سه شنبه، ۱۴ مرداد ۹۳ - ۰۷:۱۸

‌رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: برای توسعه صنعتی استان باید مشوق‌های معناداری به این استان داده شود. به گزارش…

‌رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: برای توسعه صنعتی استان باید مشوق‌های معناداری به این استان داده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌، منطقه کرمانشاه، مهندس رضا رحیمی در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد، با اشاره به وضعیت صنعت استان، اظهار کرد: استان کرمانشاه 883 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری دارد و از این حیث رتبه بیست و پنجم را در کشور داریم.

وی مجموع سرمایه گذاری این واحدها را 3164 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این حیث نیز رتبه هفدهم کشور را در اختیار داریم.

رحیمی اشتغال واحدهای صنعتی استان را بر اساس پروانه بهره برداری آنها 28 هزار نفر و رتبه استان را بیست و یکم اعلام کرد و گفت: اشتغال واقعی طرح های صنعتی استان بیش از 15 هزار نفر نیست.

وی گفت: بیش از 50 درصد سرمایه گذاری بخش صنعتی استان در حوزه‌های پتروشیمی و سیمان است.

وی با اشاره به وضعیت شهرک های صنعتی استان گفت: 21 شهرک و ناحیه صنعتی در استان داریم که وسعت مجموع زمین صنعتی آنها 947 هکتار بوده که تاکنون 565 هکتار آن واگذار شده است.

رحیمی با اشاره به وضعیت واحدهای معدنی استان گفت: استان کرمانشاه 251 معدن با اشتغال 2700 نفر و 121 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارد که اشتغال واقعی این معادن کمتر از دو هزار نفر است.

وی با بیان اینکه وضعیت صنعتی موجود در شأن استان نیست، گفت: برای توسعه صنعتی استان باید مشوق‌های معناداری برای این استان در نظر گرفته شود.

رحیمی ادامه داد: طرح‌های خوبی را به صندوق توسعه ملی معرفی کرده‌ایم که امیدواریم روند پرداخت تسهیلات به این طرح‌ها تسریع شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به پروژه‌های صنعتی مصوب سفر مقام معظم رهبری گفت: قرار بود سازمان گسترش و نوسازی صنایع سه طرح صنعتی در استان اجرا کند که هنوز اجرایی نشده است.

وی همچنین با انتقاد از پیشرفت نامناسب کارخانه خودروسازی کرمانشاه، گفت: همچنین قرار بود 50 میلیارد تومان کمکهای فنی اعتباری به بخش صنعت پرداخت شود که تاکنون محقق نشده است.

رحیمی گفت: سالانه 90 هزار تن قیر طبیعی به صورت خام از استان خارج می‌شود که می‌توان بیش از 120 محصول از آن تولید کرد و با ایجاد امکانات فرآوری می‌توان از خروج خام این مواد با ارزش جلوگیری کرد.

وی همچنین پیشنهاد داد: سازمان ایدرو 14 طرح صنعتی بزرگ را در 14 شهرستان استان اجرا کند.

رحیمی تسریع در نهایی شدن طرح و اجرا پتروشیمی چهارم کرمانشاه را نیز خواستار شد.

وی با اشاره به وضعیت صادرات استان نیز گفت: بیش از 50 درصد صادرات ایران به عراق از مرزهای استان کرمانشاه انجام می‌شود که نیاز است زیرساخت‌های لازم در مرزها ایجاد شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *