سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۰۷:۰۹

استاندار سمنان بر کار کارشناسی و علمی برای کاهش زمان بهره‌برداری از درخت پسته تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه سمنان،…

استاندار سمنان بر کار کارشناسی و علمی برای کاهش زمان بهره‌برداری از درخت پسته تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه سمنان، محمد وکیلی در دیدار با فرماندار دامغان و دست اندرکاران برگزاری اولین جشنواره و سمپوزیم ملی پسته ایران – دامغان که در 26 و 27 شهریور امسال در دامغان برگزار می‌شود، برگزاری جشنواره پسته را کاری ارزشمند و حرکتی برای رشد و توسعه این محصول ارزیابی کرد.

استاندار سمنان نگاه تعاملی و جمعی و همکاری همگانی مردم شهرستان دامغان را از نکات مثبت برشمرد و افزود: باید از این فرصت برای رشد و توسعه شهرستان و استفاده از ظرفیت‌های آن بهره‌گیری شود.

وی گفت: استان سمنان و شهرستان دامغان با طبیعت متنوع و فرهنگ‌های مختلف، مردمان فرهیخته و جغرافیای بسیار مناسب، یک فرصت ارزشمند را پیش‌روی ما گذاشته که کمتر به این ظرفیت‌ها توجه شده و اگر به این ظرفیت‌ها توجه شود مشکلات استان از لحاظ بیکاری، اشتغال، امکانات و اعتبارات برطرف خواهد شد.

وکیلی عبور زائران و توقف آنان در شهرستان دامغان را یک مزیت برشمرد و افزود: این هنر ماست که از این توانمندی‌ها به خوبی استفاده کنیم و بتوانیم امکانات خود را معرفی کنیم.

وی افزود: برگزاری جشنواره یک فرصت است که باید به نحو احسن از آن استفاده کرد و برای رونق صنعت گردشگری و اقتصاد توریسم حضور صاحبنظران، دانشگاهیان و مسئولان در این جشنواره فرصت بسیار خوبی برای معرفی شهرستان است.

استاندار سمنان در ادامه پسته دامغان را به عنوان یک محصول با کیفیت عالی و ممتاز برشمرد و بر فراوری و بهره برداری بیشتر از این محصول در بخشهای مختلف تاکید کرد.

وی اضافه‌کرد: از پوست پسته برای انواع و اقسام داروها و بهترین موادغذایی استفاده می‌شود و در هر کدام از موضوعات مربوط به پسته باید یک جشنواره برگزار کرد و می‌توان هر ماه برای یک موضوع پسته، جشنواره برگزار کنیم.

وی همچنین کار کارشناسی و علمی برای کاهش زمان بهره‌برداری از درخت پسته تاکید کرد و برگزاری جشنواره گل غلتان در دامغان را خوب و مناسب برشمرد و بر برگزاری جشنواره گل محمدی هم تاکید کرد.

وکیلی افزود: پسته دامغان باید بیشتر معرفی شود، چون این محصول از نظر کیفی و کمی نسبت به دیگر محصولات برتری دارد و این برتری باید بعنوان یک برند حفظ و اعلام شود.

وکیلی همچنین با اشاره به تولید سالانه پسته در دامغان خاطر نشان کرد: در دیدار با مدیر کل گمرک استان از وی خواسته که دفتر گمرک در دامغان ایجاد شود و امکان صادرات پسته را پیگیری کند.

وی همچنین بر شناسایی و بررسی نوع ذائقه مصرف پسته و توجه به بسته‌بندی در این خصوص برای ایجاد ارزش افزوده، توجه به دستاوردهای جشنواره، مشارکت پسته‌کاران به عنوان محور کار در برگزاری جشنواره، توجه به نظریه‌های علمی دانشگاهیان در خصوص رشد و توسعه پسته تاکید کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *