یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۰۷:۰۰

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: در بیش از 90 درصد و بالغ بر 200 هزار هکتار از اراضی شالیزارهای استان برداشت محصول برنج…

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: در بیش از 90 درصد و بالغ بر 200 هزار هکتار از اراضی شالیزارهای استان برداشت محصول برنج صورت گرفته است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)- منطقه گیلان، مهندس سیف‌الله آقابیگی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: با توجه به مدیریت بهینه مصرف آب و بهره‌گیری به موقع از روان آب‌های سطحی و همکاری خوب کشاورزان گیلان، امسال بین 5 تا 10 درصد بیشتر از سال گذشته شلتوک برنج برداشت در حال برداشت است.

وی افزود: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در روزهای آغازین سال زراعی جاری، هشدارهای به موقع جهت استفاده بهینه از منابع مختلف آبی در استان گیلان صورت گرفت و با برنامه‌ریزی خوب مسئولان مربوطه و همکاری و همیاری کشاورزان عزیز و استفاده از بارندگی‌های آغاز فصل زراعی جهت شخم زمستانه و اولیه، شاهد یک تجربه مدیریتی جدیدی در مدیریت مصرف بهینه آب کشاورزی در استان بودیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه بالغ بر 1830 کیلومتر از انهار و زهکش‌های استان جهت تسریع در آبرسانی به شالیزارهای استان گیلان، لایروبی شد، گفت: استفاده به موقع از روان آب‌های سطحی جهت شخم اولیه، انتقال آب رودخانه‌ها به شالیزارها در اول فصل زراعی، احداث و حفر چاههای عمیق، بازسازی آب‌بندان‌ها و بازسازی حدود 400 سردهنه و تعمیر و بازسازی ایستگاه‌های پمپاژ آب متعلق به شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهادکشاورزی از عوامل مهم مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی در سال جاری بوده است.

آقابیگی اعلام کرد: ذخیره آب سد سفیدرود نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18درصد کاهش که بالغ بر 236 میلیون مترمکعب کمتر بوده است.

وی اظهار کرد: میزان بارش نسبت به سال گذشته کاهش داشته که در مجموع 4 ماهه، از اول اردیبهشت ماه تا پایان مرداد ماه سال جاری که نیاز آبی فصل زراعی است، فقط 94 میلیمتر بارندگی رخ داد.

وی با بیان اینکه با توجه به کمبود منابع آبی در استان، یک مدیریت جهادی شکل گرفت و افزود: با اجرای طرح نوبت‌بندی آب و همیاری خوب کشاورزان عزیز و استفاده از همه ظرفیت‌های آبی موجود در استان، خوشبختانه شاهد افزایش برداشت محصول برنج نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: پیش‌بینی‌ها، حاکیست که در سال زراعی جاری افزون بر یک میلیون و 120 هزار تن، حدود 70 هزار تن بیشتر از سال گذشته، محصول شلتوک برنج برداشت شود.

وی افزود: بیش از نیمی از مزارع برنج استان به صورت مکانیزه کاشت و برداشت شد و با توجه به همزمانی در کشت و افزایش ساعات آفتابی روز، باعث شد که برداشت محصول برنج 10 روز نسبت به سال گذشته زودتر صورت گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *