شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۷:۵۵

سلامت نیوز: مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو، از عزم جدی این سازمان برای مقابله با…

سلامت نیوز: مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو، از عزم جدی این سازمان برای مقابله با عرضه داروهای قاچاق در کشور خبر داد و گفت: تا یک ماه آینده، اقدامات جدی برای برچیدن خیابان ناصرخسرو از وجود داروهای قاچاق انجام خواهیم داد.

دکتر جلال غفارزاده در گفتگو با مهر به تشریح برنامه سازمان غذا و دارو برای مقابله با عرضه داروهای قاچاق در خیابان ناصرخسرو پرداخت و گفت: در دو ماه اخیر جلسات متعددی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و پلیس برگزار کرده ایم تا بتوانیم برای همیشه با معضل قاچاق دارو به صورت ریشه برخورد کنیم.

وی همچنین از برگزاری این جلسات با وزیر بهداشت خبر داد و افزود: با توجه به اینکه کمبودهای دارویی تامین گردیده و بازار دارو نیز اشباع شده است، دیگر جای هیچ عذر و بهانه ای برای مقابله با قاچاق دارو نمی ماند. از همین رو، در جلساتی که با پلیس برگزار کرده ایم، این هماهنگی حاصل شده و بزودی وارد فاز اجرایی می شود.

غفارزاده با اشاره به برگزاری جلسات با حضور صنف عرضه دارو و همچنین داروخانه داران، گفت: کلیت برنامه ما در رابطه با آن دسته از داروهایی است که خارج از چرخه رسمی کشور، توزیع و عرضه می شود.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو، از داروی قاچاق به عنوان تهدید جدی سلامت مردم و بیماران یاد کرد و افزود: بسیاری از داروهایی که در نقاطی مثل ناصرخسرو عرضه می شود، فقط داروهای درمانی نیستند. بلکه دارونماهایی هستند که بیشتر از داروهای درمانی، سلامت مردم را تهدید می کند.

وی به داروهای سقط جنین و نیروزا به عنوان دارونماها اشاره کرد و ادامه داد: الان خیالمان راحت است که به داروهای خارج از شبکه توزیع رسمی نیازی نداریم و آنچه به عنوان داروی قاچاق عرضه می شود، بیشتر دارونماها هستند و کمتر شاهد عرضه داروهای درمانی در خارج از شبکه رسمی توزیع دارو هستیم.

غفارزاده با تاکید بر انجام هماهنگی های لازم با سایر دستگاههای دخیل در امر مبارزه با قاچاق کالا، اظهارداشت: به همین منظور، کارگروهی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز تشکیل شده است و حداکثر تا یک ماه دیگر و از اواخر شهریور ماه، برنامه سازمان غذا و دارو برای برچیدن ناصرخسرو، اجرایی می شود و این برنامه به هیچ وجه مقطعی نخواهد بود.

وی از برگزاری دوره های توجیهی آموزشی برای پلیس و نیروهای بهداشتی و درمانی در مقابله با جمع آوری داروهای قاچاق خبر داد و گفت: رویکرد ما مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور است. روزانه تماسهای زیادی از افرادی داریم که از مصرف کالاهای قاچاق آسیب دیده اند و دنبال شکایت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.