دوشنبه، ۰۸ آذر ۹۵ - ۰۶:۵۵
برخورد سیارک با زمین

آمادگی ما در هنگام برخورد سیارک با زمین تا چه اندازه است؟ این سوالی بود که ناسا و آژانس فدرال مدیریت وضعیت اضطراری…

آمادگی ما در هنگام برخورد سیارک با زمین تا چه اندازه است؟ این سوالی بود که ناسا و آژانس فدرال مدیریت وضعیت اضطراری FEMA برای پاسخ به آن قصد دارند یک شبیه سازی بزرگ از برخورد سیارک با زمین انجام دهند . برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه باشید .برخورد سیارک با زمین موضوع بسیاری از فیلم های علمی تخیلی بوده که تا کنون ساخته شده است . آرماگدون هم یکی از همین فیلم هاست که در آن یک سیارک در مسیر برخورد با زمین قرار گرفته و گروهی با رهبری بروس ویلیس قصد دارند با سفر به فضا این سیارک را قبل از برخورد به زمین نابود کنند . حال تصور کنید که این اتفاق بصورت کاملا واقعی رخ دهد .

آیا می توان موشکی به فضا فرستاد و سیارک مهاجم را نابود کرد ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که عملا چنین کاری امکان پذیر نخواهد بود چراکه اگر سیارکی در مسیر برخورد با زمین قرار بگیرید ما بیش از یک  سال زمان نیاز داریم که یک فضا پیمای مناسب برای سفر به سیارک مورد نظر بسازیم و احتمالا پس از پرتاب نیز یک سال زمان نیاز است که به این سیارک برسیم . پس در حقیقت ما زمان کافی برای منحرف و یا منهدم کردن سیارک مهاجم را نخواهیم داشت .

پس بهتر است برای شبیه سازی برخورد سیارک با زمین آن را بصورت کاملا پیش بینی نشده در نظر بگیریم . سازمان ناسا و آژانس فدرال مدیریت وضعیت اضطراری یک شبیه سازی از این اتفاق را در دستور کار خود قرار داده اند و در این شبیه سازی بزرگ از افرادی در وزارت انرژی ایالات متحده ، نیروی هوایی و خدمات اورژانس کالیفرنیا دعوت کرده اند تا نظرات و پیشنهادات آنها را در چنین مواقعی مورد تحلیل قرار دهند .

برخورد سیارک با زمین

 لیندی جانسون که در بخش دفاع سیاره‌ ای ناسا فعالیت می کند در این باره گفت :

چنین آمادگی‌هایی برای آن دسته از افرادی که در جامعه‌ی علمی، برای همکاری با FEMA در مورد این خطر طبیعی خاص مسئولیت دارند، بسیار ارزشمند تلقی می‌شود…ما بازخوردهای ارزشمندی از مدیران وضعیت‌های اضطراری در این تمرینات، در مورد اینکه چه اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری آنان در این زمینه‌ ضروری است، دریافت کرده‌ایم. از سویی دیگر؛ ما این نکته را در نظر داریم که با کسب آمادگی‌های مشابه، می‌توانیم اطلاعاتی در مورد برخوردهای پیش‌بینی شده، در اختیار FEMA قرار دهیم.

البته باید گفت که طبق پیش بینی های انجام شده توسط سازمان ناسا در ۱۰۰ سال آینده هیچ سیارک و یا جرم فضایی در مسیر برخورد با زمین قرار نمی گیرد و تهدیدی برای این سیاره ایجاد نخواهد شد . اما بشر باید برای اتفاقاتی از این قبیل آمادگی داشته باشد .

متاسفانه ناسا و FEMA هنوز هیچ اطلاعاتی از نظرات و چالش های افراد شرکت کننده در شبیه سازی  برخورد سیارک با زمین منتشر نکرده اند .

[highlight]منبع : sciencealert[/highlight]

7 دیدگاه برای “آمادگی ما در هنگام برخورد سیارک با زمین تا چه اندازه است؟”

 1. صالحی گفت:

  باید به فکر نسل بعدی باشیم

 2. مردبزرگ گفت:

  بنظر من اینان همش تخیله

 3. نینجا گفت:

  در هر صورت باید آماده باشیم

 4. محمودی گفت:

  فعلا که هیچگونه امادگی نداریم

 5. پیمان گفت:

  متخصصین در این زمینه باید به این فکر باشن

 6. عابر پیاده گفت:

  باید مسئولین مارو آموزش بدن ما که چیزی نمیدونیم

 7. زالزالک گفت:

  امیدوارم هیچوقت همچین اتفاقایی رخ نده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *