شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۲۳

پنجمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فن‌آوری جمهوری اسلامی ایران در استان قزوین با عنوان «دست‌آوردهای دانشمندان اسلام و ایران» از ۱۳ تا…

پنجمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فن‌آوری جمهوری اسلامی ایران در استان قزوین با عنوان «دست‌آوردهای دانشمندان اسلام و ایران» از ۱۳ تا ۱۶ اردیبهشت‌ماه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار می‌شود.

علی سعیدی مسئول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قزوین، اعلام کرد: این نمایشگاه به دست‌آوردهای دانشمندان اسلام و ایران در زمینه‌های مکانیک، نجوم، شیمی، فن‌آوری‌های بومی مناطق مختلف ایران و همچنین نمایش اصول، تئوری‌های دانش و فن‌آوری روز دنیا اختصاص دارد.

وی یادآور شد: موزه علوم و فن‌آوری هر ساله نمایشگاه‌ سیاری را در استان تهران و شهرستان‌های مختلف کشور برپا می‌کند که امسال این نمایشگاه در استان قزوین و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، شهرداری و آموزش و پرورش استان قزوین برگزار می‌شود.

مسئول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین افزود: این نمایشگاه نقش مسلمانان و ایرانیان در رشد و شکوفایی تمدن بشری، در حوزه‌های مکانیک، نجوم، تراز‌ها و فیزیک براساس کتب، اسناد و مدارک معتبر موجود و نمونه‌های تاریخی باقی مانده را باز آفرینی کرده و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: همچنین بخشی از این نمایشگاه به فن‌آوری‌های بومی اختصاص دارد که از هزاران سال پیش در مناطق مختلف ایران ساخته شده و طی سال‌ها مورد بهره‌برداری کشور‌ها و تمدن‌های دیگر قرار گرفته، تا جایی که بسیاری از میراث علمی بشر امروز برگرفته از این فن‌آوری‌های بومی است.

سعیدی از اهداف برگزاری این نمایشگاه به احیای دوباره دوران طلایی تمدن ایران، شناساندن مشاهیر حوزه‌های متنوع دانش، ارتقای خودباوری، ترویج علم و تثبیت تفکر علمی در میان اقشار مختلف جامع اشاره کرد.

مسئول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین با اعلام اینکه معلمان، دانش‌آموزان، دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند از این نمایشگاه بازدید کنند، اضافه کرد: برگزاری برنامه جُنگ فیزیک و اجرای آزمایش‌های قوانین فیزیکی از دیگر برنامه‌های جانبی این نمایشگاه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.