جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۰۱:۱۱

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، سعید خانی اوشانی افزود: بانک توسعه اسلامی برخلاف گذشته که براساس ارایه پروژه های منفرد با کشورهای عضو…

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، سعید خانی اوشانی افزود: بانک توسعه اسلامی برخلاف گذشته که براساس ارایه پروژه های منفرد با کشورهای عضو همکاری می کرد، در رویکرد جدید خود با کشورهای عضو در قالب برنامه همکاری می کند.

وی افزود: بانک توسعه اسلامی، با توجه به جهت گیری اقتصادی کشورهای عضو و با ارزیابی نیازها و وضعیت موجود آنها، در چارچوب یک برنامه پنجساله به توسعه اقتصادی این کشورها کمک می کند.

مدیرکل دفتر وامها، مجامع و موسسات بین المللی در سازمان سرمایه گذاری اظهار داشت: تاکنون 10 کشور با بانک توسعه اسلامی توافقنامه پنجساله امضا کرده اند و ایران نخستین کشور از سری دوم کشورهایی است که با بانک یادشده همکاری خود به این روش را آغاز کرده است.

وی از ابتکارات دیگر بانک توسعه اسلامی را تبادل اطلاعات عنوان کرد و گفت: به این ترتیب اگر کشوری در بخش خاصی موفق بود، بانک یادشده زمینه انتقال دانش و تجربه آن را به کشورهای دیگر فراهم می کند.

گفتنی است؛ بانک توسعه اسلامی، موسسه مالی است که با تصویب وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای اسلامی در دسامبر 1973 تاسیس شد.

این بانک که کار خود را از اکتبر سال 1975 آغاز کرد، اولین نشست هیات مدیره خود را در ژوییه همان سال برگزار کرد.

بانک یادشده که با هدف توسعه اقتصادی کشورهای عضو و نیز توسعه اجتماعی کشورهای مسلمان و غیرمسلمان تسهیلات ارایه می دهد، در 40 سال گذشته، با توسعه بسیاری از زیرساخت ها در کشورهای عضو، عملکرد برجسته ای را ارایه کرده است.

بانک توسعه اسلامی از ژانویه سال 1976 تا 14 نوامبر 2012 با اعطای بیش از 33 میلیارد دلار تسهیلات، سه هزار و 35 پروژه در زمینه های کشاورزی، آموزش، انرژی، بهداشت، صنعت و معدن، ارتباطات، تجارت، حمل و نقل و بهداشت آب و توسعه خدمات شهری در کشورهای عضو اجرا کرده است.

ایران از سهامداران اصلی بانک توسعه اسلامی است که تا نوامبر 2012، تعداد 80 پروژه با همکاری این بانک اجرا کرده است.

اقتصام(4)1063**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.