پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۶:۴۸

به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران؛ قفس ببری 4ساله  که تابستان سال گذشته به دلیل بیماری صرع تلف شد حالا جایگاه یک…

به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران؛ قفس ببری 4ساله  که تابستان سال گذشته به دلیل بیماری صرع تلف شد حالا جایگاه یک قلاده ببر بنگال شده است.

این ببر نر هشت ماهه که «بیرو» نام دارد از باغ وحشی در آلمان خریداری شده است.

دکتر معماریان دامپزشک باغ وحش تهران در گفتگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران با اشاره به تایید سلامت این حیوان گفت: تمام آزمایشاتی که لازم بود و حتی آزمایشاتی که برای ببر نیست در کشورمبدأ انجام شد و با تاییدیه سلامت وارد کشور شد و پس از ورود هم بیشتر از یک ماه در قرنطینه و بعد از گرفتن تاییدیه نهایی و مطمئن شدن از سلامتی‌اش وارد قفس جدید شده در معرض دید عموم قرار گرفت.

**قرار نیست حیوانات در طبیعت در ایران رها شوند

وی در پاسخ به اینکه شرایط جغرافیایی کشور مناسب نگهداری این گونه است، تصریح کرد: باغ وحش تفاوت‌های عمده‌ای با طبیعت دارد و حیواناتی که وارد می‌شوند قرار نیست در طبیعت رها شوند بلکه در باغ وحش و در شرایط استانداردی که در همه جای دنیا برای آن فراهم می‌کنند نگهداری می‌شود ضمن اینکه اگر قرار است گونه‌ای با شرایط خاص نگهداری شود اول باید شرایط استاندارد آن طبق ضوابط رعایت شود این در حالیست که باغ وحش‌های اروژا گونه‌های مختلفی از حیات وحش تمام دنیا دارند در حالی که بیشتر این گونه‌ها را در طبیعت خود ندارند و وارداتی هستند.

دامپزشک باغ وحش تهران اضافه کرد: شرایط ببر بنگال خیلی شبیه به شرایطی است که در ایران داریم، همچنین فضای داخلی هم برای آن فراهم کرده‌ایم تا زمانی که دما پایین است بتواند از آن استفاده کند.

**تکثیر گونه‌های در خطر انقراض در باغ وحش

وی با اشاره به اینکه ببر گونه‌ای در معرض انقراض است گفت: این حیوان در طبیعت 12سال و در شرایط اسارت، امکان دارد تا 25سال هم عمر کند این درحالیست که به دلیل شکار بی‌رویه، از بین رفته زیستگاهش و کاهش طعمه در معرض انقراض است.

معماریان با اشاره به تکثیر گونه‌های با ارزش در شرایط اسارت گفت: گونه‌های بسیار با ارزش تحت نظارت سازمان تکثیر گونه‌های در معرض انقراض(E.E.P) تکثیر می‌شوند ما هم سعی داریم تا در آینده هم ببر بنگال و هم پلنگ ایرانی را که جزء گونه‌های خاص دنیا است و هم شیر ایرانی را که تا پایان تابستان وارد می‌کنیم تحت نظارت(E.E.P) تکثیر کنیم و ما هم بخشی کوچکی باشیم از این ارگان جهانی که تلاش می‌کند برای حفظ نسل گونه‌ها.

وی ادامه داد: اگر چه گونه‌هایی که در باغ وحش نگهداری می‌شوند امکان برگشت به طبیعت را ندارند اما از این جهت که خود گونه و ژن گونه حفظ می‌شود مهم است ضمن اینکه (E.E.P) برنامه‌های بلند مدتی دارد که بعضی از گونه‌ها را در شرایط خاص به طبیعت برگرداند البته این مستلزم این است که معضلاتی که سبب از بین رفتن زیستگاه آن گونه شده است برطرف شود.

دامپزشک باغ وحش تهران در ادامه تصریح کرد: مهمترین هدف از نگهداری این گونه‌ها این است که بتوان گونه‌ها را در اسارت مدیریت کرد تا نژاد آنها مخلوط نشود و اصل ژنتیک حفظ شود، که اگر در طبیعت از بین رفتند، ژن آن وجود داشته باشد و شاید روزی بتوانیم دوباره نسل آن را به طبیعت برگردانیم.

**ببر سیبریایی همچنان در قرنطینه 

دکتر معماریان در حالی از سلامت ببر بنگال به مردم اطمینان می‌دهد که ماده ببر سیبریایی بعد از 4سال همچنان در قرنطینه به سر می‌برد.

دامپزشک باغ وحش تهران در خصوص وضعیت ببر سیبریایی گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده امیدواریم تا سازمان دامپزشکی اجازه تست دوباره را بدهد تا یک بار دیگر نمونه‌گیری و آزمایش انجام شود تا وضعیت این حیوان زیبا مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: این ماده ببر از سال 89 به دلیل مشکوک بودن به مشمشه در قرنطینه است در مکانی دور از قفس‌های باغ وحش که هیچ خطری حیوانات دیگر را تهدید نمی‌کند و ما امیدواریم تا سلامتی آن تایید شود و بتواند در قفس مناسب در معرض دید عموم قرار بگیرد.

شایان ذکر است؛ باغ وحش تهران به عنوان بزرگ‌ترین باغ وحش کشور دارای 115 گونه جانوری می‌باشد که سعی دارد تا با ورود گونه‌های جدید کلکسیون حیواناتش را تکمیل کند، اما ورود گونه جدید بخشی از کار است و 50درصد دیگر نحوه نگهداری حیوانات است موضوعی که طی چندسال گذشته باغ وحش تهران را با چالش مواجه کرده ورود گونه‌های بیمار و یا تغذیه نامناسب است که چند حادثه تلخ از قبیل (مرگ ببر بنگال به خاطر بیماری صرع، ابتلا ببر سیبریایی و شیرهای باغ وحش به مشمشه که در نهایت مرگ آنها را رقم زد)  را برای مجموعه به وجود آورد،‌موضوعی که مدیران فعلی آن را نتیجه عملکرد مدیران گذشته می‌دانند و قول داده‌اند دیگر در این مجموعه رخ نخواهد داد.

گزارش از: فاطمه هنرور

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.