سه شنبه، ۱۳ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۳

کالوس کی‌روش گفته بود، پس از پایان اردو‌ اتریش، بیست و چهار ساعت با خودش خلوت می‌کند و بعد لیست 23 بازیکن تیم…

با 23 مرد تیم ملی ایران در جام‌جهانی برزیل آشنا شویدکالوس کی‌روش گفته بود، پس از پایان اردو‌ اتریش، بیست و چهار ساعت با خودش خلوت می‌کند و بعد لیست 23 بازیکن تیم ملی در جام‌جهانی را معرفی می‌نماید. می‌گفت هر شب کابوس انتخاب این 23 بازیکن را می‌بیند و هر لحظه در اردو به انتخاب آن‌ها فکر می‌کند.

نتیجه‌کارش دیروز مشخص شد؛ اما نه 23 بازیکن که 24 بازیکن را برای حضور در جام‌جهانی معرفی کرد. مصدومیت هاشم بیگ‌زاده کاری کرد که کی‌روش خانزاده را هم دعوت کند تا با بررسی گزارش پزشکی بیگ‌زاده، یکی از این دو تن را خط بزند.

به گزارش «تابناک»، سردار آزمون، محمدرضا خلعتبری و سوشا مکانی؛ این‌ها بزرگترین خط‌خورده‌های لیست کی‌روش هستند که خیلی‌ها به درخشش آن‌ها به ویژه سردار آزمون در جام‌جهانی دل بسته بودند، ولی سرمربی پرتغالی تیم ملی، جایی برای سردار نوزده ساله فوتبال ایران در لیستش نداشت تا بازیکن مورد نظر باشگاه‌های لیورپول، تاتنهام و آرسنال، فرصت حضور در جام‌جهانی را نیابد.

اما در اینجا می‌خواهیم نگاهی بیندازیم به لیست نهایی کارلوس کی‌روش برای جام‌جهانی؛ لیستی که قرار است در حداقل سه بازی جام‌جهانی، نماینده مردم ایران باشد و با بازی‌های خوب خود، موجب افتخار و شادی مردم ایران شود.

دروازه‌بان‌ها: میراث عقاب!
رحمان احمدی ـ علیرضا حقیقی ـ دنیل داوری

در دو دوره از سه دوره قبلی حضور ایران در جام‌جهانی، حفاظت دروازه ایران به کسانی سپرده شد که مردم نام «عقاب» را بر آن‌ها نهاده بودند. مرحوم ناصر حجازی و احمدرضا عابدزاده! خیلی‌ها حتی نتایج بد جام‌جهانی 2006 را به ضعف بیش از اندازه ابراهیم میرزاپور نسبت می‌دهند.

با این مقدمه مشخص است که رحمان احمدی، علیرضا حقیقی و دنیل داوری، مسئولیت سختی در برزیل دارند. روش بود که از میان چهار دروازه‌بانی که در اردو‌ اتریش هستند، یکی خط خواهد خورد و با توجه به جایگاه احمدی و همین ‌طور علاقه کی‌روش به داوری، رقابت برای حضور در لیست تیم ملی میان علیرضا حقیقی و سوشا مکانی بود. اولی دروازه‌بان یک تیم در دسته دو لیگ پرتغال است و دومی دروازه‌بان تیم قهرمان لیگ ایران! برنده اما علیرضا حقیقی بود که توانست خودش را به لیست 23 نفر‌ تیم ملی ایران برساند.

بنا بر این گزارش، از هم‌اکنون‌ تقریبا مشخص است که اگر اتفاق خاصی نیفتد، رحمان احمدی، پیراهن شماره یک ایران را در جام‌جهانی خواهد پوشید و دروازه‌بان نوشهری تیم فوتبال سپاهان اصفهان، مزد استمرار خود را خواهد گرفت. او که با قهر سیدمهدی رحمتی در سه بازی آخر مرحله مقدماتی دروازه‌بان تیم ملی ایران شد، با بسته نگه داشتن دروازه ایران در هر سه بازی و درخشش در بازی برابر کره، خیال مردم را از نبود رحمتی آسوده کرد. او در یک سال گذشته دو رقیب بزرگ داشت؛ یکی احتمال بازگشت رحمتی و دیگری دنیل داوری دروازه‌بان ایرانی ـ لهستانی تیم آینتراخت برانشوایگ که با موج حضور بازیکنان ایرانی ـ اروپایی پایش به تیم ملی باز شد و با توجه به اعتقاد خاص کی‌روش به این دست بازیکنان، ممکن بود احمدی بازی در جام‌جهانی را از دست بدهد؛ اما چند بازی دوستانه، کیفیت داوری را  کاملا مشخص کرد و معلوم شد‌ رحمان دروازه‌بان مطمئن‌تری برای پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران است.

