيشتر باعث ايجاد تنش روحي و رواني مي شوند و کمتر موجب آسودگي و آرامش اند.

● رنگ آباژور
يکي از وسايلي که امروزه جزو جدايي ناپذير هر اتاق خوابي است، آباژور است. آباژورها علاوه بر اينکه مي توانند زيبايي بسياري به چيدمان اتاق خواب شما اضافه کنند، رنگ آنها نيز بسيار مهم است. رنگ اين وسيله تزئيني زيبا را سعي کنيد از رنگ هاي سرد روشن مثل سفيد يا شيري رنگ انتخاب کنيد.

در اين صورت مي توانيد رنگ نور آباژور را از رنگ هايي مثل سرمه اي و آبي بسيار کمرنگ انتخاب کنيدتا به اين وسيله فضاي اتاق خواب خود کمي تيره و البته شاعرانه جلوه دهيد. چنين فضايي علاوه بر اينکه بسيار دلنشين است، خوابي آرام و روان را نيز براي شما رقم مي زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *