پنجشنبه، ۲۹ مهر ۹۵ - ۱۰:۰۰
بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا

بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا برای جستجوی موجودات فضایی درحالی چند وقتی است که فعالیتش آغاز شده است که سازمان هوا و فضا چین…

بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا برای جستجوی موجودات فضایی درحالی چند وقتی است که فعالیتش آغاز شده است که سازمان هوا و فضا چین NAOC سالهاست در تلاش برای ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا است و حالا این تلسکوپ را با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری راه اندازی کرده و در حال انجام ماموریت خود است . برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

پیدا کردن یک نشانه و یا اثری از موجودات فضایی یکی از آرزوهای دیرینه بشری است و به همین واسطه بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا یکی از وظایفش همین خواهد بود و البته همیشه شایعاتی مبنی بر وجود این موجودات روی زمین و یا مشاهده آن ها در روی فضا همیشه وجود داشته اما هیچ کدام از آنها مبنای علمی نداشته و بیشتر به شکل یک شایعه هستند .

بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا در منطقه ای کوهستانی و به منظور دور بدن از هرگونه سیگنال های مزاحم و پارازیت های ساخته شده است که البته چینی ها هم برای ساخت این تلسکوپ رادیویی سنگ تمام گذاشته و آن را در کمترین زمان ممکن خود راه اندازی کرده اند.

اگر چه دانشمندان برای اینکه موجودات فضایی را پیدا کنند و یا حتی کاری کنند که آن ها به دنبال سیاره زمین و ما انسان ها بیایید فعالیت های زیادی داشته اند اما پیرو این ماموریت در سال های گذشته نیز پروژه ای به نام Breakthrough Listen Initiative یک صوت را به زبان های مختلف دنیا به فضا ارسال شد که موقعیت زمین نیز در آن آورده شده است و البته همانطور که مشخص است این پروژه موفق نبوده است .

حالا اما سازمان هوا و فضای چین اعلام کرده که قصد دارد با  بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا به پروژه Breakthrough Listen Initiative بپیوندد. در حقیقت این تلسکوپ قصد دارد سیگنال های فضایی را رصد کند .

بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا در جستجوی موجودات فضایی

این تلسکوپ بیش از  ۵۰۰ متر طول داردو نام آن را به  اختصار FAST گذاشته اند . موقعیت مکانی FAST  در جنوب غربی چین بوده و از همان ابتدا توسط یوری میلنر میلیاردر روسی تحت حمایت مالی قرار گرفته است .

ساخت تلسکوپ FAST تا به حال برای یوری میلنر و سازمان هوا و فضا چین بیش از ۱۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است . البته ما هم مانند همه علاقمندان به فضا و یوری میلنر دوست داریم این پروژه بزرگ سریع تر به این هدف خود برسد .باید گفت که هدف اصلی  تلسکوپ FAST تنها پروژه Breakthrough Listen Initiative نیست .

[highlight]منبع : popsci[/highlight]

2 دیدگاه برای “بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا در جستجوی موجودات فضایی”

  1. پرهام گفت:

    چقد بده با وجود این همه تلاش برای ساخت تلسکوپ اخرش اگه چیزی پیدا نشه

  2. کارناوال مرگ گفت:

    زیاد جالب نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.