سه شنبه، ۱۳ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۹

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم سخنرانان به اظهار نظر پیرامون ابعاد مختلف شخصیتی امام راحل(ره)  و تاثیر حرکت ایشان در دنیای…

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم سخنرانان به اظهار نظر پیرامون ابعاد مختلف شخصیتی امام راحل(ره)  و تاثیر حرکت ایشان در دنیای امروز پرداختند.

“شیخ جعفر فتح الله” از شخصیت های روحانی تشیع در سیدنی طی سخنانی اظهار داشت: امام راحل(ره)  را نه تنها جهان اسلام بلکه غیر مسلمانان نیز به عنوان یک رهبر مقتدر که معادلات معمول را به هم ریخت و طرح نوینی در انداخت، می شناسند.

وی با ذکر خاطره ای يادآور شد: کتاب هایی که در مورد امام خمینی نوشته شده بود در کشور برمه و در بین بوداییان و رهبرانشان به رغم ممنوعیت حاکمیت، دست به دست می گردد.” فتح الله” حکومت امام را حکومت بر دل ها دانست و برپایی مراسم مشابه در سرتاسر جهان را نشان از نفوذ روزافزون امام در جوامع مسلمانان و غیر مسلمانان دانست.

” حیدر نعامی” ،امام خمینی(ره) را ناجی بشریت از جاهلیت مدرن خواند و اظهار كرد: جهانیان به خصوص مسلمانان تا جهان و اسلام باقی است مدیون امام خمینی(ره) خواهند بود. امروز بر اساس آموزه های امام خمینی است که ایران به رغم تحریم 30 ساله هنوز بر روی پای خود ایستاده و قوی تر از گذشه در تمامی صحنه های بین المللی حضور دارد.

وي افزود: امام خمینی غلط بودن تئوری جدایی دین از سیاست را اثبات کردند و با کتاب” چهل حدیث” خود نقشه راه مناسبی را برای رستگاری مسلمانان به یادگار گذاشت. اگر می خواهید شعله های انقلاب همچنان شعله ور بماند باید روحیه انقلابی را در وجود خود و خانواده و جامعه زنده نگاه داریم.

“سید احمد زکی حسینی” از روحانیون افغانی مقیم سیدنی، رمز موفقیت امام خمینی(ره) را پیروی از قرآن و پیامبر و سیره ائمه اطهار(ع) دانست و گفت: به برکت امام خمینی(ره)  و انقلاب اسلامی شیعه در سراسر دنیا در حال گسترش است و تعداد زیادی در آفریقا، آسیا و خاورمیانه به شیعه روی آوردند.

وی نگرانی دولتها از جمله دولت مالزی و هجمه های فراوان دولتی و غیردولتی علیه شیعه را نشان از گسترش آن دانست.

حسینی امام را یک روشنفکر تمام عیار دینی دانست که بسیاری از روشنفکران دینی و غیر دینی مجذوب اخلاق و گفتار او بوده و هستند.

“شیخ زائدالسلامی” طی سخنانی اظهار كرد: سال های زیادی باید بگذرد تا ابعاد شخصیتی امام کشف شود. ايشان عارف، سالک، فیلسوف، مفسر، محدث، مجاهد فی سبیل الله و مدافع مستضعفین در سرتاسر جهان بود. قبل از انقلاب صدایی از شیعه در جهان وجود نداشت اما امروز به برکت وجود امام خمینی و انقلاب اسلامی صدای رسای شیعه در همه جا قابل شنیدن است. این برای اولین بار است که قانون اساسی یک کشور ملهم از شریعت نبوی است.

“فرحت جبل عاملی ” با برشمردن وظایف انبیا از جمله اعلام وحی، تزکیه نفوس و تعلیم کتاب الهی، امام را جانشین بر حق پیامبران و ائمه (ع) دانست که با پیروی از آنان وظایف آن ها را به صورت عملی در جامعه پیاده کرد.
 
وي گفت: پیامبر اسلام انقلاب کرد و جاهلیت را از بین برد. حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س) انقلاب سیاسی کردند و موضوع امامت را تثبیت نمودند. امام حسین (ع) انقلابی نظامی کرد و از انحراف دین پیامبر جلوگیری نمود. امام پنجم و ششم (ع) انقلاب علمی را پایه گذاری کردند. و در دوران غیبت، ولایت فقیه راهبرد عملی و ولی فقیه عهده دار امور مسلمین است. ممکن است علمای مختلف نظرات متفاوتی در گستره اختیارات ولی فقیه داشته باشند اما در اصل وجودی آن اشتراک نظر دارند و امام خمینی این جایگاه را برای همه تبیین نمود.

جبل عاملی در ادامه گفت: ما در زمان پیامبر و ائمه نبودیم تا پیام ایشان و سیره عملی آن ها را بشنویم و ببینیم اما می توانیم آن ها را در مطالعه افکار و اعمال امام خمینی بیابیم. ایشان شعار هیهات من الذله را عملا تبیین نمود و حضور خود را در جهان اسلام و دنیا جاودانه ساخت. ايشان هم اکنون در میان ماست در فلسطین است در جنوب لبنان و بحرین است در بین مدافعین حرم زینب(س) است وآیت الله خامنه ای یادگار واقعی ایشان در بین ماست.

“حسین دیرانی” از لبنان و آقای حسیب از فعالان افغانی در سیدنی اشعاری در رثای امام خمینی به زبان عربی، انگلیسی و فارسی قرائت کردند. همچنین دو کلیپ در مورد انقلاب اسلامی و نقش امام خمینی در آن و سخنرانی سید حسن نصرالله در مورد امام (ره) به زبان انگلسیس و عربی پخش گردید.
گفتني است کتابچه منتشره از سوی رایزنی فرهنگي ايران به همراه زندگی نامه امام خمینی و گفته های دیگران درباره ایشان و منتخبی از اشعار امام به زبان انگلیسی در 52 صفحه بین شركت كنندگان مراسم توزيع شد.

همچنین در خبر دیگری آمده است مراسم بيست و پنجمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران به همت نمايندگي فرهنگي كشورمان در نخجوان برگزار مي شود.

اين مراسم با سخنراني حجت الاسلام و المسلمين افسربيگي از فضلاي حوزه و دانشگاه برگزار خواهد شد.

 سه تن از شخصيتهاي علمي، ديني و فرهنگي نخجوان با هماهنگي و حمايت وابستگي فرهنگي كشورمان جهت شركت در مراسم سالگرد امام راحل (ره) عازم ايران شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.