جمعه، ۳۱ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۰

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: 10 شهریورماه سالجاری برداشت برنج به طور کامل انجام می شود. علیرضا شعبان نژاد در گفت‌وگو با…

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: 10 شهریورماه سالجاری برداشت برنج به طور کامل انجام می شود.

علیرضا شعبان نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان با بیان اینکه بر اساس آمار رسمی کشور 238 هزا هکتار اراضی شالیزاری در گیلان وجود دارد و تقریباً همه این اراضی امسال به کشت برنج اختصاص یافته است، گفت: به دلیل کمبود آب به کشاورزان توصیه شد تا امسال به کشت ارقام پر محصول کمتر پرداخته شود.

وی افزود: امسال در 5 هزار و 200 هکتار از شالیزارهای گیلان ارقام پرمحصول کشت شد این در حالیست که سال گذشته 8 هزار و 500 هکتار از شالیزارها به کشت ارقام پرمحصول اختصاص یافته بود.

مهندس شعبان نژاد در ادامه در خصوص ذخیره آب سد سفیدرود با اشاره به اینکه در سال های گذشته ذخیره آب پشت سد یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب بود، ادامه داد: سال گذشته ذخیره آب به یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب رسید و امسال ذخیره آب سد یک میلیارد و 77 میلیون متر مکعب بود که با مدیریت آب موفق شدیم سال زراعی خوبی را پشت سر بگذرانیم.

وی با بیان اینکه با وجود کم بودن ذخیره آب پشت سد امسال نسبت به سالهای گذشته پیشنهاد شد که 30 درصد از شالیزارها زیر کشت برنج نرود، اما چون اجرای این کار هم موجب فقیر شدن برخی از کشاورزان می شد و هم اینکه اگر یک سال برنج در شالیزاری کشت نشود سال آینده قابلیت کشت برنج در آن شالیزار کمتر می شود بنابراین، با رد پیشنهاد همه اراضی مگر در موارد استثنایی و به صورت لکه ای برنج کشت شد.

مهندس شعبانژاد، گفت: با توجه به اینکه بارندگی مناسبی امسال نداشتیم برخی از شالیزارها به صورت موردی آسیب دیدند، اما در مجموع امسال شاهد افزایش 5 تا 10درصدی تولید برنج سفید در گیلان هستیم.

وی گفت: اجرای شخم زمستانه و استفاده از آبهای داخلی و هماهنگی مناسب بین دستگاههای مختلف موجب استفاده بهینه آب زراعی امسال شد و خبرنگاران در اجرایی شدن درست این کار بسیار موثر عمل کردند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.