سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۰۷:۵۲

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بخش هسته‌ای بیمارستان قائم به دلیل کمبود سه میلیارد تومان اعتبار در…

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بخش هسته‌ای بیمارستان قائم به دلیل کمبود سه میلیارد تومان اعتبار در شرف تعطیلی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمدحسین بحرینی امروز چهارم شهریورماه در نشست خبری هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این‌که برای تکمیل بیمارستان 540 تخت‌خوابی امام رضا(ع) 80 میلیارد تومان اعتبار لازم است، عنوان کرد: نمای این ساختمان قبل از انتصاب دکتر مهرابی‌بهار به سمت ریاست دانشگاه علوم پزشکی مشهد ساخته شده اما تاکنون داخل آن پیشرفتی نداشته است.

وی اظهار کرد: با توجه به این‌که اولویت پرداخت بودجه دولت برای پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد است و از 35 هزار میلیارد تومان اعتبار برای کل کشور با توجه به 65 درصد پیشرفت فیزیکی این بیمارستان، سهم ما به اندازه روشن نگه داشتن چراغ این پروژه است.

وی با اشاره به این‌که در هیچ مقطعی از تاریخ ما سلامت مردم جزء دغدغه‌های اصلی نظام نبوده است، خاطرنشان کرد: با اجرای خوب طرح تحول نظام سلامت می‌توانیم مسوولان نظام را به کمک در این حوزه تشویق کنیم.

بحرینی تصریح کرد: در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری موفق شده‌ایم تقریبا بیش از 98 درصد بدهی‌های پرسنلی را بدون ارائه کارانه پزشکی سال 92 پرداخت کنیم.

وی با اشاره به این‌که بدهی‌های مربوط به واحدهای کوچک‌تر مانند آی‌تی پرداخت شده است، عنوان کرد: در حال حاضر 40 درصد از بدهی‌های دارویی پرداخت شده اما 65 میلیارد تومان بدهی‌ دارویی دیگر باقی مانده است.

بحرینی تصریح کرد: در رابطه با عدم جذب نیرو به قول خود عمل کرده‌ایم، زیرا در صورت دریافت نیرو باید حقوق آنان از منابع دانشگاه پرداخت شود.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: دو موضوع دشوار و انرژی‌بر‌ یعنی عدم جذب نیرو و فقدان شروع طرح جدید در طی هفت ماه اخیر در این معاونت را انجام داده‌ایم و تمام توجه خود را صرف تکمیل و اجرای پروژه‌های موجود کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه به رغم اعتبارات خوبی که در اواخر سال گذشته و اوایل 93 به دانشگاه تعلق گرفته است، اظهار کرد: بیمه‌ها همکاری خوبی داشته و مطالبات دانشگاه را پرداخت کرده‌اند، اما حدود 250 میلیارد تومان بدهی نیز مربوط به قبل از فروردین 93 داریم.

بحرینی یادآور شد: برای اجرای برنامه‌های اجتناب‌ناپذیر مانند پرداخت حقوق بیش از 113 میلیارد تومان کسری اعتبار در سال 93 داریم.

پروژه‌های عمرانی وضعیت تاسف‌باری دارند

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این پروژه‌های عمرانی وضعیت تاسف‌باری دارند، خاطرنشان کرد: ما پروژه‌هایی با پیشرفت پنج تا 65 درصدی در اختیار داریم در صورتی که اولویت با پروژه‌هایی است که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند، اما پروژه بیمارستان 540 تخت‌خوابی بیمارستان امام رضا(ع) تنها 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که بعضی از پروژه‌ها شاید در حال حاضر به لحاظ فیزیکی تنها پنج درصد پیشرفت داشته باشند، اما برای مشهد اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند.

احتمال وقوع فاجعه‌ای بدتر از مدرسه شین‌آباد در مشهد

بحرینی عنوان کرد: بیمارستان هاشمی‌نژاد در حال حاضر بین دو ساختمان قدیمی احداث می‌شود و ممکن است فاجعه‌ای بدتر از مدرسه شین‌آباد در مشهد بیافتد.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این‌که تمام افراد به ظاهر ابراز نگرانی می‌کنند، تصریح کرد: مشکلات ما با ارتقاء خدمات هتلینگ بیمارستان‌ها حل نمی‌شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر برای سیستم سرمایش بیمارستان امید نیاز به 450 میلیارد تومان بودجه داریم.

بحرینی اظهار کرد: مدیران قبل از ما نیروی انسانی زیادی به کار گرفته‌اند اما به دلیل روش توزیع نیرو در حال حاضر مجددا نیاز به دریافت نیرو داریم، اما کمبود اعتبار مانع از آن است.

وی با بیان این‌که بدهی‌های نسبتا سنگینی به آستان قدس رضوی و شهرداری داریم، گفت: امیدواریم نسبت به بخش سلامت نیز عنایت ویژه‌ای شود.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بخش از بدهی‌ها از بودجه امور دیگر برداشت شده و قسمت دیگری از بدهی مربوط به فرسودگی آمبولانس‌ها، کمبود منابع انسانی، ساختمان و تاسیسات است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 800 میلیون تومان برای صفر شدن بدهی‌های دانشگاه لازم است، از بدهی مستقیم، نیمی از آن تسویه شده و نیم دیگر ‌آن باقی مانده است، هم‌چنین خالی بودن انبار و فرسودگی تجهیزات آزمایشگاهی نیز احساس می‌شود.

137 واحد بهداشتی استان در حال احداث است

حمیدرضا بهرامی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست عنوان کرد: در مجموع در سال جاری 137 واحد بهداشتی در حال احداث است.

وی در خصوص طرح سرشماری حاشیه مشهد، اظهار کرد: در طی 50 روز با همکاری2000 پرسشگر حاشیه شهر مشهد سرشماری و تمام محل‌ها بلوک‌گذاری شده است.

بهرامی با بیان این‌که 30 پایگاه بهداشتی به 47 پایگاه افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: یک میلیون و 160 هزار نفر جمعیت حاشیه مشهد سرشماری شده که با توجه به نسبت سایر شهرها بالاترین میزان جمعیت حاشیه شهر مربوط به مشهد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: به همین دلیل تقریبا حدود سه محدوده حاشیه شهر تهران اعتبار اولیه برای مشهد دریافت شده و 9 میلیارد تومان نیز برای قراردادها حواله شده است و امیدواریم تا پایان سال جاری جمعیت تحت پوشش بهداشتی حاشیه مشهد به 100 درصد برسد.

وی اظهار کرد: برای 65 خانه بهداشت در استان اعتبار در نظر گرفته شده که 30 درصد از این اعتبار توسط کمیته امداد، 50 درصد وزارت بهداشت و 20 درصد نیز از بودجه مناطق محروم تامین شود.

بهرامی با بیان این‌که یکی از بدیهی‌ترین نیازهای مردم سلامت است، گفت: روستا یک محل مولد است، از سال 84 که اجرای طرح پزشک خانواده شروع شد 320 پزشک در مراکز روستایی فعالیت می‌کرده‌اند که تعداد 96 پزشک کسری داشتیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: اما از سال جاری جذابیت لازم برای پزشکان در مناطق محروم فراهم شده و حدود 40 درصد از کسری پزشک جبران شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.