سه شنبه، ۲۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۵۰

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان گفت: نوسازی نشدن واحدهای شالیکوبی در سال گذشته به شالیکاران بیش از 380 میلیارد تومان ضرر زد….

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان گفت: نوسازی نشدن واحدهای شالیکوبی در سال گذشته به شالیکاران بیش از 380 میلیارد تومان ضرر زد.

محمدعلی یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، با اشاره به اینکه در گیلان بیش از 1700 واحد شالیکوبی به صورت فعال و نیمه فعال در استان وجود دارد، اظهار کرد: توجه نکردن به نوسازی واحدهای شالیکوبی موجب شده است که پس از برداشت شلتوک توسط برنجکاران استان 23 درصد ضایعات برنج در تولید برنج سفید استان را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 26 واحد شالیکوبی در استان تحت پوشش استاندارد قرار دارند و 21 واحد شالیکوبی دارای پروانه کاربرد خود اظهاری هستند، اضافه کرد: 5 واحد شالیکوبی در استان نیز پروانه کاربرد بسته بندی برنج را دارا هستند.

مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه در واحدهای شالیکوبی قدیمی که نوسازی نشده‌اند، شکستگی برنج بیشتر از واحدهایی است که نوسازی می‌شوند، خاطرنشان کرد: با افت کیفی برنج در سال گذشته در واحدهای شالیکوبی، کشاورزان گیلانی 387 میلیارد تومان متضرر شدند.

وی اضافه کرد: برای کاهش این افت قرار است شبکه کنترل کیفیت در صنعت شالیکوبی در استان راه‌اندازی شود که در صورت حمایت مالی معاونت فناوری ریاست جمهوری در استان اجرایی خواهد شد. با اجرای این طرح، هر 5 شالیکوبی که در یک مسیر قرار دارند فرد مسئولی را به اداره استاندارد معرفی خواهند کرد تا کنترل کیفیت و هم آیین درست کار شالیکوبی را به 4 واحد شالیکوبی دیگر آموزش دهد.

یوسفی افزود: با موافقت این طرح 125 آزمایشگاه به همت سه دستگاه پارک علم و فناوری، جهاد کشاورزی و استاندارد گیلان ایجاد می‌شود تا در نهایت رضایت خاطر مصرف کنندگان را بیش از امروز بدست آوریم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.