جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۹

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور گفت: رئیس جمهور نه تنها برای ۷ منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کشور بلکه برای سواحل دریای…

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور گفت: رئیس جمهور نه تنها برای ۷ منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کشور بلکه برای سواحل دریای عمان هم برنامه دارد و با توجه به ظرفیت هر منطقه محور توسعه تعریف کرده‌ایم.

پس از رخوت چند ساله در مناطق آزاد تجاری و اقتصادی و پس از آنکه مناطقی مانند جزیره کیش و قشم به جای آنکه محلی تکاپوی مبادلات تجاری و قطب تولیدی باشند، تنها به بازاری برای بنجل‌های چینی تبدیل شدند. اکنون صحبت‌های رئیس شورای هماهنگی مناطق‌ آزاد دولت روحانی حاکی از آن است که برای احیای مناطق آزاد کشور برنامه‌هایی نه در حد شعار و کاغذ بلکه اجرا در دست دارند.

اکبر ترکان رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور در گفت‌وگو با فارس به برنامه‌های دولت یازدهم برای توسعه مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: اگرچه در قانون تاسیس مناطق آزاد به رشد پرشتاب این مناطق برای فعالیت در عرصه‌های مختلف اقتصادی اشاره شده، اما در عمل به این اهداف نرسیده‌ایم.

وی تصریح کرد: 7 منطقه آزاد اکنون در کشور فعالیت می‌کنند که 4 مورد در سواحل جنوبی، یکی در دریای خزر و دو منطقه در مجاورت جمهوری آذربایجان و ترکیه قرار دارند و به دنبال آن هستیم، تا برای هر کدام بر اساس ظرفیت موجود منطقه محور توسعه تعریف کرده و الگوسازی کنیم.

به گفته ترکان از آنجایی که هر منطقه یک مزیت طبیعی دارد، به عنوان مثال منطقه آزاد چابهار را محور توسعه ترانزیت قرار دادیم، ولی این بدان معنا نیست که مناطق آزاد از اهداف دیگری مانند گردشگری و مبادلات تجاری دور خواهند شد.

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور ادامه داد: در برنامه اخیر قشم محور توسعه صنعت نفت و فولاد در نظر گرفته شده و منطقه آزاد کیش محور توسعه گردشگری است.

وی ادامه داد: اروند به عنوان منطقه بازار نفت و گاز ایران و عراق در نظر گرفته شده چون در جنوب غربی کشور و در مجاورت منطقه نفتی عراق قرار دارد که با توسعه صنایع پشتیبانی نفت و پایین‌دستی می‌توان در این زمینه توسعه خوبی را شکل داد.

ترکان محور‌های توسعه‌ای که برای منطقه آزاد انزلی در نظر گرفته شده را ارتباط با حوزه خزر عنوان کرد و گفت: ارس نیز به عنوان منطقه توسعه مبادلات با آذربایجان و ماکو برای قطب توسعه مبادلات با ترکیه برنامه‌ریزی شده است.

وی در پاسخ به اینکه چه برنامه‌ای برای توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد در نظر گرفته‌اید، گفت: مناطق آزاد از 5 قانون گمرک، مالیات، پول و بانک، کار و ویزا مستثنی هستند و اگر در این سالها آن طور که باید شاهد سرمایه‌گذاری نبودیم به دلیل آن است که ارتباط بین‌المللی کشور مطلوب نبوده و به دنبال بازسازی روابط هستیم که یکی از آنها خروج از تحریم بانکی است.

ایجاد بانک فراساحلی در مناطق آزاد/ مبادلات این بانک‌ها صرفا ارزی است

ترکان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روابط بانکی در مناطق آزاد در زمان تحریم چگونه بوده و چه برنامه‌ای برای مبادلات ارزی در این منطقه در نظر گرفته شده گفت: اخیرا رئیس بانک مرکزی با دستورالعمل ایجاد بانک‌های فراساحلی ( Off shore) موافقت کرده‌اند که اتفاق بسیار خوبی است. اگرچه فعالیت واقعی بانک‌ها مستلزم ارتباطات بین بانکی کل کشور است، اما این گونه بانک‌ها در مناطق آزاد عملیات‌شان صرفا ارزی است و تسهیلات به صورت ارزی پرداخت شده و کار ریالی نمی‌کنند.

جاسک به جمع مناطق آزاد می پیوندد

وی در پاسخ به اینکه پس از سفر رئیس‌جمهور به منطقه آزاد چابهار چه برنامه‌ای برای این منطقه و چه بودجه‌ای در نظر گرفته شده گفت: رئیس‌جمهور نه تنها برای چابهار بلکه برای کل سواحل مکران (دریای عمان) برنامه جامعی در نظر دارد که دو قطب اصلی آن منطقه آزاد چابهار و منطقه آزاد جاسک خواهد بود و در همین راستا به زودی جاسک را هم به مناطق آزاد اضافه خواهیم کرد.

احداث بزرگراه از بندرعباس به جاسک و کنارک/ فرودگاه کنارک دومنظوره می‌شود

ترکان احداث بزرگراه از بندر‌عباس به جاسک و از جاسک به کنارک را یکی دیگر از کارهایی عنوان کرد که قرار است در آینده‌ای نزدیک آغاز شود و همچنین توسعه فرودگاه جاسک و دو منظوره کردن فرودگاه کنارک و تبدیل آن به فرودگاه مشترک از دیگر اهداف این منطقه است.

ایجاد خط آهن چابهار-مشهد

وی گفت: به دنبال آن هستیم تا ساحل جنوب را به شمال وصل کنیم، تا جایی که ایجاد راه‌آهن زاهدان به چابهار و در ادامه به مشهد در دستور کار قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.