دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۸

به گزارش خبرگزاری مهر، بخش بین الملل بیست و دومین نمایشگاه قرآن شب گذشته 15 تیرماه با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان…

به گزارش خبرگزاری مهر، بخش بین الملل بیست و دومین نمایشگاه قرآن شب گذشته 15 تیرماه با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سیدمحمدحسین هاشمی، معاون فرهنگی این سازمان، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، رئیس نمایشگاه قرآن و جمعی از سفیران و مهمانان خارجی در سالن همایش های خلیج فارس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیدمحمدرضا پورزرگری، قاری بین المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از کلام الله وحی پرداخت و در ادامه سیدمحمدحسین هاشمی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات در سخنانی ضمن خوش آمدگویی به حاضران در این مراسم گفت: برای برگزاری بخش بین الملل نمایشگاه قرآن 40 شخصیت خارجی به ما معرفی شدند که در نهایت 28 نفر از آنها در این نمایشگاه حضور یافتند.

در ادامه این مراسم سید ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات در سخنان کوتاهی با اشاره به اینکه پرتوافکنی قرآن در ایران اسلامی گفت: پرتوی حسن قرآن به همه خواهد گفت که قرآن در خانه ماست و این امر به نفس پاک امام راحل و به برکت تصمیمات و اراده های داهیانه رهبر معظم انقلاب است.

وی اظهار کرد: در کتاب «القضا»ی ملا علی کنی که به مستحبات قضا اشاره شده، آمده است که مستحب است قاضی به دهان مجرم به گونه ای حرف بیندازد تا مجرمی که حق الله را زیر پا گذاشته از مجازات الهی رهایی یابد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین گفت: در تفسیر المیزان نیز ذیل آیه «يا ايها الانسان ما غرك بربك الكريم» بیان شده که کریم بودن پروردگار است که انسان ها را مغرور کرده است.

وی با تأثیر قرآن و مفاهیم آن بر زندگی ایرانیان اشاره کرد و گفت: تأثیر قرآن را می توان در ادب، فرهنگ، هنر، رسوم و افکار ایرانیان مشاهده کرد و باید خدا را شکر کرد که به برکت قرآن در مملکت قرآنی زندگی می کنیم.

در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه بخش بین الملل بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، مدیر کل اوقاف ایالت پنجاب پاکستان، یک جلد قرآن نفیس به رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هدیه کرد، ابراهیمی ترکمان نیز آن را به حجت الاسلام حشمتی، رئیس نمایشگاه قرآن هدیه داد.

در ادامه نیز محمدمعروف هنرمند مصری حاضر در بخش بین الملل نمایشگاه قرآن به نمایندگی از سایر مهمانان خارجی حاضر در نمایشگاه قرآن به ارائه سخنرانی پرداخت. سخنرانی وی به زبان عربی صورت گرفت.

اجرای دو قطعه «مناجات حق» و «اسماءالحسنی» توسط گروه تواشیح النجم الثاقب و طوبی تهران پایان بخش مراسم افتتاحیه نمایشگاه قرآن بود و پس از آن بخش بین الملل بیست و دومین نمایشگاه قرآن به طور رسمی افتتاح شد.

از جمله مهممانان خارجی این مراسم می توان به سفیر مصر، صودان، کاردار لبنان و سوریه اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.