اما حتی اگر از کیفیت فنی، بگذریم ‌برقرار نکردن ارتباط داوری با بازیکنان ایرانی به دلیل ناآشنایی او به زبان فارسی، موجب می‌شد تا آن همراهی و همگرایی لازم میان دروازه‌بان و خط دفاعی‌اش ایجاد نشود. تصور کنید، قرار بود میراث احمدرضاعابدزاده‌ای که با هر حرف خود، تیم را برای هجوم تهییج می‌کرد،‌ به دنیلی برسد که خیلی درونگراست!

دروازه‌بان‌های کنونی تیم ملی هیچ‌ کدام‌ از آن دروازه‌بان‌های تیپیک ایرانی پسند نیستند؛ دروازه‌بان‌هایی که استقلال و پرسپولیس یک نمونه اسطوره‌اش را داشتند؛ پر هیاهو، انرژی‌بخش و اسطوره‎‌ای!

اما با همه این‌ها این سه، بخشی از تیمی هستند که کار بزرگ راهیابی به جام‌جهانی را انجام داده است و همین‌ موجب می‌شود، به آن‌ها امیدوار بود؛ گویا شانس حضور آن‌ها در ترکیب اصلی به ترتیب احمدی، داوری و حقیقی باشد.

خط‌ دفاعی: صخره! صخره! صخره!
مهرداد بیت‌آشور ـ هاشم بیگ‌زاده ـ پژمان منتظری ـ سیدجلال حسینی ـ امیر حسین صادقی ـ احمد آل نعمه ـ مهرداد پولادی ـ حسین ماهینی

تقریبا در همه تحلیل‌هایی که خارجی‌ها از تیم ملی ایران ‌دارند، خط دفاعی‌مان نمره قبولی می‌گیرد. این گویا تکنیک کی‌روش است که تیم‌های با خط دفاعی مستحکم بسازد. تیم او در جام‌جهانی قبلی تنها یک گل دریافت کرد و اکنون نیز ‌آمار قابل قبولی در خط دفاعی دارد.
همین علاقه وافر او به سیستم دفاعی، موجب شده تا همه مدافعان حاضر در اردو‌ اتریش در ترکیب نهایی تیم ملی هم جا داشته باشند و نهایتا از میان خانزاده و بیک‌زاده، یکی حذف شود. البته او در اعلام اسامی خود حیدری و حاج‌صفی را به خط هافبک برده تا در کارهای هجومی به تیم ملی کمک کنند و هشت مدافع خود را برگزیده است.

بر خلاف همه شایعه‌ها، نام ماهینی در فهرست جام جهانی تیم ملی‌ ماند تا بازیکنی که از آغاز در همه اردوها همراه کی روش بوده‌، باز هم در لیست‌های این مربی جای داشته باشد. او در پست دفاع راست یک رقیب جدی به نام مهرداد بیت آشور دارد که احتمالا جام جهانی را فیکس شروع خواهد کرد.

این احتمال نیز می‌رود که پژمان منتظری در بازی برابر آرژانتین به این بخش از زمین منتقل شود تا جلال حسینی و امیرحسین صادقی در مرکز خط دفاعی قرار بگیرند. به هر حال، به نظر می‌رسد مهار آرژانتین تنها مهار مسی نیست و آنخل دی‌ماریای آماده برای جناح راست تیم ملی ما برنامه‌های زیادی دارد.

وضعیت هاشم بیگ زاده نیز در تعیین شرایط ماهینی در تیم ملی اثربخش خواهد بود. در صورت نرسیدن هاشم احتمالا این خانزاده است که در سمت راست ذخیره بیت آشور می‌شود تا ماهینی به سمت چپ برود و برای قرار گرفتن در ترکیب ثابت با پولادی رقابت کند.

