دوشنبه، ۱۴ مهر ۹۳ - ۱۱:۰۹

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه گفت: کیفیت پسته‌های ساوه با پسته‌های استان‌های پسته‌خیز کشور از لحاظ طعم، شکل و اندازه برابری می‌کند. «حسن…

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه گفت: کیفیت پسته‌های ساوه با پسته‌های استان‌های پسته‌خیز کشور از لحاظ طعم، شکل و اندازه برابری می‌کند.

«حسن شریفی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه‌ی مرکزی، اظهار کرد: از ویژگی‌های پسته‌ی ساوه، می‌توان به برداشت و پوست‌گیری، شست‌وشو و مرحله‌ی خشک اشاره کرد که پس از عملیات سورتینگ برای مصارف داخلی یا صادرات به مبادی مربوطه ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه تمایل باغداران ساوه به سمت کشت محصول سالم و ارگانیک است، گفت: در تولید محصولات ارگانیک از سموم شیمیایی استفاده نمی‌شود و این امر به تولید محصولات کشاورزی سالم، با کیفیت و توأم با افزایش ارزش محصول منجر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه ادامه داد: با توجه به اقلیم مناسب شهرستان ساوه و شرایط آب و هوایی مناسب در صورت تأمین آب مورد نیاز زمینه‌ی توسعه‌ی باغ‌های پسته شهرستان وجود دارد.

شریفی با بیان اینکه سطح زیرکشت پسته‌ی ساوه 3400 هکتار است، افزود: سطح باغ‌های بارور این شهرستان 2000 هکتار است که از هر هکتار دو تن برداشت می‌شود.

وی ارقام پسته ساوه را احمد آقایی، کله‌قوچی، فندقی و اوحدی دانست و گفت: یکی از باغداران ساوه 240 هکتار سطح زیرکشت پسته دارد که از هر هکتار به طور متوسط هفت تا هشت تن پسته برداشت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه یادآور شد: پسته‌های تولیدی پس از برداشت به خط فرآوری برده شده و در پنج مرحله‌ی پوست‌گیری، شست‌وشو و جداسازی، نم‌گیری، خط آزمایش و خشک کردن انتقال می‌یابد که روزانه 30 تن پسته فرآوری می‌شود.

شریفی خاطرنشان کرد: برداشت پسته تا اواخر مهرماه در ساوه ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود بیش از 4000 تن پسته برداشت شود. افزون‌بر 135 هزار هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان ساوه، 19 هزار هکتار آن باغ‌ها و 116 هزار هکتار دیگر را زمین‌های زراعی شامل می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.