سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۱:۳۱

زمانیکه که بدن مواد غذایی مورد احتیاج را به  اندازه کافی دریافت نکند،کارکرد درستی نخواهد داشت و دچار کمبود می شود که خستگی…

rafe khasteghi2

زمانیکه که بدن مواد غذایی مورد احتیاج را به  اندازه کافی دریافت نکند،کارکرد درستی نخواهد داشت و دچار کمبود می شود که خستگی یکی از متداول ترین نتایج آن است. رعایت بعضی توصیه های تغذیه برای بدست آوردن شادی و سرزندگی بسیار مهم است که عبارتند از:‌


– مصرف کمتر شیرینی جات
بدن به قندها نیاز دارد اما نه به مقدار زیاد و قندهایی با شاخص پایین نسبت به قندهای بالا ارجحیت دارند. انواع شیرینی ها، شکلات و بیسکوییت حاوی مقادیر بالای شیرینی هستند. پس از خوردن این خوراکی ها مقدار قند خون ناگهان بالا می رود. در نتیجه بدن فورا برای جبران، انسولین زیادی می سازد. در پی این عملکرد شدید، پانکراس ( اندام تولید کننده انسولین) خسته می شود و احساس خستگی دائم در بدن باقی می ماند.
به همین جهت توصیه می شود خوردن مواد غذایی خیلی شیرین را خصوصا در بین وعده های غذایی محدود کنید. بهتر است به جای انواع دسرها، شکر سفید، آرد و غلات تصفیه شده و سیب زمینی، خوراکی هایی نظیر میوه ها و سبزیجات، آرد و غلات کامل را در برنامه غذایی بگنجانید. 
– اجتناب از پرخوری
غذاهای سنگین و بسیار چرب اندام های بدن را خسته کرده و بدن را مجبور می کند تا بخشی از آنها را ذخیره کند. این در حالی است که غذاخوردن خیلی کم نیز مانند محرومیت های شدید در طول برخی رژیم ها نه تنها خوب نبوده و خستگی جسمانی را در پی دارد بلکه باعث می شود تا بدن بلافاصله دچار کمبود شدید برخی عناصر ضروری شود. در این صورت بدن باید تلاش مضاعفی داشته باشد تا این کمبود را از ذخایر خود جبران کند. 
-برنامه غذایی منظم
همه وعده های غذایی مهم هستند. هر کدام آنها باید در زمان منظم، در کمال آرامش و با در نظر گرفتن زمان کافی صرف شود. به عبارت دیگر، نباید صبحانه را حذف کرد و از دیگر وعده ها، با خوردن سرسری یک ساندویچ رد شد.
– اهمیت میوه ها و سبزیجات
میوه ها و سبزیجات منابع غنی ویتامین ها هستند و در واقع مواد ضد خستگی را در حد بسیار عالی دارند. میوه های فصل را به شکل خام یا پخته در هر وعده غذایی، خصوصا صبحانه بگنجانید.فراموش نکنید که میوه های خشک عناصر کمینه ضروری دارند که منیزیوم غنی آنها به ضد خستگی معروف است. 
– نوشیدن زیاد آب
آب به بدن کمک می کند تا مواد اضافی را حذف کند. به علاوه، این نوشیدنی حیاتی حاوی مقادیر بالایی از عناصر کمینه مانند منیزیوم، فسفر، کلسیم، روی، منگنز و… است که برای تامین قدرت و تحرک بسیار مفید است. 
– دریافت کافی آهن
بسیاری از خانم ها دچار کمبود آهن هستند و این درحالی است که این کمبود منشا خستگی است. گوشت قرمز منبع بسیار غنی آهن است که البته میگو، صدف، جگر و قلوه نیز حاوی مقادیر بالایی از آن هستند. از دیگر مواد غذایی که به خاطر داشتن آهن توصیه می شود در برنامه غذایی گنجانده شود می توان به میوه های خشک، جعفری، عدس و زرده تخم مرغ اشاره کرد.
توجه داشته باشید که اگر به رغم رعایت این توصیه ها باز هم از احساس خستگی مفرط و دائمی رنج می برید حتما با پزشک مشورت کنید. گاهی اوقات برخی بیماری ها یا عدم تعادل غذایی می تواند علت باشد که باید حتما تشخیص داده شده و سپس درمان شود.

منبع-http://doctoreman.ir

 

نوشته های مرتبط :

 1. بهترین برنامه غذایی برای کودکان مدرسه ای
 2. بهترین رژیم غذایی برای مادران شیرده
 3. بهترین رژیم غذایی برای آمادگی قبل از مسابقات ورزشی
 4. با این مواد غذایی جلوی خستگی های بی دلیل بهاره را بگیرید
 5. خوردن مکمل غذایی برای این افراد توصیه می شود
 6. توصیه های غذایی برای مادرانی که کودک دو ساله دارند
 7. توصیه های غذایی برای داشتن پوستی صاف
 8. بهترین رژیم غذایی برای یک شناگر
 9. راه حل خستگی فصلی شما اینجاست
 10. توصیه های ارزشمند برای بهتر نتیجه دادن رژیم غذایی
 11. بررسی وعده ی غذایی صبحانه و بهترین مواد غذایی برای این وعده
 12. همه چیز درمورد غذاهای خستگی آور
 13. روشی باور نکردنی برای از بین بردن خستگی بعد از خواب
 14. توصیه های غذایی دکتر اوز
 15. غذاهای شگفت انگیز برای رهایی از دردهای آرتروز
 16. برای رفع خستگی بادام زمینی بخورید
 17. توصیه های غذایی برای فصل سرد زمستان
 18. توصیه های غذایی در دوران شیردهی
 19. اگر می خواهید رژیم غذایی تان بهترین باشد ، بخوانید
 20. علائم بیماری کم کاری تیروئید، ضعف و خستگی

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.