دوشنبه، ۱۷ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۸

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: دومین جشنواره‌ی انگور 18 شهریورماه برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌غربی،…

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: دومین جشنواره‌ی انگور 18 شهریورماه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌غربی، «جلیل جباری» در نشست خبری بااصحاب رسانه افزود: دومین جشنواره‌ی انگور به مدت 4 روز در دهکده‌ی «چی‌چست» بمنظور معرفی آداب و رسوم مردم منطقه در خصوص برداشت و استحصال فرآورده‌های انگور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره گفت: فرهنگسازی آداب و رسوم مربوط به انگور، شناخت محصول انگور و معرفی آئین مربوط به آن و ظرفیت‌های استان از اهداف این جشنواره است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه انگور آذربایجان‌غربی به خصوص ارومیه از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جایگاه ویژه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: هر چند بعلت سرمازدگی محصول انگور نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته اما حفظ آداب و رسوم و آئین‌های سنتی،اهمیت زیادی دارد و این اداره بعنوان متولی حوزه‌ی آئین و رسوم بر خود واجب دانسته و این چنین آئینی را برگزار کند.

جباری اظهار کرد: اجرای برنامه‌های مراحل تولید شیره انگور، کشمش و محصولات انگور بصورت علمی و سنتی، عرضه‌ی میوه و مشتقات انگور با تخفیفات ویژه در دهکده‌ی ساحلی «چی‌چست»، برگزاری جشن‌های متنوع و شاد و جشنواره‌های محلی در کنار جشنواره‌ی انگور، تحویل ریشه انگور و ارسال رایگان به مدعوین و شرکت‌کنندگان از برنامه‌های این جشنواره است.

وی تصریح کرد: در بخش نمایشگاهی این جشنواره غذاهای سنتی محلی عرضه شده و نیز با اجرای کنسرت و مراسم آئینی سنتی و بیان فورکولورهای مربوط به انگورهمراه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به برنامه‌های جنبی این جشنواره افزود: در کنار این برنامه‌ها جشنواره‌ی بادبادک و مسابقات رالی خانوادگی برگزار می‌شود.

جباری با بیان اینکه از استان‌های هم‌جوار از جمله آذربایجان‌شرقی و اردبیل برای حضور در جشنواره انگور در ارومیه حضور دارند، افزود: بازدید از باغ‌های نمونه انگور از دیگر برنامه‌ی مورد نظر در جشنواره است.

وی با اشاره به اینکه متوسط اقامت حضور مسافران در استان یک و نیم روز است، تصریح کرد: باید از فعالیت‌های فرهنگی و هنری تک زمانی و تک مکانی استفاده شود تا از این طریق مدت زمان اقامت را در استان افزایش یابد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.