چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۵:۵۵

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین همایش دهیاری های استان قزوین ظهر چهارشنبه با حضور مجید عبداللهی مدیرکل دفتر  هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی،…

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین همایش دهیاری های استان قزوین ظهر چهارشنبه با حضور مجید عبداللهی مدیرکل دفتر  هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی، مهیار صفا کارشناس دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی و محسن کوشش تبار معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دیهاری های کشور، مرتضی روزبه استاندار،  منوچهر حبیبی معاون عمرانی استانداری، امیدعلی پارسا معاون برنامه ریزی استانداری، کریم حبیبی انبوهی مدیرکل امور  روستایی استانداری و بیش از ۴۰۰ تن از دهیاران در سالن شهید رجایی تربیت معلم قزوین برگزار شد.

منوچهر حبیبی در این مراسم اظهارداشت: حدود ۳۱ دستگاه اجرایی در روستاها در حال حاضر مشغول خدمت رسانی به روستاها هستند و نگاه دولت در راستای عمران و آبادانی این مناطق است.

وی افزود: ۵۶ درصد اعتبارات عمرانی استان ها به روستاها داده می شود که بیانگر رویکرد دولت به این مناطق است تا روستاها آباد شوند و محل امنی برای سکونت روستاییان و مردم باشند.

معاون امورعمرانی استانداری قزوین تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد جمعیت روستایی استان قزوین از نعمت گاز بهره مند هستند در حالی که در کشور میانگین این خدمات به کمتر از ۶۵ درصد می رسد و با احتساب روستاهایی که گازرسانی به آنها در حال  اجراست در یک سال آینده میزان جمعیت بهره مند روستایی از تسهیلات گاز به ۸۰ درصد خواهد رسید.

قزوین

وی بیان کرد: در تأمین آب شرب و اجرای طرح هادی نیز کارهای زیادی شده و در صورت آسفالت ۸۵ کیلومتر از راههای روستایی تمام راه های روستایی بالا ۵۰ خانوار آسفالته خواهد شد.

حبیبی با اشاره به وظایف دهیاران افزود: صریح ترین و شفاف ترین وظیفه در اساسنامه، بهبود وضعیت محیط زیستی روستاست که این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد و شناخت کمبودها، نقاط قوت و ضعف، نیازهای اقتصادی، بهداشتی، ورزشی، عمرانی از دیگر اقداماتی است که دهیاران باید مورد توجه قرار دهند.

وی گفت: مدیریت نوین روستایی از دیگر دغدغه هایی مسئولان است که باید اجرایی شود زیرا با مدیریت سنتی نمی توان نیازهای امروز را پاسخ گفت و در مدیریت نوین به دنبال این هستیم که معیشت مردم تأمین شود و امکان ماندگاری مردم در روستاها بیشتر شده و حتی مهاجرت معکوس شکل بگیرد.

معاون امورعمرانی استاندار قزوین تأکید کرد: دهیاران مدیر ارشد روستا هستند و هرگونه اقدامی که در روستا صورت می گیرد باید دهیار در جریان باشد و دهیاران اختیارات ویژه ای در سطح کشور دارند و باید به چند موضوع توجه داشته باشند.

حبیبی یادآورشد: برنامه ریزی و برنامه محوری و داشتن چشم انداز باید مورد توجه دهیاران باشد و ظرفیت های اقتصادی روستا برای تأمین معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد تا منجر به ماندگاری مردم  در روستا شود.

وی افزود: روستا بستر اقتصاد مقاومتی است و اگر باید تولیدی صورت گیرد و زمینه اقتصاد مقاومتی فراهم شود، تنها با توسعه روستاها ممکن می شود که امیدواریم در دهه جدی با کمک دهیاران این کار محقق شود.

حبیبی گفت: دهیاران باید در راستای ماندگاری مردم در روستاها بکوشند و با مدیریت و برنامه منظم این امر را دنبال کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *