جمعه، ۲۵ مهر ۹۳ - ۰۵:۱۹

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام قاسم متقی نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه خرم آباد در مصلای الغدیر این شهر…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام قاسم متقی نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه خرم آباد در مصلای الغدیر این شهر تقوا را بستری برای رسیدن شخص به رحمت الهی دانست و اظهار داشت: از جمله مسیرهایی که انسان را به رحمت الهی نزدیک می کند مسیر تقوا است.

وی به اهمیت موضوع برکت در همه زمینه ها از نگاه قرآن و روایات اشاره کرد و بیان داشت: در قرآن آمده است اگر جوامع انسانی ایمان بیاورند و تقوا داشته باشند از زمین و آسمان دریچه های برکت به روی آن ها گشوده می شود.

امام جمعه موقت خرم آباد افزود: در سوره های مریم، آل عمران و مومنون نیز به بحث برکت و مبارک بودن اشاره شده است.

حجت الاسلام متقی نیا معنای برکت را به تعبیر مرحوم آیت الله طباطبایی اینگونه دانست: هر کسی خیری را برای کسی بخواهد، دعای عاقبت بخیری برای او می کند و عاقبت بخیری برکتی است که آرزوی همه مومنان است.

عوامل مانع برکت در زندگی انسان

وی تصریح کرد: برکت ممکن است کم باشد اما دوام دارد و کار با برکت و کار خیر یعنی کاری که در پیشگاه خداوند کم نشده و گم نمی شود چرا که اخلاص در آن وجود دارد.

امام جمعه موقت خرم آباد ائمه و پیامبران را منشاء برکت دانست و گفت: در زیارت جامعه به ائمه سلام می دهیم و می گوییم: سلام بر شما ای کسانیکه محل شناخت و برکت خدا هستید.

حجت الاسلام متقی نیا به اهمیت مسئله عمر و پر برکت بودن آن اشاره کرد و اظهار داشت: عمر انسان بایستی بابرکت باشد، نباید احساس کنیم عمر طولانی برکت دارد همانطور که عمر حضرت زهرا(س) در دنیا خیلی کوتاه اما سرشار از برکت بود و ایشان کوثر برکت هستند.

وی به عوامل مانع برکت در زندگی انسان اشاره کرد و بیان داشت: مال حرام رشد نمی کند و برکت را از خانه می برد و اگر هم رشد کند برکت ندارد لذا مال کم با برکت بهتر از مال زیاد بی برکت است.

امام جمعه موقت خرم آباد در اینباره افزود: بنا به فرمایش پیامبر گرامی اسلام خیانت کردن، دزدی، شرب خمر، روابط نامشروع، سبک شمردن نماز برکت و رزق را خانه ها می برند و مطابق روایات بددهنی و استفاده از الفاظ رکیک نیز مانع برکت می شوند.

حجت الاسلام متقی نیا اضافه کرد: فریب مردم و کلاهبرداری در معامله ها نیز برکت را می گیرد بطوریکه پیامبر(ص) می فرمایند: مالی که با فریب مردم بدست آورده ای اجری ندارد و باعث عذابت می شود.

اهمیت تقوای جمعی در جامعه و بین خانواده ها

وی بر اهمیت تقوای جمعی در جامعه و بین خانواده ها تاکید کرد و گفت: اگر در خانواده ای تنها یک نفر تقوا داشته باشد آن فرد در امان نبوده لذا تقوای جمعی در خانواده و حتی جامعه لازم است و مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید فراوان دارد.

امام جمعه موقت خرم آباد یادآور شد: برای کسب رزق بابرکت بایستی سراغ معنویت، قرآن، ایمان و تقوا برویم و بایستی بدانیم فقر و گشایش در دست خداوند است اگر او اراده کند فرد به مال بابرکت دست پیدا می کند.

حجت الاسلام متقی نیا در بخش دیگری از سخنان خود به مناسبت های هفته از جمله سالروز شهادت فرزند امام راحل مصطفی خمینی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی دیگر از مناسبت های هفته سالرزو شهادت میثم تمار است که در راه نهضت امام حسین(ع) توسط ابن زیاد و قبل از واقعه کربلا به شهادت رسید.

هدف غدیر حفظ و برقراری وحدت است

وی با بیان اینکه روز مباهله روز نزول سوره “هل اتی” است به داستان این ماجرا از زبان قرآن اشاره کرد و افزود: درسی که از مباهله گرفته می شود این است که وجود حضرت علی(ع) جان پیامبر است و پیامبر ایشان را بر همه اعضای خانواده خود ترجیح دادند.

امام جمعه موقت خرم آباد با بیان اینکه حادثه غدیر از امام علی سرچشمه گرفته است عنوان کرد: مقام معظم رهبری در روز عید غدیر به دو موضوع تاکید داشتند اول اینکه ما اصل و ماهیت غدیر یعنی معرفی امامت را نباید فراموش کنیم و بدانیم یکی از شئون امامت، ولایت است و غدیر رساترین پاسخ به افکار سکولاری است که بر حکومت منهای دین تاکید می کند.

حجت الاسلام متقی نیا اضافه کرد: یکی دیگر از تاکیدات رهبری این است که غدیر باعث اختلاف نمی شود و فرمودند: ما باید بر اصول غدیر تاکید کنیم و هرگونه اهانت به مقدسات مذاهب دیگر در خلاف جهت هدف غدیر بوده چرا که هدف غدیر حفظ و برقراری وحدت است.

لزوم ارتقای توان دفاعی مقاومت در غزه و کرانه باختری

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دیدار مقام معظم رهبری با دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرد و گفت: رهبری در این دیدار به دو مقوله تاکید فراوان داشتند یکی اینکه ما بایستی به تحقق وعده های الهی ایمان داشته باشیم چرا که استقامت پیروزی را به همراه دارد.

امام جمعه موقت خرم آباد ادامه داد: حضرت آیت الله خامنه ای تاکید داشتند تا می توانید توان دفاعی خود را در غزه و کرانه باختری بالا ببرید.

حجت الاسلام متقی نیا به همکاری همه مسئولان برای سامان دهی وضعیت آبهای استان، راه آهن و ساماندهی روستاها تاکید کرد و اظهار داشت: این مسائل همگی بایستی در دستور کار مدیران و مسئولین استان قرار گیرد و مواظب باشند مسائل جناحی آنها را درگیر نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.