دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۶

پزشکان انگلیسی روش درمانی جدیدی را برای درمان بیماران دچار سکته مغزی مورد استفاده قرار می‌دهند که شامل استفاده از یک لوله برای…

پزشکان انگلیسی روش درمانی جدیدی را برای درمان بیماران دچار سکته مغزی مورد استفاده قرار می‌دهند که شامل استفاده از یک لوله برای مکش لخته خونی در مغز است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سکته مغزی، آسیب عصبی ناشی از اختلال خون‌رسانی به قسمتی از مغز است که در اثر وجود یک لخته خونی یا پارگی عروق تغذیه‌کننده روی می‌دهد.

لخته با مسدود کردن عروق خونی، مانع از رسیدن اکسیژن به مغز می‌شود و ظرف چند دقیقه، میلیون‌ها سلول عصبی در اثر نرسیدن اکسیژن از بین می‌روند که این شرایط به فلج شدن یا بروز نقص در تکلم بیمار منجر می‌شود.

برای رسیدن سریع‌تر اکسیژن به سلول‌های مغزی و پیشگیری از بروز مشکلات حاد برای بیمار، لخته خونی باید بسرعت برطرف شود.

بطور معمول از داروهای داخل وریدی برای برطرف کردن لخته خونی استفاده می‌شود، اما محققان انگلیسی روش درمانی جدیدی را بر روی بیماران مورد آزمایش قرار داده‌اند که تنها در 12 دقیقه انجام می‌شود.

در روش موسوم به ترومبکتومی داخل شریانی (intra-arterial thrombectomy) لوله‌ای برای مکش لخته خون وارد عروق بیمار می‌شود.

در ابتدا پزشکان با تهیه تصاویر اسکن مغزی، بیماران مناسب برای انجام این روش درمانی را مشخص می‌کنند؛ سپس یک کاتتر از طریق کشاله ران بیمار وارد سرخرگ شده و بسمت لخته خونی در مغز هدایت می‌شود.

با استفاده از یک میله در انتهای کاتتر، لخته خونی متلاشی شده و توسط لوله مکیده می‌شود.

این روش درمانی بدلیل سرعت عمل در برطرف کردن لخته خونی، به بهبود قابل توجه بیماران دچار سکته مغزی منجر می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.