دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۳:۰۴

معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه گفت: برداشت‌های گسترده و غیرمجاز آب به سرعت در حال آسیب‌رساندن به سفره‌های آب زیرزمینی و آبخوان‌های استان…

معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه گفت: برداشت‌های گسترده و غیرمجاز آب به سرعت در حال آسیب‌رساندن به سفره‌های آب زیرزمینی و آبخوان‌های استان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، مهندس علی اصغر میرزایی در جلسه کارگروه توسعه کشاورزی برداشت‌های غیرمجاز آب را بسیار خطرناک تر از چاه‌های غیرمجاز دانست و اظهار کرد: علاوه بر تسریع در روند تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز، باید با جدیت جلوی برداشت‌های غیرمجاز آب نیز گرفته شود، زیرا ادامه این روند خطرناک است و استان کرمانشاه را با بحران کم آبی روبرو می‌کند.

وی با اشاره به اینکه آب مهم‌ترین چالش در جهان امروز محسوب می‌شود، گفت: اگر کشوری خواهان توسعه، سلامت، بهداشت، امنیت غذایی و حفظ محیط زیست خویش است، باید از منابع آبی کافی برخوردار باشد، زیرا در واقع همه چیز به آب بستگی دارد.

میرزایی با تاکید بر این نکته که مدیریت استان برای موفقیت در کنترل مصرف آب نیازمند جلب مشارکت گسترده مردم است، خاطرنشان کرد: متأسفانه در این زمینه تاکنون کار چندانی صورت نگرفته و سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط مانند جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای باید به این موضوع بیندیشند که به چه شکلی می‌توان ابعاد بحران آب را برای مردم تشریح کرد و آنان را به مشارکت فعال در این عرصه ترغیب کرد.

وی درادامه تسریع در برقی کردن چاه‌ها، همچنین ایجاد شبکه‌های مدرن آبیاری را از جمله راه‌های کنترل مصرف آب‌های زیرزمینی و سطحی عنوان کرد و از پشیبانی کامل مدیریت استان برای پیشبرد برنامه‌های این حوزه خبرداد.

معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه با اشاره به اهمیت آبخیزداری در حفظ منابع آبی اظهار کرد: بهره گیری از آبخیزداری علاوه بر مهار سیلاب‌ها، در زمینه جلوگیری از هدر رفتن آب‌های حاصل از بارش‌های فصلی به ما کمک خواهد کرد. همچنین حفظ پوشش گیاهی و گسترش جنگل کاری نیز به این امر کمک می‌کند.

وی افزود: باید حداکثر استفاده را از بارش‌ها داشته باشیم و شبکه‌های قدیمی را به مدرن تبدیل تبدیل کنیم و روش‌ها و ابزارهای مناسب نگهداری شبکه‌های مدرن را نیز در دسترس بهره برداران قرار دهیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *