جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۱۱:۲۸

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود سلطانی فر پنج شنبه شب در سفر خود به اصفهان در نشستی صمیمانه با فعالان بخش خصوصی گردشگری…

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود سلطانی فر پنج شنبه شب در سفر خود به اصفهان در نشستی صمیمانه با فعالان بخش خصوصی گردشگری اصفهان، با اشاره به پیشینه تاریخی و هویت چند هزار ساله ایران اظهار داشت: از سال 1309 که نخستین قانون حفاظت از عتیقه‌جات به ثبت رسیده تاکنون که 84 سال از آن روزها گذشته است حدود 31 هزار و 100 مکان، سایت و محوطه تاریخی شناسایی و به ثبت ملی رسیده اما تنها کار مرمت یک پنجم این بناها آغاز شده که از این تعداد نیز برخی به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به ثبت شهر سوخته واقع در سیستان و بلوچستان به عنوان هفدهمین اثر جهانی ایرانی در یونسکو بیان داشت: وسعت اولیه این محوطه بالغ بر 151 هکتار است اما به دلیل عدم تامین اعتبارات لازم در طول این مدت تنها حدود 5 درصد وسعت آن کاوش شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه منابع و نیازهای ما با امکانات موجود فاصله دارد، افزود: اگر به طور مثال برای مراحل کاوش، احیاء، مرمت و بازسازی 31 هزار و 100 مکان و ابنیه تاریخی ثبت شده حدود 10 میلیارد تومان اعتبار لازم باشد، سازمان میراث فرهنگی کشور برای مرمت همه آنها در دوره ای 10 ساله، سالیانه 31 هزار میلیارد تومان و در مجموع 310 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که بودجه امسال این سازمان به شرط تخصیص 100درصد فقط 500 میلیارد تومان است به این معنا که حدود یک و نیم درصد اعتبار مورد نیاز را در اختیار داشته و 98 درصد کسری بودجه داریم.

سلطانی‌فر با انتقاد از تلاطم های کشور در بخش میراث فرهنگی در سال های گذشته تاکید کرد: برخی از طلبکارهای آن زمان در بخش های مختلف مانند هتل داران هنوز در پشت در اتاق من ایستاده اند؛ حرف های ناگفته در این ارتباط زیاد دارم اما از آنها می گذرم.

آسیب بنیه کارشناسی میراث فرهنگی، مهم ترین مشکل به جا مانده از دولت گذشته

وی با اظهار امیدواری از اینکه کمیته تحقیق و تفحص مجلس راجع به این موضوع تحقیقات لازم را انجام دهد، افزود: ما اسناد زیادی از آنچه در این دوران هشت ساله بر میراث کشور گذشته در دست داریم اما پرالتهاب ترین ضایعات این دوران آسیب شدید بنیه کارشناسی سازمان میراث فرهنگی بود که برخی رفتارها سبب شد صاحب نظران، اندیشمندان و اساتید این عرصه به دلیل تلاطمات موجود ارتباط خود را با سازمان قطع کنند.

معاون رئیس جمهور گفت: تصور من این است که حفظ و حراست از مکان ها، بناها و مکان های تاریخی ارزشمند نیازمند عزم و اراده ملی است تا از تمام منابع موجود در این راستا استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: بر این مبنا لازم است شهرداری ها و بخش خصوصی در عرصه حفظ و حراست از میراث فرهنگی وارد شوند که شهرداری تهران در این زمینه تاکنون خیلی خوب عمل کرده است.

سلطانی فر با اشاره به امکانات استفاده از صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی برای بازسازی ابنیه های تاریخی ابراز داشت: به غیر از بناهایی که ثبت جهانی شده، میراث های جهانی و بناهای در نوبت ثبت، چندین هزار بنای تاریخی هم وزن آنها مانند خانه های قدیمی، کاروانسراها و مواردی همانند آن را داریم که می توانیم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و با ارائه کاربری خصوصی به آنها، این بناها را الی الابد حفظ کنیم و این روشی است که در تمام کشورهای دارای تاریخ و تمدن در دنیا انجام می شود.

گاهی برای حفظ میراث کشور شعار می دهیم

وی استفاده از مدل ها و الگوهای دنیا در راستای رفع مشکلات عرصه میراث را ضروری دانست و تصریح کرد: برخلاف تمام دنیا، اگر خانه تاریخی فردی در ایران ثبت شود به اصطلاح بدبخت می شود چرا که ما شعار بی محتوا و جنجالی حمایت از میراث فرهنگی  کشور را می دهیم اما در واقعیت گاهی عملکرد ما چیزی به جز تخریب بناهای تاریخی نیست.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود درباره گردشگری کشور بیان داشت: از لحاظ جاذبه های فرهنگی و تاریخی و طبیعی ایران جزو  تا  کشور دنیا است اما متاسفانه  جزو  10 کشور مقصد گردشگری دنیا نیستیم.

وی اضافه کرد: با توجه به ورود  4.5 میلیون گردشگر به کشور باید 12 تا 13 میلیارد دلار درآمد داشته باشیم اما درآمد ما از گردشگری تنها 5 میلیارد دلار بوده است که باید این امر ریشه یابی شود.

سلطانی فر اضافه کرد: گرچه کمبود ورود گردشگر به کشورمان تا حدودی مربوط به تحریم هاست اما مهم ترین دلیل موثر در این زمینه عدم مدیریت صحیح بوده است و البته آمار و ارقام نشان می دهد با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید میزان گردشگران رو به افزایش گذاشته است.

تاکید رئیس جمهور بر ارتقای گردشگری ایران

وی بیان داشت: ارتقای سطح گردشگری ایران عزم رئیس جمهور است و ایشان به من تاکید کردند که می خواهم در این بخش اتفاقات ویژه ای بیفتد و همه دستگاه ها باید در این امر کمک کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار داشت: در سفر به ترکیه قرار شد تورهای مشترک ایران و ترکیه ایران برای کشورهای غربی برگزار شود و امیدواریم این موضوع به توسعه گردشگری ایران کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: مهم‌ترین چالش صنایع دستی نیز بازاریابی داخلی و به ویژه خارجی است و حل این معضل رفع سایر مشکلات را نیز به دنبال خواهد داشت.

صدور ویزای الکتریکی برای گردشگران خارجی

سلطانی فر ابراز داشت: به زودی ویزای الکترونیک راه اندازی مشهود و امیدواریم این رخداد خوب تا پیش از پایان سال جاری رخ دهد که در توسعه گردشگری بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه در راستای کمک به فعالان بخش خصوصی گردشگری، هتل های نیمه کاره شناسایی شده و به صندوق توسعه ملی معرفی شده اند، ادامه داد: مواردی که 30 درصد توسعه فیزیکی دارند می توانند برای تکمیل 70 درصد مابقی از تسهیلات این صندوق با نرخ بهره ریالی 16 درصد و ارزی 6 درصد استفاده کنند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: اصفهان مهم ترین منطقه گردشگری ایران در دنیا محسوب می شود و بر این اساس اولویت استفاده از امکانات این صندوق برای اصفهانی هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.