پنجشنبه، ۲۲ اسفند ۹۲ - ۰۷:۴۵

به گزارش میهن پست – سخنگوی دولت در خصوص انتشار خبری درباره توزیع برگه‌های خود اظهاری یارانه‌ها در ایام عید نوروز گفت: اصلا…

به گزارش میهن پست – سخنگوی دولت در خصوص انتشار خبری درباره توزیع برگه‌های خود اظهاری یارانه‌ها در ایام عید نوروز گفت: اصلا قرار نیست این برگه‌ها در ایام تعطیلات نوروز توزیع شود.

به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز چهارنشبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران به مصوبات امروز جلسه هیئت دولت اشاره کرد و گفت:  با توجه به اینکه آخرین جلسات هیأت دولت در سال 92 در حال برگزاری است و در خصوص پرداخت‌های جاری و عمرانی در جلسات قبل تصمیم‌گیری شده بود، در جلسه امروز جبران خسارات ناشی از خشکسالی استان هرمزگان و حوادث غیرمترقبه استان چهارمحال و بختیاری از طریق پرداخت نقدی بصورت تسهیلات و اعتبارات تصویب شد.

وی افزود: همچنین قرار شد برای توزیع تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و عمرانی که قرار است بین 150 دستگاه ملی و استانی صورت بگیرد، در راستای اجرای قانون بودجه 92 این اجازه از سوی هیئت دولت به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی داده شد که در خصوص توزیع این اعتبارات تا قبل از پایان سال بین دستگاه‌های اجرایی و استانی اقدام کند.

نوبخت همچنین با اشاره به تصمیم دولت برای پرداخت حقوق کارکنان دولت از 15 اسفند، افزود: این پرداخت‌ها آغاز شده و فقط چند دستگاه باقی مانده‌اند که طی روزهای آینده نیز این اقدام از سوی آنها صورت می‌گیرد. منابع باقیمانده نیز در راستای پرداخت مطالبات پیمانکارانی که برای پیشرفت طرح‌های عمرانی زحمت کشیده‌اند، استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز هیئت دولت دو آئین‌نامه اجرایی از تبصره‌های 13 و 17 قانون بودجه نیز تصویب شد، اظهار داشت:بعد از تصویب قانون بودجه برخی تبصره‌ها نیازمند به آئین‌نامه‌های اجرایی داشتند و ما قول داده بودیم تا پایان سال آئین‌نامه‌های اجرایی تصویب شوند که برای سال آینده هم قانون بودجه آماده باشد و هم آئین‌نامه‌ها.

دولت یک ریال هم استقراض از بانک مرکزی نداشت

“اعضای محترم هیئت دولت نهایت همکاری را داشتند و با وجود تراکم طرح‌ها و لوایح، این موضوع را در اولویت قرار دادند و دو آئین‌نامه اجرایی تصویب شد، بقیه آن نیز آماده است و ان‌شاءالله در جلسه هفته آینده هیئت دولت در روز یکشنبه مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد. چون امروز تعدادی از همکاران به خاطر همراهی با رئیس‌جمهور در سفر به عمان، در جلسه هیات دولت حضور نداشتند و می‌خواستیم نظر آنها را هم داشته باشیم به همین بابت تصمیم گرفتیم در جلسه روز یکشنبه در مورد بقیه آئین‌نامه‌ای اجرایی تصمیم‌گیری کنیم.”

به گفته سخنگوی دولت دولت توانست بدون استقراض یک ریال از بانک مرکزی و کسری بودجه،  بین منابع و مصارف دولت تعادل ایجاد کند.

نوبخت در ادامه  حقوق کارمندان دولت در سال 93 را مورد توجه قرار داد و  گفت: در مورد کارمندان دولت این تصمیم‌گیری انجام شد و حداقل حقوق کارمندان دولت 600 هزار تومان خواهد بود و حداکثر آن نیز معادل 7 برابر میزان حقوق حداقلی است. در مورد دستمزد کارگران و میزان آن نیز، شورای خاصی وجود دارد که باید این دستمزد را مشخص کند و طی هفته آینده ان‌شاءالله جلسه این شورا برگزار خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نظام سهمیه‌بندی بنزین میراث دولت گذشته بوده و آیا در دولت تدبیر و امید ادامه خواهد داشت؟ تصریح کرد: در مورد این موضوع در حال تصمیم‌گیری نهایی هستیم چون تاثیر خود را بر روی قیمت حامل‌های انرژی نشان می‌دهد و از طرف دیگر کارشناسان می‌گویند در صورت دو نرخی شدن قیمت، فساد زیادی ایجاد می‌شود و اگر به سمت تک نرخی شدن پیش برویم سهمیه چندان معنا نخواهد داشت.

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد آزادی فعالان سیاسی زندانی و اعطای مرخصی به آنها در آستانه فرا رسیدن عید نوروز گفت: ما امیدواریم که همه مردم و خانواده‌ها همیشه خوشحال و بخصوص از عملکرد خدمتگزاران خود راضی و خرسند باشند و از سوی دیگر شایق هستیم که دیگر خانواده‌هایی که از این ملت ممکن است تعدادی از اعضای آنها در زندان باشند موجبات خوشحالی آنها نیز فراهم شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات اخیر بان کی مون در مورد رفع حصر از سران فتنه و مسائل حقوق بشری که دولت روحانی به وعده‌های خود در این زمینه عمل نکرده است گفت: اظهار کرد: در همین‌جا رسماً اعلام می‌کنم که دولت تدبیر و امید هیچ تعهدی را به مجامع جهانی نسپرده است بلکه به ملت خود تعهد داده است.

وی افزود: البته جزو اعتقادات دولت است و این تعهد را به پیشگاه ملت خود سپرده و ملزم به اجرای آن است که این دولت در چارچوب قانون اساسی به تمام آزادی‌های سیاسی و مدنی معتقد و پایبند است و با هر نوع تضعیف و تهدید حقوق شهروندان و آزادی‌های مدنی آنها که خارج از چارچوب بخواهد توسط صورت بگیرد، مخالف است و در این راستا آنچه را در اختیار و در چارچوب ظایف دولت است، مورد پیگیری قرار می‌دهد.

نوبخت به سفر رئیس‌جمهور به عمان و اهداف این سفر اشاره و افزود: نوبخت در ادامه در مورد سفر رئیس‌جمهور به کشور عمان، به عزم دولت در راستای توسعه ارتباطات با کشورهای همسایه و جامعه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: این سفر و سفرهای مشابهی که در آینده صورت می‌گیرد، در راستای بسط و بهبود روابط ایران با کشورهای همسایه و منطقه است و این رویکرد جزو سیاست‌های قطعی دولت است.

دولت همه اقدامات خود را برای آزادی 5 سرباز ایرانی به کار می‌گیرد

سخنگوی دولت تدبیر و امید در پاسخ به سوالی در مورد آخرین اقدامات صورت گرفته برای آزادی پنج مرزبان ایرانی، گفت: حتی اگر یک سرباز از ما تحت مضیقه قرار بگیرد و برای او مشکل ایجاد شود، دولت تمام امکانات خود را برای حل آن مشکل به کار می‌برد.

وی در این ارتباط ادامه داد: ای کاش مصلحت بود تا اقداماتی را که تاکنون برای آزادی این عزیزان صورت گرفته و در حال انجام است، بیان می‌کردم. ان‌شاءالله وقتی که کار انجام شد در یک نشست خبری این اقدامات را توضیح می‌دهم.

نوبخت در خصوص برنامه‌های عملی دولت در سال 93 برای پیشگیری از تورم نیز اظهار داشت: دولت طی شش ماه گذشته سعی کرده در برنامه‌ریزی‌ها و پیشبرد امور، انضباط مالی را در نظر داشته باشد؛ این انضباط مالی موجب شد که نرخ تورم نقطه به نقطه از 44 به 22 درصد کاهش پیدا کند و نرخ تورم منتهی به 12 ماه از 43 درصد به 33.7 درصد تقلیل پیدا کند و یکی از علل تحقق این موضوع رعایت انضباط در سیاست‌های مالی و پولی است.

پیش‌بینی می‌کنیم در سال 93 نرخ تورم به زیر 25 درصد کاهش پیدا کند

“ما پیش‌بینی کرده بودیم که نرخ تورم تا پایان اسفند به 35 درصد برسد ولی هم‌اکنون این میزان کمتر از آن است و به 33.7 درصد رسیده و حتی ممکن است تا پایان اسفند چند درصد دیگر کم شود؛ بنابراین پیش‌بینی ما این است که در سال 93 نرخ تورم به زیر 25 درصد کاهش پیدا کند و ما سیاست‌هایمان را بر این اساس تهیه کرده‌ایم و امیدواریم که حتی از این میزان شاهد کاهش بیشتری باشیم.”

سخنگوی دولت در ادامه درباره برخی اظهارنظرهای مطرح شد مبنی بر اینکه استاندار فعلی اصفهان برخی از مدیرانی که در دولت قبل حضور داشتند، ابقا کرده و این امر مورد اعتراض برخی اصلاح‌طلبان قرار گرفته است، گفت: این دولت به موضوع تحول معتقد است؛ همانطور که شما در عرصه اقتصادی تلاش دولت در راستای ایجاد تحول و بهبود امور را مشاهده می‌کنید یا در روابط با کشورهای همسایه این امر قابل مشاهده است. در عرصه بین‌المللی نیز با وجود تلاش برخی کشورهای بدخواه که چهره جمهوری اسلامی ایران را در اذهان مخدوش کنند، ما سعی کردیم که چهره اسلام مهربان و فرهنگ ملت ایران را در مذاکرات و مصاحبه‌ها نشان دهیم و این‌ها نمونه‌ای از تحولاتی است که این دولت پیگیر آن است.

به گفته وی تحول به این معنا نیست که همه مدیران قبلی باید تغییر کنند و لزوماً تغییر اینگونه نیست و کسانی که می‌توانند در چارچوب اعتقادات، سیاست‌ها و برنامه‌های دولت تدبیر و امید به ما کمک کنند ما از نظرات و عملکرد آنها استفاده می‌کنیم.در همین هیئت وزیران  سیاست دولت لزوماً این نبوده که حتماً و فقط از کسانی که در ستاد‌های انتخاباتی آقای روحانی فعال بوده‌اند استفاده کند و از کسانی که در دیگر ستادها بوده‌اند استفاده نشود. اکنون در دولت کسانی هستند که در ستاد انتخاباتی آقای روحانی نبوده‌اند و در ستادهای دیگر فعالیت می‌کرده‌اند ولی اکنون در دولت حضور دارند.ضرورتی ندارد که حتماً مدیران قبلی تغییر پیدا کنند. اگر این موضوع جای نقد داشته باشد، باید بیشترین نقد به معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور وارد شود چراکه در این معاونت با آنکه پرسنل زیادی دارد، ولی ما پنج نفر بیشتر را تغییر ندادیم.

معاون مدیریت و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه شایسته‌گزینی این نیست که حتماً افرادی را که در گذشته بوده‌اند تغییر دهیم، گفت: می‌توان از افراد شایسته با هر خط فکری اگر در چارچوب احزاب و برنامه‌های دولت باشند و آنها را باور داشته باشند، برای ادامه کار استفاده کرد.

فرم‌های خوداظهاری دهه سوم فرودین توزیع می‌شود

نوبخت درخصوص زمان دقیق توزیع برگه‌های خوداظهاری هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت:شاید این فرم‌ها در دهه سوم فروردین ماه توزیع شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت: شاید الان نشود در این ارتباط پاسخ دقیقی بدهم ولی باید دانست بین آنچه که اجرا شده و آنچه باید اجرا می‌شد، تفاوت معناداری وجود دارد.ما مصمم هستیم تا آنجا که می‌توانیم این قانون برنامه را اجرایی کنیم و ان‌شاءالله از سال 93 مراحل تقنینی قانون برنامه ششم توسعه را انجام می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.