دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۳۱

پژوهشهای جدید منتشر شده توسط پژوهشگران انستیتو مغز Hotchkiss  در دانشگاه  Calgary  از مکانیزمی رونمایی کرد که سبب تحریک رشد سلولهای عصبی صدمه…

4752 orig32     پژوهشهای جدید منتشر شده توسط پژوهشگران انستیتو مغز Hotchkiss  در دانشگاه  Calgary  از مکانیزمی رونمایی کرد که سبب تحریک رشد سلولهای عصبی صدمه دیده می شود این مکانیزیم قادر است بعنوان ابزاری برای برقراری ارتباط مجدد عصبی بعد از جراحت بکار گرفته شود.

دکتر Zochodneو گروهش یک مولکول کلیدی را کشف کرده اند که مستقیماٌ رشد سلول عصبی را در سیستم عصبی تخریب شده، تنظیم می کند.

نتایج این تحقیق در  مجله ی Nature Communications  منتشر گردید.

دکتر Zochodneمی گوید: ما کشف حیرت انگیزی را انجام دادیم پروتئینی بنام Rb  یا رتینوبلاستوما که در نورونهای بالغ وجود دارد بصورت طبیعی ترمزی برای جلوگیری از رشد عصب است، ما نشان دادیم که با غیر فعال کردن Rb  می توانیم این ترمز را آزاد کرده و موجب رشد بسیار سریع تر عصب شویم . پرفسور Zochodne  و گروهش تصمیم گرفتند پروتئین Rb  را در سلولهای عصبی بیابند زیرا تأثیر و نقش آنرا در تنظیم رشد سلولها قبلا در جای دیگری از بدن مشاهده کرده بودند.

پرفسور Zochodne  می افزاید : ما می دانیم که مشخصه ی سرطان رشد بی رویه ی سلولها است و همچنین می دانیم که Rb  معمولاٌ در سرطان بصورت غیرطبیعی عمل می کند، بنابراین اگر سرطان قادر است این ترمز را آزاد کرده و سبب افزایش رشد سلول شود ما نیز میتوانیم این عمل را در سلولهای عصبی تقلید کرده و سبب تقویت رشد در جایی شویم که لازم است.

محققین توانستند پروتئین Rb  را برای مدت زمان کوتاهی ممانعت کنند بدون اینکه هیچ نتیجه ی ناگواری از ممانعت یا خاموش کردن ژن Rb  مشاهده کنند این موضوع سبب ایجاد این احساس خوش بینانه شد که این روش روزی تبدیل به یک درمان ایمن برای افرادی تبدیل خواهد شد که از تخریب عصب رنج می برند.

تاکنون پرفسورZochonde   تنها این تکنیک را بروی سیستم اعصاب محیطی آزمایش کرده است.

سیستم اعصاب محیطی، مغز و طناب عصبی را به تمام نقاط بدن متصل می کند و بدون آن هیچ حرکت یا حسی وجود نخواهد داشت. تخریب اعصاب محیطی می تواند بسیار ناتوان کننده باشد بیمارانی که دچار تخریب اعصاب محیطی می شوند علایمی مانند درد، بی حسی و مورمور شدن دارند یا در هماهنگی دست ها و پاها دچار مشکلاتی می شوند.

برای مثال در نوروپاتی دیابتی که بسیار شایع تر از مالتیپل اسکلروز، پارکینسون و اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی (ALS ) است وبیش از نیمی از افراد دیابتی به نوعی از دردهای مرتبط با آن رنج می برند، اعصاب محیطی بطور غیر قابل برگشت و توقف ناپذیری تخریب می گردند و در حال حاضر هیچ درمانی برای متوقف نمودن یا معکوس کردن بیماری وجود ندارد.

ابداع درمانهای ایمن و موثر برای چنین بیماریهایی که در آن اختلالاتی در اعصاب محیطی اتفاق می افتد بسیار لازم و ضروری است، بنابراین تحقیقات باید از سطح سلول در ظروف کشت آزمایشگاه به سطح بالینی بروی بیماران  ارتقا یابد.

پرفسور Zochodne  و گروهش با ایجاد تسهیلات پیش کلینیکی در انستیتوی HBI  از سال 2010  توانسته اند در جهت ابداع یک روش درمانی جدید و ایمن برای جلوگیری از تخریب عصب گام بردارند.

واحد ترمیم و بازسازی در نوروبیولوژی ( RUN)  با همکاری انستیتو HBI  از دانشگاه Calgary  و توافقنامه ی مشارکت اقتصادی غربی  کانادا- آلبرتا راه اندازی شد.

پرفسور Zochodne  در ادامه می گوید: تسهیلات مرکز RUN  برای این تحقیقات بسیار ضروری بود، این مرکز با فراهم نمودن منابع و ابزارهای بسیار پیشرفته ی مورد نیاز به پژوهشگران کمک کرد که ایده ی رشد سلولهای عصبی را در مدلهای جانوری آزمایش کرده و نهایتاٌ بتوانند این ایده را به عنوان یک روش درمانی برای انسان محک بزنند. این مرکز سرمایه ی بسیار ارزشمندی برای ادامه ی تحقیقات در این زمینه است.

منبع-http://diabetestma.org

نوشته های مرتبط :

 1. داروی ترکیبی جدیدی برای ایدز ساخته شد
 2. درمان‌های جدیدی برای خشکی چشم
 3. روش جدیدی برای درمان ناشنوایی
 4. برای مقابله با دیابت نوع 2 امکانات جدیدی ابداع شد
 5. ترکیب جدیدی برای ساخت داروهای ضدافسردگی کشف شد
 6. برای مراقبت از افراد مسن در خانه دستگاه جدیدی کشف شد
 7. درمان جدیدی برای بهبود زخم های پوستی وقرنیه ای دربیماران دیابتی
 8. دستیابی به داروی جدیدی برای درمان فلج ناشی از ام اس
 9. پیشنهادهایی برای افزایش میل جنسی
 10. زیانهای نوروپاتی بر مغز زیادتر از حد انتظار است
 11. معرفی مواد طبیعی برای افزایش انرژی
 12. برای جلوگیری از افزایش چربی خون چه راه حلی پیشنهاد می شود؟
 13. برای افزایش قد این مراحل را جدی بگیرید
 14. روش هایی برای افزایش نیروی جنسی
 15. معرفی سه سرگرمی برای افزایش آی کیو
 16. آیا کمبودهای تغذیه ای در بیماران چاق شکل جدیدی از سوء تغذیه است؟
 17. احتمال بروز آلزايمر بدنبال استفاده از داروي بيهوشي
 18. رژیم غذایی برای افزایش وزن
 19. بروز عوارض شديد بدنبال قطع ناگهاني مصرف قرص هاي خواب
 20. برای افزایش وزن این 12 نکته را بخاطر بسپارید

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *