شنبه، ۰۱ فروردین ۹۴ - ۰۲:۲۳

به گزارش ميهن پست – پالایشگاه های هندی 45 درصد از پول نفت ایران را از طریق واریز روپیه به حساب بانک های…

به گزارش ميهن پست – پالایشگاه های هندی 45 درصد از پول نفت ایران را از طریق واریز روپیه به حساب بانک های تجاری تهران در بانک یو سی او ( یک بانک دولتی هند ) تسویه کرده و 55 درصد آن همچنان باقی مانده است. ایران از این حساب خود به روپیه برای واردات کالا از هند استفاده می کند.

واحد مركزي خبر به نقل از خبرگزاری رویترز از دهلی نو گزارش داد، وزیر تجارت هند روز جمعه گفت هند حدود هشت میلیارد و 800 میلیون دلار بابت واردات نفت از ایران بدهکار است.

وی در حالی این اظهارات را بیان کرد که تحریم های اقتصادی علیه ایران برسر برنامه هسته ای این کشور باعث محدود شدن دسترسی تهران به نظام بانکداری جهانی و کاهش درآمدهای نفتی ایران شده است.

ایران و قدرت های غربی در حال مذاکرات برای دستیابی به یک موافقتنامه چارچوب در آستانه ضرب الاجل پایان ماه مارس برای دستیابی به چنین موافقتنامه ای هستند. این موافقتنامه حساس ترین فعالیت های هسته ای ایران را در ازای لغو تدریجی تحریم ها علیه این کشور عضو اوپک ( سازمان کشورهای صادر کننده نفت ) محدود خواهد کرد.

پالایشگاه های هندی 45 درصد از پول نفت ایران را از طریق واریز روپیه به حساب بانک های تجاری تهران در بانک یو سی او ( یک بانک دولتی هند ) تسویه کرده و 55 درصد آن همچنان باقی مانده است. ایران از این حساب خود به روپیه برای واردات کالا از هند استفاده می کند.

نیرمالا سیتارامان وزیر تجارت هند روز جمعه در پاسخ مکتوب به قانونگذاران گفت موجودی حساب های بانک های تجاری ایرانی در بانک یو سی او تا 16 ماه مارس 178 میلیارد و 955 میلیون روپیه ( دو میلیارد و 860 میلیون دلار ) بوده و بدهی پالایشگاه های هندی تا 28 فوریه پنج میلیارد و 943 میلیون دلار بوده است.

دهلی نو مایل به کاهش شکاف تجاری با تهران است و اجازه داده است صادرکنندگان هندی کالاهایی را که مشمول تحریم ها نیست به هند وارد کنند و سپس به ایران بفروشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.