سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۸

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رحیم میدانی روز سه شنبه در نشستی خبری افزود: نصب قطعه های کاهنده مصرف در منازل از برنامه…

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رحیم میدانی روز سه شنبه در نشستی خبری افزود: نصب قطعه های کاهنده مصرف در منازل از برنامه های وزارت نیرو پس از اخذ مجوز است که هزینه آن طی 10 تا 12 قسط از مشترکان دریافت خواهد شد.

وی درباره کنترل و کیفیت آب آشامیدنی ادامه داد: کیفیت آب آشامیدنی همواره خط قرمز ما بوده است و نه تنها آب مصرفی شهروندان توسط وزارت نیرو، بلکه توسط سازمان ها و دستگاه های مختلف در تمام مناطق کشور کنترل و استانداردهای کیفی آن رعایت می شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در خصوص جلوگیری از قطعی و صرفه جویی آب، اظهار داشت: برای آبرسانی به چند کلانشهر کشور اقدام های اضطراری مانند ایجاد خط انتقال، حفر چاه انجام و بخش عمده ای از مسایل حل شده است و با 20 درصد صرفه جویی در مصرف آب از سوی مردم، هیچ جیره بندی صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: صرفه جویی در مصرف آب برای استحمام، کاهش حجم فلاش تانک، خودداری از شستن خودرو با آب شبکه و دیگر اقدامات از جمله مواردی است که امکان صرفه جویی 20 درصد را به راحتی فراهم می کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 23 درصد هدر روی در شبکه آب کشور وجود دارد که همه این آب نشت فیزیکی شبکه نیست، گفت: کارشناسان معتقدند 15 درصد از این آب ناشی از نشت سامانه است.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: برای کاهش یک درصدی پرت شبکه، 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که در حال حاضر با محدودیت منابع مواجه هستیم، زیرا درآمدهای بخش آب بسیار پایین است و اگر چرخه اقتصادی آب در کشور اصلاح شود، می توانیم سالانه کیلومترها شبکه فرسوده را اصلاح کنیم.

میدانی با بیان اینکه بحث جداسازی آب شرب و بهداشتی در مرحله مطالعه است، گفت: قرار است نیمه دوم مهر ماه همایشی در دانشگاه تهران در این خصوص برگزار و تمام جوانب موضوع توسط متخصصان داخلی و خارجی سنجیده شود.

وی با بیان آن که، باید مطالعه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این طرح به دقت انجام شود، زیرا تاکنون کار اجرایی جدی در این حوضه انجام نشده است، گفت: جداسازی شبکه آب شرب از بهداشتی پروژه کوتاه مدتی نیست و نباید به آرامش مصرف کنندگان آسیب بزند.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه، رویکرد وزارت نیرو مدیریت یکپارچه منابع آب است، گفت: این وزارتخانه با سدسازی مخالف نیست، اما مدیریت منابع آب شامل فعالیت های وسیع و گسترده ای است.

میدانی با اشاره به قرار داشتن کشور در منطقه خشک و نیمه خشک جهان، اظهار داشت: تنها 15 درصد از وسعت ایران در مناطق مرطوب و 85 درصد در سه اقلیم فراخشک، خشک بیابانی و نیمه خشک است که این اقلیم مدیریت ویژه و کارآمدی را ایجاب می کند.

وی یادآور شد: طرحی با عنوان طرح جامع حفاظت از منابع آبی کشور قرار است در شورای عالی آب ارایه شود و وزارت نیرو به تنهایی قادر به حفاظت از منابع آبی کشور نیست و همه مصرف کنندگان از مردم گرفته تا بهره برداران باید در آن مشارکت کنند.

معاون وزیر نیرو همچنین از تدوین طرح استاندارد ملی برای آب بهداشتی و نصب ادوات اندازه گیری مصرف در منابع آب سطحی و زیرزمینی برای اطلاع سریع و صحیح از منابع آب را از دیگر برنامه های معاونت آب و آبفا عنوان کرد.

میدانی درباره بحث انتقال آب بین حوضه ای نیز گفت: با توجه به تمرکز جمعیت و منابع غیریکسان توزیع آب، هیچ متخصصی مخالف انتقال آب بین حوضه ای نیست، اما در انتقال بین حوضه ای آب، اولویت برای مصارف شرب است و برای انتقال آن باید مطالعه های ارزیابی زیست محیطی انجام شود.

معاون وزیر نیرو درباره انتقال آب خزر به ارومیه نیز افزود: این طرح در مرحله مطالعه مفهومی پروژه است و تا زمانی که مجوز زیست محیطی آن داده نشود، اجرای این طرح آغاز نمی شود.

میدانی درباره آخرین فعالیت های صورت گرفته برای علاج بخشی دریاچه ارومیه، گفت: 19 راهکار ارایه شده برای اجرا اولویت بندی شده و قرار است گزارش نهایی آن توسط کمیته راهبری در دانشگاه شریف در خدمت رییس جمهوری مطرح شود.

وی با بیان اینکه در این 19 راهکار همه جوانب در نظر گرفته شده است، افزود: یکی از این پروژه ها، ایجاد کانالی است که آب رودخانه های جدا شده از دریاچه را به دریاچه برگرداند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا درباره بازنگری در طرح های آینده سد سازی کشور نیز گفت: برخی سدها مانند سدهای حوضه دریاچه ارومیه باید در قالب پروژه هایی بازنگری شده و متوقف شوند.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق نیز طرح ها باید تعدیل شود و یا سدها با حجم مخزن کوچک تری ساخته شود، گفت: بازنگری طرح ها به عنوان یک پروژه در جریان است و اگر سدی به اشتباه ساخته شود، آسیب جدی به پایین دست وارد می کند و به همین دلیل بازنگری هایی در حوضه های کرخه، سفیدرود و کارون در حال انجام است.

اقتصام**1053**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.