جمعه، ۲۳ خرداد ۹۳ - ۰۳:۲۳

محمد علی نجفی عصر پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در زمینه راهبرد توسعه ملی وجود سازمان مدیریت و…

محمد علی نجفی عصر پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در زمینه راهبرد توسعه ملی وجود سازمان مدیریت و برنامه ریزی محوری بود و کار توسط این سازمان مدیریت می شد اما از زمانی که این مجموعه منحل شد، مبحث توسعه به معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهوری واگذار گردید.

وی اظهار کرد: اما این معاونت در این مدت چون بیشتر نقش تشریفاتی داشته نمی تواند تاثیر شاخصی در این حوزه داشته باشد و همین وضعیت موجب شد که دولت قبلی در سطح وسیعی در اجرای برنامه های توسعه انحراف داشته باشد.

وی گفت : دولت فبل برنامه چهارم توسعه را با عنوان کردن وجود اشکالات اساسی اجرا نکرد و از برنامه پنجم توسعه نیز که خود تدوین و ارائه کرده بودند هم 20 درصد بیشتر اجرایی نشد زیرا سازمانی که باید ناظر بر اجرای برنامه می بود و هدایت امور را بر عهده می گرفت وجود خارجی نداشت.

نجفی افزود: بیشترین انحراف از اجرای برنامه توسعه مربوط به برنامه های چهارم و پنجم بود اما برنامه سوم ، هم از نظر تدوین و برنامه ریزی و هم در اجرا جزو بهترین ها بود ضمن آنکه برنامه اول و دوم توسعه به عنوان برنامه های اولیه ، خیلی شکل برنامه ای نداشت.

وی تصریح کرد : دو برنامه اول فقط تعدادی پروژه و طرح بود که به نوعی سعی کرده بودند انسجامی در میان آنها باشد.

وی ابراز امیدواری کرد برنامه ششم به گونه ای نوشته و تدوین شود که با واقعیات و نیازهای اصلی کشور همخوانی داشته و در این فاصله سازمان متولی آن شکل گرفته و در اجرا هم به بهترین شکل با نظارت مجموعه متولی امر، موفق عمل شود.

وی با بیان اینکه احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی ممکن اما اندکی دشوار می باشد ، گفت : اگر رئیس جمهوری تصمیم بگیرد می توان این سازمان را از نظر تشکیلاتی و حقوقی تا پایان امسال تاسیس کرد زیرا تصمیم رئیس جمهوری برای شکل گیری آن کفایت می کند و نیاز به مصوبه قانونی ندارد.

وی افزود : اگر کارشناسی دقیق و لازم در این زمینه انجام شود ، می توان آن را با عنوان سازمان ˈبرنامه و توسعه ملیˈ احیا کرد تا هدف توسعه ملی در چارچوب برنامه های سازمان محقق شود.

وی ادامه داد: برای آنکه این سازمان جایگاه واقعی خود را در نظام توسعه ملی بیابد باید بعد از تشکیل با همان بضاعت فعلی خود برنامه ای جامع را در جهت کادرسازی برای خود پیاده و اجرا نماید.

نجفی با بیان اینکه احیای این سازمان خیلی ساده نیست، گفت: بر مبنای تصمیمی که در دولت قبلی گرفته شد سازمان مرکزی را منحل کردند و سازمان های استانی را نیز در قالب معاونت برنامه ریزی زیر نظر استانداری ها بردند و عملا در هر دو سطح، بخش عمده ای از نیروهای کارشناسی و متخصص از سازمان جدا شدندکه برگرداندن آنها دشوار می باشد.

وی افزود : برخی از نیروها در این فاصله بازنشست شده ، برخی انتقال یافته و برخی هم تمایلی به بازگشت دوباره ندارند و لذا باید کادر سازی و تربیت نیروی متخصص به طور جدی بعد از تشکیل سازمان پیگیری شود.

وی در باره برنامه های آمایش سرزمینی و ضرورت آن هم گفت : سه بار این موضوع پیگیری شده که یکبار در دوران قبل از انقلاب توسط فرانسوی ها دنبال شد اما بعد از انقلاب مطالعات آمایش سرزمینی دوباره انجام گردید ولی اجرا نشد و بار سوم هم در دولت اصلاحات کار را شروع کردیم تا سال 1383 نیز ادامه یافت و به شروع دولت نهم رسید و عملیاتی نشد و در زمینه موضوع آمایش سرزمین کار جدی صورت نگرفت.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید برنامه آمایش سرزمینی در دستور کار دولت قرار گرفته تا آنچه که در سال های 1383 و 1384 انجام شده و به روز رسانی و تطابق آن پیگیری شود.

مشاور رئیس جمهوری در باره هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی و برخی انتقادات به نحوه اجرای مرحله دوم هم گفت : مساله پرداخت یارانه نقدی از ابداعات و برنامه های دولت یازدهم نبود ضمن آنکه دولت خود گرفتار آن است.

وی افزود : عدم پرداخت یارانه ها هم با توجه به شرایطی که بود می توانست آثار سوء اجتماعی نه تنها برای دولت که برای نظام داشته باشد ضمن آنکه مجلس در بودجه سال جاری تبصره ای تصویب کرد که دولت یارانه نقدی را به افراد نیازمند و متقاضی پرداخت کند.

وی ادامه داد : بر این مبنا در زمینه تشخیص نیاز با توجه به ضعف پایگاه های اطلاعاتی دولت مجبور شد کار تشخیص نیاز را به عهده خود مردم بگذارد اما در مراحل بعدی دولت باید عده ای از افرادی را که نیازمند نیستند از نظر دریافت یارانه تعیین تکلیف کند./3

2713 /664

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.