جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۵۰

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی لاریجانی عصر روز پنج شنبه با بیان این مطلب در شورای اداری استان مرکزی در سالن جلسات…

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی لاریجانی عصر روز پنج شنبه با بیان این مطلب در شورای اداری استان مرکزی در سالن جلسات استانداری با اشاره به طرح آمایش سرزمین افزود: دولت های مختلف در دوران 25 سال گذشته و در قالب برنامه های پنج ساله نتوانسته اند نمره قبولی در اجرای طرح آمایش سرزمین بگیرند.

وی ادامه داد: طرح آمایش سرزمین همواره در برنامه های مختلف پنجساله ساله گنجانده می شود این در حالیست که متاسفانه هیچ یک از دولتها همتی برای اجرای این طرح مهم از خود نشان نداده اند.

لاریجانی ادامه داد: با توجه به نقش طرح آمایش سرزمین در شناسایی منابع استانها و تناسب آنها با مزیت های استانی این طرح از سوی دولت یازدهم مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: محور برنامه ششم توسعه کشور اقتصاد مقاومتی و بستر سازی برای تحقق اهداف این مهم است.

با نگاه ملی به مسائل و مشکلات موجود نگاه کنیم

وی در ادامه با اشاره به وجود برخی مشکلات در کشور و به طبع آن در استانها بیان داشت: باید با نگاه ملی به مسائل نگاه کرد و با توجه به موقعیت فعلی که کشور در آن قرار دارد به کالبد شکافی مسائل بپردازیم.

لاریجانی با بیان این که امروز مدیران باید با شناخت مسائل اصلی پیش روی جامعه مدیریتی خود به برنامه ریزی و چاره اندیشی پیدامون حل مشکلات بپردازند افزود: مسئله اصلی کشور ما در شرایط امروز تلاش در جهت رونق بخشی به حوزه تولید کشور، اقتصاد مقاومتی، توجه به فرهنگ اسلامی و تقویت علم و فناوری است.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز کرکره تجارتخانه ما در کشور نیمه باز است و باید برای رهایی از این موقعیت کرکره تجارت خانه را بالا داده و به شناسایی عوامل بازدارنده رونق اقتصادی بپردازیم.

جای خالی تحقیق و توسعه در حوزه تولید کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جای خالی تحقیق و توسعه (RD) در حوزه تولید کشور گفت: بی توجهی به این بخش باعث شده تا در حوزه تولیدات مختلف موفق نباشیم.

لاریجانی با اشاره به توجه ویژه و خاص کشورهای غربی به موضوع RD و نقش این مهم در توسعه تولیدات کشورها گفت: متاسفانه این بخش در ایران خاک می خورد و کسی به فکر استفاده از مزایای آن در جهت حل مشکلات بخش تولید نیست.

وی یادآور شد: بی توجهی به موضوع RD یکی از مسائل مهم کشور ماست که حتی در مذاکرات هسته ای نیزمی تواند تاثیر گذار باشد.

از حواشی و تفرقه افکنی دوری کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر ضرورت تمرکز و همگرایی اقشار مختلف مردمی در راستای حل مشکلات پیش روی کشور افزود: در این شرایط حساس پیش روی کشور باید با پرهیز از حواشی و تلاش در جهت همگرایی زمینه حل مشکلات کشور را فراهم کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: دامن زدن به مشکلات با پرداختن به حواشی مثل آن است که یک خانواده درگیر با مشکلات اقتصادی بجای چاره اندیشی پیرامون مشکلات اقتصادی فرا رو به دعوا سر مسائل حاشیه ای زندگی می پردازند و با این کار نه تنها گرهی از زندگیشان باز نمی شود که مشکلاتشان هر روز حادتر از گذشته نیز می شود.

وی با اشاره به آموزه های دین مبین اسلام گفت: در کجای سنت اسلامی و دینی ما سوء ظن به دیگران سفارش شده است مگر نه آنکه دین ما همواره مسلمانان را به دوری گزیدن از خام اندیشی و حسن ظن داشتن به یکدیگر دعوت کرده است؟

مشکل کم آبی دامن همه استانهای کشور را گرفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مشکل کم آبی فرا روی استان مرکزی افزود: مشکل کم آبی امروز دامن همه استانهای کشور را گرفته و در این راستا تخصیص اعتباراتی برای ترویج آبیاری تحت فشار در دستور کار دولت است.

لاریجانی درادامه تاکید کرد: بودجه های تخصیص پاسخگوی نیاز امروز کشور درحوزه آبیاری تحت فشار نیست و باید از صندوق توسعه ملی در این راستا کمک بگیریم.

وی همچنین با اشاره به مشکلات ناشی از آلودگی هوا در کلانشهر ها از جمله کلان شهر اراک افزود: شهرهای آلوده کشور می توانند برای ارتقا بهره وری خود در بخشهای مختلف از اعتبارات قابل توجهی که وزارت نفت برای صرفه جویی در سوخت های مختلف در نظر گرفته استفاده کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه از عملکرد بانک ها در گشایش LC انتقاد کرد و گفت: طبق بخشنامه دولت بانکها تنها مجاز به دریافت 30 درصد ضمانت نامه گشایش LC هستند و دریافت چیزی بیش از این غیر قانونی است.

استان مرکزی استانی زبده پرور است

لاریجانی در ادامه با اشاره به توانمندی های بالقوه استان مرکزی در بخش های مختلف گفت: استان مرکزی استانی زبده پرور است که در طول تاریخ کارنامه درخشانی از خود در زمینه تربیت شخصیت های سیاسی، علمی، ادبی، فرهنگی و هنری برجای گذاشته است.

وی تاکید کرد: توسعه اقتصادی ، فرهنگی و علمی باید در استان مرکزی مورد توجه قرار بگیرد و مجلس شورای اسلامی نیز آماده ارائه کمک های لازم در راستای تحقق این مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.