شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۹

نکاتی در باره لاغری و تاثیر فیـزیـوتـر اپـی در معالجه فـتق دیسک کمـر . دردهای عضلانی  از بیماریهای جدی هستند . معالجه را…

6a00d8341c562c53ef01a3fcca3f99970b 800wi5

نکاتی در باره لاغری و تاثیر فیـزیـوتـر اپـی در معالجه فـتق دیسک کمـر . دردهای عضلانی  از بیماریهای جدی هستند . معالجه را از همان ابتدا پیش از شروع درد اغاز کنید .

 

نقـش فیـزیـوتـر اپـی در درمان فـتق دیسک کمـر

فتق دیسک مهره در ناحیه گردن و کمر بسیار شایع است. علت شیوع در این 2 ناحیه نسبت ضخامت دیسک به ارتفاع مهره است.

لیگامان‌های طولی خلفی بلند هم وقتی به کمر می‌رسند ضخامتشان کم می‌شود. پارگی دیسک زمانی رخ می‌دهد که به طرف جلو یا چپ و راست خم شده‌ایم. در این هنگام گودی کمر کم می‌شود و بالطبع مهره‌ها آسیب‌پذیرتر هم می‌شوند. اگر دیسک به صورت فتق باشد درمان چندان مشکل نیست ولی وقتی یک تکه از دیسک کنده شود و داخل کانال بیفتد، ممکن است درمان جراحی نیز لازم باشد.

در فتق دیسک کمر عضلات کمری به اسپاسم فرو می‌روند و گودی کمر کمتر و تقریبا صاف می‌شود پس فیزیوتراپ باید تلاش کند تا اسپاسم عضلات را از بین ببرد. بیمار را به صورت طاق‌باز و روی شکم خوابانده و دست‌ها را در پهلو قرار می‌دهیم و به بیمار می‌گوییم نفس عمیق بکشد و نفس را در سینه نگه دارد و بعد آهسته نفس را از دهان بیرون دهد. با این تنفس عمیق و آرام شکم حرکت می‌کند و عضلاتی که باعث سفتی ناحیه کمر شده بودند بدون اینکه روی کمر فشار وارد آید شل می‌شوند.

به این ترتیب عضلات ناحیه کمر را به‌طور غیرمستقیم آزاد می‌کنیم. (معمولا با یک جلسه فیزیوتراپی مشکل بیمار حل می‌شود) در مرحله دوم به بیمار می‌گوییم در همان حالت خوابیده آرنج را خم کند و کف دست‌ها را روی زمین قرار داده، سپس به اندازه بازو بلند شود و تاکید می‌کنیم که عضلات لگن و ستون‌فقرات را وارد انقباض نکند و از 1001 تا 1010 بشمارد.

در مرحله بعد از بیمار می‌خواهیم کف دست‌ها را روی زمین قرار دهد و بنشیند تا گودی کمر را به 30 درجه برساند. این کار را باید به طور مرتب انجام دهند. همان‌طور که می‌دانیم فتق دیسک‌کمر جانبی پشتی است و با فیزیوتراپی فتق را به طرف جلو می‌فرستیم. این اعمال کاملا بی‌خطر هستند. 70 تا 80 درصد کمردردها به راحتی درمان می‌شوند و نیازی به عمل جراحی ندارند.

اگر فتق دیسک کمر درمان نشود به درد مزمن تبدیل می‌شود. در نوع مزمن، بیمار دچار مشکلات روحی‌روانی نیز می‌شود و آستانه درد بیمار آنقدر پایین می‌آید که حتما نیاز به داروهای آرام‌بخش و خواب پیدا می‌کند. تمرین‌های درست فیزیوتراپ وقتی است که درد به تدریج کم شده و به طرف مرکز حرکت کند یعنی اگر درد بیمار در ناحیه پاست به زانو و سپس به کمر برسد. وخیم‌ترین وضعیت در تمرین‌های نادرست وقتی است که کمر بهبودیافته و درد پا شروع شود.

اگر درد بیمار بیش از 3 ماه طول بکشد یعنی مزمن شده است و درمان هم به مراتب سخت‌تر می‌شود. متاسفانه بعد از 3 ماه عضلات آتروفی شده و شاهد تغییر فرم در پا خواهیم بود.

 

نوشته های مرتبط :

 1. بی‌حسی و خواب رفتگی در ناحیه پا از نشانه های دیسک کمر است
 2. معالجه گیاهی برای دیسک کمر
 3. هر نوع ورزشی مناسب بیماری دیسک نیست
 4. عارضه دیسک بین مهره ای در ا فرادی که اضافه وزن دارند بیشتر است
 5. مسکن دردهای دیسک کمر و گردن | ساییدگی مفاصل زانو
 6. دل درد عصبی را درمان کنید
 7. غبغب را خودتان در خانه درمان کنید
 8. آیا سیاتیک بدون جراحی بطور کامل درمان میشود
 9. براي درمان بیماری بلز پالسی سوزن درمانی کنید
 10. چه زمانی باید به دنبال درمان های پزشکی فوری برای درد گردن باشیم
 11. با خوردن غذای سالم میگرن را درمان کنید
 12. باورتان میشود با روغن زدن به کف پا دردهای خود را درمان می کنید
 13. تیرگی زیربغل را با روشهای خانگی درمان کنید
 14. سرما خوردگی را با طب سنتی درمان کنید
 15. فشار خون زیاد را با یک لیوان آب طالبی درمان کنید
 16. افسردگی را به روش گیاهی درمان کنید
 17. یبوست را با عصاره مالت درمان کنید
 18. رفلاکس معده را با سرکه سیب درمان کنید
 19. اگر شکمتان بر آمده است براحتی آن را در منزل درمان کنید
 20. مشکل بی خوابی خود را با این غذا ها درمان کنید

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.