شنبه، ۲۵ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۴

مدیرکل شیلات هرمزگان با اشاره به بالغ بر 2700 هکتار سطح زیرکشت میگو از ابتدای سال تاکنون در استان هرمزگان گفت: برای این…

مدیرکل شیلات هرمزگان با اشاره به بالغ بر 2700 هکتار سطح زیرکشت میگو از ابتدای سال تاکنون در استان هرمزگان گفت: برای این میزان سطح زیرکشت ظرفیت تولید بالغ بر 9200 تن میگو پرورشی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خلیج‌فارس، «سیدپرویز محبی» در نشست بررسی وضعیت تکثیر و پرورش میگوی هرمزگان افزود: با توجه به نتایج پیگیری‌های شیلات هرمزگان در استان بالغ بر 1800 هکتار مزرعه در حال توسعه و احداث است که با تحقق این میزان بیش از 7700 تن به ظرفیت تولید میگوی استان افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان هرمزگان بیش از 50 هزار هکتار اراضی با ظرفیت تولید میگو شناسایی شده است، گفت: تاکنون تنها بین 10 تا 15 درصد آن تحقق یافته است که تحقق کامل آن نیازمند نگاه ویژه‌ی دستگاه‌های مرتبط در سطح استان و کشور است.

بهبود وضعیت تکثیر و پروش میگو استان رونق همه‌جانبه‌ی هرمزگان را به‌دنبال دارد

محبی ادامه داد: خوشبختانه استاندار هرمزگان هم‌چنین دولت در این زمینه نگاه‌های خوشبینانه و امیدوارکننده‌ای دارند که امید می‌رود با بهره‌گیری از شرایط در آینده‌ای نزدیک شاهد توسعه و بهبود وضعیت تکثیر و پرورش میگو در استان باشیم.

مدیرکل شیلات هرمزگان جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی، افزایش میانگین تولید در هکتار، تجمیع و یکپارچه‌سازی سایت‌ها تکثیر و پرورش میگو و… را از عوامل مهم در بهبود و ارتقای بیش از پیش و وضعیت تکثیر و پرورش میگوی کشور برشمرد.

وی با بیان اینکه بهبود وضعیت تکثیر و پروش میگو استان می‌تواند رونق اقتصادی، افزایش صادرات و ارزآوری، اشتغالزایی، محرومیت‌زدایی، توسعه‌ی همه‌جانبه استان و … را در هرمزگان به‌دنبال داشته باشد و در ادامه بر لزوم تشکیل ستاد هماهنگی میگو در هرمزگان متشکل از نمایندگان شیلات، دامپزشکی، تکثیر و پرورش‌دهندگان و دیگر دستگاه‌ها و افراد ذی‌ربط تأکید کرد.

افزایش مراکز تکثیر میگو از ملزومات صنعت میگوی هرمزگان

محبی با بیان اینکه باید در کنار توسعه‌ی صنعت تولید و پروش میگو نهادهای تولید مانند لارو،غذا و .. نیز ارتقا یابند، تصریح کرد: افزایش مراکز تکثیر میگو از ملزومات صنعت میگوی هرمزگان است، چون واردات لارواز خارج استان می‌تواند خطراتی چون آلودگی مزارع را به‌دنبال داشته باشد.

وی در ادامه همکاری بیش از پیش دامپزشکی هرمزگان با شیلات استان در مبحث صدور مجوزها، نیروهای بکارگیری شده، کنترل وضعیت بهداشتی سایت‌ها و … را خواستار شد.

هرمزگان جایگاه ویژه‌ای از نظر دامپزشکی و بهداشت در صنعت میگو دارد

مدیرکل دامپزشکی استان هرمزگان نیز با اشاره به اینکه استان هرمزگان به‌واسطه‌ی اینکه تاکنون عاری از بیماری خاص در عرصه‌ی میگو بوده است، گفت: استان هرمزگان، جایگاه ویژه‌ایی از نظر دامپزشکی و بهداشت در صنعت میگو دارد.

وی افزود: حفظ و ارتقای شرایط سالم و بهداشتی موجود در صنعت تکثیر و پروش میگوی استان هرمزگان بسیار مهم است.

غریب با بیان اینکه شیلات و دامپزشکی هرمزگان همکاری‌های خوب و نزدیکی دارند، خاطرنشان کرد: این هماهنگی و تعامل سازنده در راستای افزایش کنترل های بهداشتی، بهبود وضعیت تکثیر و پروش میگو باید بیش از پیش افزایش یابد.

تشکیل ستاد هماهنگی میگو، تجهیز سایت‌های تکثیر و پرورش میگو، تجهیز سایت‌ها به اتاق نگهبانی و قرنطینه، استفاده از غذاهای مرغوب، استفاده نکردن از غذاهای دست‌ساز و … از نکاتی بودند که وی بر آنها تأکید داشت.

تشکیل ستاد هماهنگی میگو مشکلات صنعت میگو هرمزگان را برطرف می‌کند

«امیدرضا اصغری»، مدیرکل دفتر میگو و آبزیان دریایی شیلات ایران نیز با تأکید بر لزوم تشکیل ستاد هماهنگی میگو هرمزگان گفت: تشکیل این ستاد می‌تواند مشکلات زیادی را در رابطه با صنعت میگو استان هرمزگان برطرف کند.

وی کاهش واگذاری مدیریت بهره‌برداری از سایت‌های تکثر و پرورش میگو به بخش خصوصی، افزایش کیفیت غذا، آزمایش غذای میگو پیش از استفاده‌ی انبوه، ترمیم ساختارهای فرسوده‌ی سایت های پرورش و تکثیر میگو را از عوامل مهم در بهبود وضعیت میگو استان دانست.

خبرگزاری ایسنا

خبرنگار: 15

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *