یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۷

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن سالمی ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت برگزاری کنگره ملی سرداران و 2500 شهید نجف‌آباد…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن سالمی ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت برگزاری کنگره ملی سرداران و 2500 شهید نجف‌آباد برگزار شد با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای برگزاری این کنگره از 9 سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: این کنگره با حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با همکاری مسئولان شهرستان نجف‌آباد برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری دقیق آمار شهدای شهر نجف‌آباد اولین اقدام صورت گرفته در روند اجرای این کنگره بوده است، افزود: بر این اساس آماری که از سوی بنیاد شهید اعلام می‌شود آمار خدماتی است و از این رو با تشکیل کمیته‌ای در این ستاد آمار دقیق شهدای نجف‌آباد را جمع آوری کردیم.

دبیر این کنگره ملی با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار جمع‌آوری شده دو هزار و 500 شهید در شهرستان نجف آباد شناسایی شده است، افزود: از این تعداد شهید یک هزار و 798 شهید مجرد، 667 شهید متاهل و 13 زن شهیده بودند.

وی با اشاره به جمع‌آوری 10 هزار و 100 اثر از شهدای شهر نجف‌آباد نیز بیان داشت: از این تعداد آثار دو هزار و 284 مورد سرگذشت پژوهی، 55 هزار عکس اسکن شده، شش هزار و 390 مورد انجام مصاحبه، 82 هزار و 303 مورد بایگانی کاست‌های آثار شهدا تدوین شده است.

سالمی تدوین زندگینامه دو هزار و 380 شهید و 505 مورد خاطره شهید را از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه آثار شهدا عنوان کرد و بیان داشت: هم‌چنین یک هزار و 666 مورد زندگی نامه شهید و سه هزار و 27 وصیتنامه شهید نیز بازنگری شده است.

وی با اشاره به تشکیل 13 کمیته در ستاد برگزاری کنگره ملی سرداران و 2500 شهید نجف‌آباد گفت: کمیته‌های جمع‌آوری و حفظ آثار، تحلیف و تدوین، فرهنگی هنری، مهندسی و نمایشگاه، ایثارگران، فنی و یارانه، خواهران، تحقیق و پژوهش، تربیت بدنی، یادواره‌ها، روابط عمومی، طرح و برنامه و اداره پشتیبانی در این ستاد ایجاد شده است.

دبیر کنگره ملی سرداران و 2500 شهید نجف‌آباد با بیان اینکه تاکنون در ستاد این کنگره 42 کتاب تالیف شده است، ادامه داد: از این تعداد کتاب “دلیل آفتاب” درباره شهید محمد منتظری، “خط تماس” درباره شهید حاج احمد کاظمی و “آیت ولایت” درباره شهید سید حسن آیت از از جمله کتاب‌های فاخر تالیف شده است.

وی با بیان اینکه دیگر کتب تالیف شده در ستاد کنگره ملی سرداران و 2500 شهید نجف‌آباد درباره شهدای دانش‌آموز، ورزشکار، طلاب و آزادگان بوده است، ادامه داد: همچنین در این کنگره از دو دایرةالمعارف سرداران شهید نجف‌آباد در 2 جلد و 2500 شهید نجف‌آباد در 5 جلد رونمایی خواهد شد.

سالمی با اشاره به نصب سازه‌ها، تمثیل و تصاویر شهدای نجف‌آباد در سطح این شهرستان افزود: این ساختار بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ستاد برگزاری این کنگره ملی بوده است.

وی با بیان اینکه این کنگره از 29 مهر ماه به مدت سه روز برگزار خواهد شد، ادامه داد: در طول برگزاری این کنگره شخصیت‌های بلند پایه کشور از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران، سردار نقدی و … حضور خواهند یافت.

دبیر کنگره ملی سرداران و 2500 شهید نجف‌آباد با بیان اینکه شهرستان نجف‌آباد در قبل، حین و بعد از انقلاب و همچنین در طول دوران 8 سال دفاع مقدس دین خود را به کشور ادا کرده‌اند، افزود:شهرستان نجف‌آباد تنها شهرستانی بود که در دوران جنگ یک لشکر را مستقل از لشکر استانی به جبهه اعزام کرد.

وی با تاکید بر اینکه شهرستان نجف آباد از سال 59 تاکنون به صورت مستمر شهدایی را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است، اظهار داشت: تشییع دو پیکر شهید در نجف‌آباد طی یک ماه گذشته مصداقی بر این مدعاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.