چهارشنبه، ۲۹ مرداد ۹۳ - ۰۳:۳۶

تامین آب مورد نیاز برای دست یافتن به تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه و تامین آب شرب استان، 2 موضوعی بود که خارج از…

تامین آب مورد نیاز برای دست یافتن به تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه و تامین آب شرب استان، 2 موضوعی بود که خارج از دستور جلسه شورای هماهنگی مدیرت بحران استان، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، مدیرکل مدیریت بحران استان در این جلسه، اولویت ستاد مدیریت بحران استان برای دست یافتن به تراز آبی دریاچه ارومیه در 9 سال آینده را صرفه جویی 40 درصدی مصرف آب، در بخش کشاورزی عنوان کرد.

خلیل ساعی یادآور شد: برای دست یافتن به تراز اکولوژیک دریاچه، 12 میلیارد متر مکعب آب لازم است تا آرتیمیا بتواند باز به حیات خودش ادامه دهد و شوری دریاچه ارومیه تا حدی کاهش پیدا کند.

وی در این جلسه گزارشی نیز از وضعیت منابع آبریز، میزان بارندگی و منابع آبی تجدید پذیر حوضه دریاچه ارومیه ارائه داد و گفت: از سال 74 تا 81 میانگین بارندگی 385 لیتر بوده ولی از سال 81 با 18 درصد کاهش به 317 میلی متر کاهش یافته است.

مدیر کل مدیریت بحران استان یادآور شد: منابع آبی تجدید پذیر حوضه آبریز دریاچه که از سال 74 تا 81 حدود 8 میلیارد و 875 میلیون متر مکعب بود، هم اکنون 20 درصد کاهش داشته است.

سد نهند در حال خشک شدن است …

برخورد با مشترکان پر مصرف آب هم از دیگر موضوعاتی بود که بخش زیادی از جلسه ستاد هماهنگی مدیریت بحران را به خود اختصاص داد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، آمارهایی از سرانه‌ی مصرف آب در تبریز که 35 لیتر بیشتر از میانگین کشوری است، داد و گفت: سد نهند به عنوان یکی از منابع تامین کننده آب شرب شهر تبریز، به خاطر بارش‌های کم، تا آبان به سختی آب شرب بخشی از شهر تبریز را تامین خواهد کرد.

پوررجب با ابراز تاسف از اینکه بعضی ادارات بدون توجه به بحران آب، برای آبیاری فضای سبز خود از آب شرب استفاده می‌کنند، گفت: 46 هزار مشترک پر مصرف در تبریز شناسایی شده اند که از این تعداد 3 هزار و 250 مشترک فقط به خاطر بتن ریزی و خانه سازی اخطار گرفته اند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان در این جلسه با ابراز تاسف از اینکه کمبود آب در شهرهای قره‌آغاج و بخشایش به بحران تبدیل شده بود یادآور شد: هم اکنون در شهر قره آغاج با مدیریت مصرف آب و تامین آن، قطعی آب از 8 ساعت در روز به 4 ساعت کاهش یافته است و در شهر بخشایش نیز با توجه به شوری آب، با نصب دو دستگاه آب شیرین کن، تا حدی شوری آب کاهش یافته است.

معاون عمرانی استاندار نیز در این جلسه با تاکید بر اهتمام شرکت آب و فاضلاب در برخورد با مشترکان پر مصرف یادآور شد: با مشترکان پرمصرف در زمینه آب و انرژی برخورد خواهد شد و در این زمینه با کسی تعارف نداریم.

انسداد مسیرهای دسترسی به مناطق حاشیه نشین تبریز در مواقع بحران غیر قابل انکار است

محمدصادق پورمهدی در خصوص دستورات جلسه ی ستاد هماهنگی مدیریت بحران، آمادگی دایمی دستگاه ها و مدیران در برابر حوادث غیرمترقبه را ضروری دانست و گفت: همه مسوولان این موضوع را باید جدی بگیرند.

پورمهدی با اشاره به تمرکز بیش از نیمی از جمعیت استان در شهر تبریز گفت: مدیریت استان از این شهر کنترل می شود و اگر اتفاقی برای این شهر بیافتد مدیریت استان دچار مشکل خواهد شد، از این رو باید برنامه ریزی به صورتی باشد که این شهر در مواقع بحرانی و حوادث غیرمترقبه کمترین آسیب را ببیند.

وی با قدردانی از همکاری های اخیر شهرداری تبریز در مسیرگشایی مناطق حاشیه نشین گفت: متاسفانه ساختار مناطق حاشیه نشین به گونه ای است که اگر کوچکترین اتفاقی در شهر تبریز بیافتد، امکان دسترسی خودروهای امدادی به این مناطق وجود نخواهد داشت و تبعا تلفات افزایش خواهد یافت.

وی یادآور شد: اختصاص پارک عباس میرزا برای اسکان شهروندان در مواقع بحران کافی نیست و شهرداری باید ساخت سالن های ورزشی و احداث پارک های محله ای را برای اسکان موقت شهروندان در مواقع بحرانی، جزء اولویتهای خود قرار دهد.

پورمهدی با تاکید بر اینکه برخورد جدی شهرداری با ساخت و ساز غیرمجاز در مناطق حاشیه نشین گفت: نظارت بر نحوه ساخت و همچنین کنترل مصالح بکار رفته می تواند از آسیب ها و خسارت های حوادث احتمالی و غیرمترقبه بکاهد.

وی با انتقاد از حضور نیافتن مدیران در سر صحنه در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه و از مدیران خواست با حضور به موقع بر سر صحنه حوادث، به کارکنان خود از نظر روحی انگیزه بدهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.