بنا بر این گزارش، گویا سید جلال حسینی و پژمان منتظری، نخستین انتخاب‌های کی‌روش برای دفاع وسط تیم ملی ایران هستند و امیر حسین صادقی هم شانس زیادی برای حداقل یک بازی در تیم ملی دارد.
در این میان به ‌نظر می‌رسد، احمد ال‌نعمه و شاید خانزاده کم شانس‌ترین بازیکن خط دفاعی ایران برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی هستند.

با 23 مرد تیم ملی ایران در جام‌جهانی برزیل آشنا شوید
خط هافبک: در حسرت پلی‌میکر
آندارنیک تیموریان ـ جواد نکونام ـ قاسم حدادی فر ـ رضا حقیقی ـ بختیار رحمانی ـ احسان حاج صفی ـ خسرو حیدری ـ اشکان دژاگه

مجتبی جباری در مهم‌ترین موقعیت ممکن تیم ملی را تنها گذاشت. علی کریمی با همه علاقه‌ای که داشت، نتوانست کی‌روش را راضی کند تا به ترکیب تیم ملی در جام‌جهانی اضافه شود تا تیم ملی در جام‌جهانی با مشکل بزرگ هافبک بازیساز مواجه شود. با این حال، به نظر می‌رسد مردان کلیدی کی‌روش در خط هافبک کاپیتان نکو، آندو و اشکان دژاگه باشند.
باتوجه به علاقه کی‌روش به استفاده از ترکیب 4 ـ 2 ـ 3 ـ 1 به نظر می‌رسد که جای این دو هافبک در قلب خط میانی ایران ثابت است. اگر تیم ملی بخواهد برای بازی‌های سختی مانند آرژانتین ترکیب دفاعی‌تری هم بچیند، می‌توان برای رضاحقیقی و قاسم حدادی‌فر هم شانس قائل بود.

بی‌گمان مهم‌ترین بازیکن خط هافبک ایران برای ما و همین ‌طور کارلوس کی‌روش، اشکان دژاگه است که قرار است پست ده تیم ملی را به ‌عنوان یکی از سه بازیکن تیم ملی پشت مهاجم نوک در اختیار داشته باشد. ستاره تیم فولاد، بختیار رحمانی رقیب او در این پست است که گویا چندان شانسی برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی را ندارد. از آنجا‌ که در ترکیب 4 ـ 2 ـ 3 ـ 1 سه پشت پشت مهاجم به نوعی هافبک مهاجم هستند، انتخاب آن‌ها از میان هافبک‌ها و مهاجمان تیم ملی صورت خواهد گرفت و به این ترتیب، خسرو حیدری و احسان حاج‌صفی از میان هافبک‌ها و مسعود شجاعی و علیرضا جهانبخش از میان مهاجمان شانس حضور در دو گوشه راست و چپ تیم ملی را دارند. محمدرضا خلعتبری، تنها بازیکنی از این جمع بود که کالوس کی‌روش خط قرمز روی نامش کشید و او را در جمع 23 بازیکن نهایی جای نداد.

خط حمله: گوچی و دیگر هیچ!
مسعود شجاعی ـ رضا قوچان نژاد ـ علیرضا جهانبخش ـ کریم انصاری فرد

سردار آزمون بزرگترین غائب تیم ملی ایران است. مهاجم جوان تیم ملی که در بازی با مونته‌نگرو، نخستین بازی رسمی‌اش را انجام داد و پدیده لیگ روسیه بود، خیلی‌ها را امیدوار کرد‌ که پدیده جام‌جهانی شود؛ اما کی‌روش او را در جمع 23 بازیکن نهایی جای نداد تا تیم ملی با چهار مهاجم راهی جام‌جهانی شود که با توجه به توضیحات داده شده درباره چینش بازیکنان تیم ملی، تنها دژاگه و انصاری‌فرد شانس حضور در نوک حمله تیم ملی را دارند که پر واضح است گوچی مهاجم اول ایران خواهد بود و کریم انصاری‌فرد هم شانس حضور به عنواند بازیکن جانشین را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.