چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۹۳ - ۰۲:۴۵

علاءالدین بروجردی و هیات پارلمانی همراه وی در ادامه دیدارهای امروزشان در دمشق، با دو اسقف کلیساهای این شهر دیدار و گفت‌وگو کردند….

علاءالدین بروجردی و هیات پارلمانی همراه وی در ادامه دیدارهای امروزشان در دمشق، با دو اسقف کلیساهای این شهر دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایسنا، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حضور اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: ما به شدت با حرکت‌های تند تکفیری مخالفیم و آن را مغایر با روح اسلام می‌دانیم.

وی از اینکه این پدیده زشت به امت اسلامی تحمیل شده است ابراز تاسف کرد و در ادامه با اشاره به شهادت رسیدن تنی چند از شهروندان سوری، اظهار کرد: این امر هزینه به دست آمدن آزادی، استقلال، عزت و کرامت است. ما نیز در جمهوری اسلامی ایران شهید داده‌ایم و امروز مفتخریم که در ایران یک نظام قدرتمند وجود دارد.

تردیدی نیست که در پایان سوریه نیز به سوریه‌ای قوی‌تر تبدیل خواهد شد.

بروجردی همچنین از به شهادت رسیدن تعداد زیادی از مسیحیان در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران یاد کرد و گفت: این موضوع در سوریه نیز قابل مشاهده است.

وی افزود: کشور سوریه سه سال سختی را پشت سر گذاشت ولی ملت و دولت سوریه از این امتحان سربلند بیرون آمدند و در حالیکه رهبر اوکراین و نیز بن‌علی در مدت کوتاهی فرار کردند شاهد هستیم که بشار اسد محکم و استوار ایستاده است و مردم نیز قدرشناس رهبر خود هستند.

در ادامه این دیدار بت‌کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی گزارشی از تعداد اسقف‌ها و کلیساها را در ایران و نحوه فعالیت آنها ارائه کرد.

همچنین لاله افتخاری نیز طی سخنانی اظهار کرد: امیدواریم شادی امروز ملت سوریه به پیروزی منتهی شود.

افرام ثانی کریم اسقف کلیسای ارتدوکس‌های فریانی نیز در این دیدار حضور اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی را ستود و از تلاش‌های پیگیر ایران جهت پایه‌گذاری و مدیریت گفت‌وگوی ادیان به ویژه ادیان توحیدی قدردانی کرد.

بروجردی و هیات پارلمانی همراه وی همچنین با اسقف رم ارتدوکس نیز دیدار و گفت‌وگو کردند.

بروجردی طی سخنانی در این دیداتر اظهار کرد: ما با سوریه زندگی می‌کنیم، مشکلات سوریه مشکلات ماست و شادی‌های آن شادی‌های ماست.

وی سه سال گذشته را یک امتحان الهی سخت برای ملت و دولت سوریه دانست و گفت: در منطقه تحولات زیادی اتفاق افتاد و سران برخی کشورها مدت کوتاهی بیشتر دوام نیاوردند، ولی ایستادگی بشار اسد در کنار مردم ستودنی است.

بروجردی اسلام را دین عقلانیت، محبت و انسان‌سازی دانست و گفت: پدیده زشت تکفیری هیچ ارتباطی به دین مبین اسلام ندارد.

وی با اشاره به حضور اتباع بیگانه در سوریه در جنگ علیه مردم این کشور، گفت: این نیروها دیر یا زود و پس از پایان بحران سوریه به کشورهای خود باز می‌گردند. در آن هنگام است که این کشورها خود با بحران مواجه خواهند شد.

اسقف رم ارتدوکس نیز در این دیدار اظهار کرد: ما همواره از مواضع ایران حمایت می‌کنیم و برای ایران پیشرفت و ترقی آرزومندیم.

وی افزود: در سوریه نیز همه ادیان یک خانوده یکپارچه‌اند اما متاسفانه برخی به نام دین کارهایی انجام می‌دهند که این امر درست نیست. برخی از دین برای نفاق استفاده می‌کنند ولی این موضوع هیچ تاثیری بر سوریه ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در ایران و سوریه مساله حمایت از حقوق بشر محقق شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.