شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۱:۲۶

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه امروز مافیا تلاش می‌کند مواد مخدر را با پیچیدگی‌های خاص خودش انتقال دهد و…

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه امروز مافیا تلاش می‌کند مواد مخدر را با پیچیدگی‌های خاص خودش انتقال دهد و کشف این باندها نیازمند تجهیزات و امکانات خاصی است، گفت: بخشی از این تجهیزات در اختیار کشورهای غربی است. به همین خاطر انتظار می‌رود مساعدت لازم را جهت مجهز کردن کشورهای منطقه از جمله ایران داشته باشند.

سردار علی مویدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در سال 2013 بیش از یک میلیون زائر ایرانی به عربستان اعزام شدند، اظهار کرد: پلیس عربستان نتوانست حتی یک ایرانی را با مواد مخدر دستگیر کند. البته در ماه‌های ابتدایی سال 2014 و سال‌های 2012 و 2011 نیز همین گونه بوده است و آنها با وجود تمام امکاناتی که بسیج کرده‌اند این قدرت را نداشتند که حتی یک نفر را در رابطه با مواد مخدر دستگیر کنند.

وی تصریح کرد: البته این موضوع به معنای آن نیست که زائرین ما مشکل داشتند، زیرا در این صورت خود ما با آنها برخورد می‌کردیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره دستگیری ایرانیان حامل مواد مخدر در مالزی و تایلند نیز گفت: این مسئله به سال‌های قبل باز می‌گردد و آمار‌ها در گذشته بالاتر بود. چند سال پیش برخی اتباع ایرانی یا کشورهای دیگر دست به این کار می‌زدند که از جمله آنها می‌توان به دستگیر ی یکی دو ایرانی در سال 2012 در تایلند اشاره کرد.

مویدی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر صنعتی نظیر شیشه عنوان کرد: تمام تلاش خود را برای مبارزه با ماده مخدر شیشه به کار بسته‌ایم. البته مبدا پیش‌سازهای ماده مخدر شیشه کشورهای غربی است. امریکا در سال 2011 بیش از 14000کارگاه تولید شیشه خود را متلاشی کرد.

وی افزود: اکنون اماکنی تحت عنوان کارگاه تولید شیشه با آن مختصات نداریم. افرادی هستند که در آشپزخانه منازل خود شیشه می‌سازند. قطعا با آشپزخانه‌های تولید شیشه برخورد می‌کنیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به پرسشی درباره امنیت مرزهای جنوب شرقی کشور که به سپاه پاسداران واگذار شده است، گفت: در حیطه مواد مخدر، در مرزهایی که سپاه مستقر شده، همکاری‌ها خوب است و در تلاشیم انسجام بیشتری در آنجا ایجاد شود.

مویدی با بیان اینکه امروز مافیا تلاش می‌کند مواد مخدر را با پیچیدگی‌های خاص خودش انتقال دهد و کشف این باندها نیازمند تجهیزات و امکانات خاصی است، گفت: بخشی از این تجهیزات در اختیار کشورهای غربی است. به همین خاطر انتظار می‌رود مساعدت لازم را جهت مجهز کردن کشورهای منطقه از جمله ایران داشته باشند و تجهیزات آشکارساز و حساس در جهت کشف مواد مخدر را در منطقه مستقر کنند.

وی ادامه داد: اصل موضوع پیشگیری باید در اینجا اتفاق بیافتد که مواد مخدر به نقاط دیگر تزانزیت نشود و این امر میسر نمی‌شود مگر با استقرار تجهیزات و فناوری‌های مدرن روز. البته قول‌هایی هم در این زمینه داده‌اند اما انتظار می‌رود با نگاه واقع بینانه به این موضوع بنگرند و کشورهای منطقه را به تجهیزات آشکارساز مجهز کنند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه البته پلیس ایران با قابلیت‌ها و توانمندی که داشته سد محکمی در برابر تزانزیت مواد مخدر ایجاد کرده است، گفت: طبیعی است تحریم‌ها در جهت تامین دستگاه‌های مجهز جهت مبارزه با مواد مخدر تاثیر بسیاری گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.