چهارشنبه، ۱۲ فروردین ۹۴ - ۱۱:۲۸

به گزارش ميهن پست – علاوه بر این، در سال جدید با راه اندازی اولین “سامانه ملی مشاغل ایران” که به منظور معرفی…

به گزارش ميهن پست – علاوه بر این، در سال جدید با راه اندازی اولین “سامانه ملی مشاغل ایران” که به منظور معرفی مشاغل، مشاوره های شغلی و حرفه ایی و تدوین فرهنگ ملی مشاغل کشور در جهت کمک به کارجویان، کارفرمایان، کارآفرینان و برنامه ریزان نظام اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، است گام های دیگری در مسیر توسعه اشتغال برداشته خواهد شد.

وزیر کار از اجرای طرح مسکن اجتماعی در سال جاری خبر داد و گفت: سامانه ملی مشاغل ایران با هدف معرفی مشاغل و مشاوره های شغلی راه اندازی شد.

علی ربیعی از راه اندازی اولین “سامانه ملی مشاغل ایران” در سال ۹۴ با هدف معرفی مشاغل، مشاوره های شغلی و حرفه ایی و تدوین فرهنگ ملی مشاغل کشور و در جهت کمک به کارجویان، کارفرمایان، کارآفرینان و برنامه ریزان نظام اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خبر داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بررسی عملکرد این وزارتخانه در سال گذشته افزود: با نگاهی به عملکرد سال گذشته وضعیت این وزارتخانه در ارائه خدمات به ویژه در حوزه رفاهی و بیمه ای از گذشته بهتر است.

وی تصریح کرد: بر اساس یک سنجش علمی  انجام شده از منظر افکار عمومی، امروز مردم معتقدند که این وزارتخانه با زندگی روزمره آنان در ارتباط است و رضایت نسبی از مجموعه خدمات وجود دارد. ربیعی به دیگر اقدامات انجام شده از سوی وزارت کار در حوزه های مختلف پرداخت و گفت: در حوزه بهزیستی شاهد تحولات خوبی بودیم، در حوزه بیمه ها نیز ۸ میلیون نفر بیمه شدند و ما توانستیم این کار بزرگ را با کمک شما به سرانجام برسانیم. همچنین در حوزه تامین اجتماعی نیز اکنون دارای بیش از ۴ بیمارستان مشابه بیمارستان میلاد هستیم و عملیات اجرایی ساخت ۸ بیمارستان نیز آغاز شده است.

ربیعی خاطر نشان کرد: در حوزه مبارزه با فقر غذایی نیز معاونت رفاه توانست در شیوه توزیع تحول بنیادین ایجاد کند و با شناسایی دقیق افراد مشمول در مراحل مختلف، قریب به ۳۰ میلیون نفر تحت پوشش سبد حمایت غذایی قرار گرفتند و ادعا می کنیم امروز در مبازره با فقر غذایی و فقر درمان بسیار موفق عمل کرده ایم.

وزیر کار تصریح کرد: هدفدار بودن برنامه ها و حرکت بدون تنش و مجموعه عوامل یاد شده اعتماد لازم را در اجرای برنامه ها موجب شد به نحوی که موضوع شناسایی افراد مشمول در اجرای هدفمند هدفمندی یارانه ها نیز به این وزارتخانه واگذار شده است.

وی در ادامه به اولویت های وزارتخانه در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴ دو طرح بزرگ را دنبال خواهیم کرد که رونمایی از طرح مسکن اجتماعی از جمله آنها است. همچنین اجرای بیمه های اجتماعی فراگیر در سطوح مختلف را هم در سال پیش رو به مرحله اجرا خواهیم رساند که هر یک از افراد جامعه با سطوح مختلف درآمدی بتوانند از مزایای بیمه های اجتماعی بهره مند شوند.

ربیعی به دیگر ابعاد اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار پرداخت و گفت: در حوزه روابط کار خوشبختانه تعداد تشکل ها هم افزایش یافت و در تعیین حداقل مزد نیز در دو سال گذشته شاهد افزایش آن بودیم و این موضوع باعث شد که تشکل ها در این خصوص ابراز رضایت داشته باشند.

وزیر کار به علل اعتماد شرکای اجتماعی به این وزارتخانه اشاره کرد و بیان داشت: با رعایت اصل بی طرفی امروز شرکای اجتماعی به ما اعتماد کامل دارند و این فرآیند در تعیین مزد سال ۹۴ به منصه ظهور رسید.

وی در خصوص حوزه توسعه کارآفرینی و اشتغال و اینکه شعار اشتغال بزرگ، بنگاه کوچک یکی از راهبردهای وزارت تعاون، کار و رفاه بود و خوشبختانه مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات نوروزی خود به این مسئله اهتمام جدی کردند که وظیفه ما را در توسعه اشتغال سنگین تر می کند یادآور شد: در بخش اشتغال خرد به طرح های خوبی رسیده ایم و اجرای این طرح ها در بخش های کوچک و خُرد می تواند آنان را متحول کند در همین رابطه نیز می توان به بحث صنعت کفش در این زمینه اشاره کرد و طرح تکاپو نیز که در استان ها اجرا می شود همراه با طرح آموزش سیار فنی و حرفه ای در نقاط مختلف می تواند نقطه عزیمت خوبی برای توسعه مشاغل کوچک باشد و این برنامه در سال ۹۴ با اعتباری که از محل هدفمندی یارانه ها برای اشتغال در نظر گرفته شده پیگیری خواهد شد.

وزیر کار ادامه داد: علاوه بر این، در سال جدید با راه اندازی اولین “سامانه ملی مشاغل ایران” که به منظور معرفی مشاغل، مشاوره های شغلی و حرفه ایی و تدوین فرهنگ ملی مشاغل کشور در جهت کمک به کارجویان، کارفرمایان، کارآفرینان و برنامه ریزان نظام اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، است گام های دیگری در مسیر توسعه اشتغال برداشته خواهد شد.

ربیعی هم افزایی بین مجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای موفق برنامه ها را خاطر نشان کرد و گفت: با هم افزایی ایجاد شده بین مجموعه های وزارتخانه مثل اجرای برنامه های مشترک میان بهزیستی و فنی و حرفه ای و سایر موسسات وابسته و نیز فهم مشترک از موضوعات برنامه ها به سرعت اجرایی شد.

وی در  خصوص اجرای برنامه های راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون نیز گفت: به منظور توسعه کشور از طریق بخش تعاون مستلزم نگاهی نو به ظرفیت ها و قابلیت های بخش تعاونی و اتخاذ روش‌های نوگرایانه برای استفاده از این شبکه عظیم اقتصادی – اجتماعی کشور در مسیر ساماندهی بسیاری از معضلات کشور به‌ خصوص در حوزه ایجاد اشتغال و سیاست گذاری های اجتماعی هستیم. بر همین اساس دستیابی به این اهداف از طریق ۷ راهبرد اساسی که در غالب طرح تحول بخش تعاونی تدوین شده، دنبال خواهد شد.

وزیر کار با اشاره به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری که همدلی و همزبانی است یادآور شد: مفاهیمی که که امسال به موقع و مناسب انتخاب شده، نیازمند این است  که در مسائل اخلاقی و انسانی نیز دارای یک نگاه باشیم. وی نهاد خانواده را اولین کانون همدلی و همفکری دانست و افزود: باید از محیط خانواده همدلی، همفکری و همزبانی شروع شده تا این همدلی به محیط کار که گروه ثانویه است تسری یابد.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *