چهارشنبه، ۰۸ شهریور ۹۶ - ۱۲:۴۰
برج ویلیس

برج ویلیس Willis که نام قبلی آن سیرز بود است در سال ۱۹۷۴ میلادی ساخته شده و این روزها بیشتر مردم دنیا و…

برج ویلیس Willis که نام قبلی آن سیرز بود است در سال ۱۹۷۴ میلادی ساخته شده و این روزها بیشتر مردم دنیا و بخصوص گردشگران نام برج ویلیس از آن جهت در ذهن دارند که این برج را یکی از بلندترین ساختمان‌های جهان و از نمادهای شهر شیکاگو می دانند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

برج ویلیس در حالی در ۱۱۰ طبقه و۵۲۷ متر ارتفاع ساخته شده است که مهندس معمار آن شخصی بنام بروس گراهام  بوده و این سازه کماکان بلندترین ساختمان آمریکا، و سومین برج بلند در جهان است که این سازه غول پیکر یکی از مکان‌های گردشگری برای توریست‌هایی است که به شیکاگو سفر می کنند.

این ساختمان نمادی کامل از سبک مدرن و اندیشه ی مدرن است.نمای خارجی برج تماما با شیشه هایی به رنگ برنز و آلومینیوم سیاه رنگ پوشش شده است.و می توان آن را دنباله ی شیوه ی میس ونده رو و شعار کمتر بیشتر است دانست.

برج ویلیس از ۹ مکعب مستطیل چسبیده به هم تشکیل شده که به صورت سلسله وار هر کدام تا ارتفاع معینی بالا می روند. دو مکعب مستطیل آخر به ارتفاع ۴۴۳ متر می رسند که فضلور خان برای هر مکعب مستطیل ۲۵ ستون فلزی در نظر گرفت.

بنابراین برج سیزر از نه لایه – مکعب مستطیل – و هر لایه از ۲۵ لایه – سیستم سازه- تشکیل شده است. اما پیتر آیزنمن در یکی از کار های خود – به صورت نمادین – با تبر ، تیشه به ریشه ی این نماد مدرنیته و معماری مدرن زد و عمود گرایی را به افقی گرایی تبدیل کرد .پس از انداختن برج به روی زمین ، لین لایه های هندسی طویل و قائم الزاویه آن را بر طبق شرایط سایت در بین رودخانه ، خیابان و ساختمان های مجاور ، هماند نوارهای خمیری شکل ، در کنار هم قرار دارد.این لایه ها در عین این که هر یک خصوصیات خود را حفظ کردند ، ولی با توجه به شرایط موجود در سایت ، به حالت نرم و انعطاف پذیر ، بهصورت افقی و بدون هیچ گونه ارجعیتی در بین عوامل موجود در سایت قرار گرفتند.

معماری ارگانیک نام دیگری است که می توان به معماری فولدینگ لقب داد،زیرا ساختمان های ساخته شده ، به این سبک با توجه به شرایط محیطی شکل می گیرند و گسترش می یابند.تا کنون در ایران هیچ ساختمانی به سبک فولدینگ ساخته نشده است.راسته های مجاور هم در بازار های سنتی ما،نزدیک ترین شکل کالبدی با مفهوم فولدینگ است.

موارد بهره برداری: اداری – تجاری – ارتباطات و سکوی دید

تعداد آسانسورها : ۱۰۴ (که شامل ۱۶ آسانسور دو طبقه میباشد)

مجموع مساحت طبقات : ۴۲۴۰۰۰ متر مربع (که ۳۵۴ هزار متر مربع آن جزو فضاهای اجاره ای آن میباشد)

دانستنیهای جالب راجع به ساختمان ویلیس:

–  بالاترین قسمت این ساختمان (نوک ساختمان) مرتفع ترین نقطه در شیکاگو است.

– ساختمان ویلیس به دلیل معماری نامتقارنی که دارد به میزان ۱۰ سانتی متر به سمت غرب خم شده است که باعث شده بار نامتقارنی به فونداسیون آن وارد شود.

– سرویسهای بهداشتی طبقه ۱۰۳ برج مرتفعترین سرویسهای بهداشتی در نیمکره غربی زمین نسبت به ارتفاع خیابان است!

 

[highlight]منبع[/highlight]   willistower

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.